Herbicidi u kukuruzu

metribuzin u kukuruzu jesam i to sa smetalohlorom , jednom mi ostalo pola prskalice od soje . Rezultat bio odličan., Terbis u soji nisam , jel može ?? (Ekvip jesam )
 
Laudis nosi ambroziju i 20cm iskustvo od kolege Green sa foruma, da se ambrozija otpalo lisce i slomilo se stablo na pola.:sta:

Za ispiranje prskalice neke aktivne materije/nosaci su uzasni kao Betanal, Agil to peni da nije normalno i za ispiranje treba pola sata. A Dynox sam usluzno prskao, inace ne koristim Agromakket hemiju jer imam losa iskustva da je to najgori kinezcic. Uradice ona posao, ali rastvaranje Sirana ili ispiranje ambalaze traje beskonacno kod njih a i ispiranje prskalice ide sporo.
 
Oko pranja prskalice: ako imate mogućnost (nove prskalice sa tri bureta uglavnom to imaju) da čistu vodu gurate u pumpu (a ne da pumpa dobija vodu iz bureta, odnosno da voda iz bureta ide napolje) onda je mnogo lakše oprati prskalicu. Ja konkretno nemam tu mogućnost i takođe se patim sa pranjem prskalice od prethodne hemije za prskanje sledeće kulture.
 
Pisao sam već da sam jedva nekako oprao prskalicu dan nakon što sam završio prskanje sa mezotrionom (Intermezzo), terbutilazinom (Zeazin) i Nikosavom. U prskalici se sve bilo okorelo, kao kreč se uhvatilo i na bure, i na sito, i na pokolopac... Prao sam je u 4 vode, tj. uspem 30tak litri vode i propustim kroz dizne, potom isperem bure pa ponovo isto (i tako 4 puta). Međutim nije se sve skinulo sa zidova bureta. Onda sam nasuo puno bure do čepa čistom vodom i otišao u atar i sve izduvao kroz dizne. Potom sam otkačio prskalicu i celu je prao puromatom bar pola sata, i spolja i iznutra. Naravno i sva sita i dizne posebno.

I opet se sve nije skinulo sa bureta, ostalo je delimično tog belog u vidu tufni po buretu. A jutros sam hteo da prskam sirak u soji. Rizikovao sam i odradio prskanje, i kad sam se vratio pogledao sam bure i sad je čisto. Ne znam šta je rastvorilo te tufne, da li Flupisor kojim sam prskao ili lepak Inex koji sam stavio zbog rose. Sad me živo zanima da li će se odraziti ti mali ostaci herbicida od prskanja kukuruza na soju. Problem je što ne znam od čega su bile te bele naslage, da li od terbutilazina ili mezotriona, al i jedno i drugo nije dobro po soju...
 
Ja kada perem prskalicu napunim je skroz do cepa ukljucim mesac i malo kroz grane pustim i onda otvorim cep dole na buretu,a ako radim neke extremne xemije pa menjam kulture obavezno dodam i deterdzenta za sudje jeste da peni ali bar znam da je sve oprano!Jednom sam tako ostalo na dnu mozda 1litra hemije od kukuruza(motivel+kambio) napunim prskalicu i oprskam suncokret posle tri dana kada sam otisao,a moj suncokret obesio usi do zemlje jedva sam ga spasio sa folijarnim prihranama svaki 3 dan ali je rod bio ocajan 1500kg/kj tako da kazu "ko se jednom na mleko opece i u jogurt posle duva"!
 
Prvo otvorim dole na injektor i od gore ispiram jedno 5 min. Zatim odvojim crevo od pumpe i u njega nabijem crevo sa vodom. Uključim kardan i naravno mešanje pa onda povlači čistu a ispušta prljavu iz pumpe. To sve ispustim. Naspem 20tak litara u prskalicu i izduvam kroz dizne. To mu dođe to.
Pre svakog prskanja obavezno naspem vode i isproveravam dizne. Kad je sve u redu onda tek sipam vodu a hemiju tek kad izađem iz sela i uđem u atar.
 
Ja dal sam imao sreće ili šta već... nikada nisam imao problema a ni blizu mi proces pranja ne liči na vaš
čak smo jednom prskali kukuruz sa prljavom prskalicom od totala.... ćale napunio prskalicu a nije znao da nije čista
i samo par metara je bio uništen kukuruz dok nije izašlo ono što je bilo u granama, dalje nikakovog više efekta nije bilo, kukuruz bio odličan
 
Pa samo par metara si primetio, ostatak je dobilo jako malu dozu i usev se razlikuje po prinosu od rednovnog. I kod mene oprskana repa je samo pocetak stradao, ali se vidi ceo prohod da je malko slabija od pored prohoda ->Sto znaci da je ostalo 0.01% hemije za soju, koja zeza repu sada.
Najzahvalnije je prskanje psenice fungicidima, posle toga u bilo koji usev bez pranja prskalice:osmeh:
 
Prinos bio redovan, nije bilo vidljivih posledica, baš sam pratio jer sam se uplašio da će biti presevanje
Prskao sam kukuruz sa Nikostokom, na njivi pustio prskalicu da istera sve do kraja, zatim kukuruz Nikosavom, zatim suncokret sa Flupisorom, zatim soju dinox-okvir
sve bez pranja, e sad je perem ide u kukuruz
 
Pisao sam već da sam jedva nekako oprao prskalicu dan nakon što sam završio prskanje sa mezotrionom (Intermezzo), terbutilazinom (Zeazin) i Nikosavom. U prskalici se sve bilo okorelo, kao kreč se uhvatilo i na bure, i na sito, i na pokolopac... Prao sam je u 4 vode, tj. uspem 30tak litri vode i propustim kroz dizne, potom isperem bure pa ponovo isto (i tako 4 puta). Međutim nije se sve skinulo sa zidova bureta. Onda sam nasuo puno bure do čepa čistom vodom i otišao u atar i sve izduvao kroz dizne. Potom sam otkačio prskalicu i celu je prao puromatom bar pola sata, i spolja i iznutra. Naravno i sva sita i dizne posebno.

I opet se sve nije skinulo sa bureta, ostalo je delimično tog belog u vidu tufni po buretu. A jutros sam hteo da prskam sirak u soji. Rizikovao sam i odradio prskanje, i kad sam se vratio pogledao sam bure i sad je čisto. Ne znam šta je rastvorilo te tufne, da li Flupisor kojim sam prskao ili lepak Inex koji sam stavio zbog rose. Sad me živo zanima da li će se odraziti ti mali ostaci herbicida od prskanja kukuruza na soju. Problem je što ne znam od čega su bile te bele naslage, da li od terbutilazina ili mezotriona, al i jedno i drugo nije dobro po soju...


A šta si prethodno prskao?
 
Tebi ne preostaje sem ekvipa pola doze, ali ces smanjiti rod kukuruza. Imam i ja takvih njiva, bica sta biti mora, sledece godine soja/repa a ove ospartamo i gotovo.
Zašto misliš da će smanjiti rod, equip smanjuje rod?
Ja sam na nekim parcelama išao sa 2l/ha laudisom pa posle 10 dana sa 2.5l/ha equipom misliš da će to smanjiti prinos? Inače pošto je kukuruz po prilično nejednak negde je krenuo da tera deveti iz fišeka.



Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Čitao sam na neekom Američkom forumu da je total odličan za pranje prskalice . Recimo ovakav slučaj kao kod Dukeja . Samo staviti recimo pola litra totala na 10-20 lit vode i isprati stim i odraditi nešto totalom ako treba i posije oprati . Navodno ide kao od šale.
 
Zašto misliš da će smanjiti rod, equip smanjuje rod?
Ja sam na nekim parcelama išao sa 2l/ha laudisom pa posle 10 dana sa 2.5l/ha equipom misliš da će to smanjiti prinos? Inače pošto je kukuruz po prilično nejednak negde je krenuo da tera deveti iz fišeka.



Послато са E5603 уз помоћ Тапатока

Neće kukuruzu biti ništa, neboj se...
 
Kolko treba Cambio da ga usvoji lozica?Danas nakon sat se prolila kišurina ko luda.Kuruz sam prošpartao pa onda pošpricao sa manjom dozom cambia.Sve su njive rađene adengom koji navodno pali sve šta ima i što niče.Imam lozice na pojedinim njivama ali opralo je to sve.Ponavljaću opet ali adengo više ne u njivu.Jebeš ti njega ako radi kao i ostala hemija a koja je puno jeftinija.
 
Nazad
Vrh