Herbicidi u kukuruzu

Mislim da je negde vec pisano ranije o pirevini ali nisam siguran, sta bi moglo makar da je zaustavi u rastu ako ne da unisti ?? Na jednoj parceli ce bas napraviti problem, a vec sam isao sa 1l/ha nikosulfurona i nisam zadovoljan ucinkom. Malo je oprlilo po negde, ali slabo je delovalo. Trebao sam da idem vecu dozu, ali jbg sad mogu samo da se kajem.

Možda ti pomogne a možda i ne. Zavisi da li mislimo na isti korov, (u mom kraju je svi zovu pirevina a ustvari je zubača):
2v0dauw.jpg


Bayer-ov Laudis će da zaustavi ovu zubaču sa slike, izbeleće je fest i stagniraće u razvoju. Ali će posle nekih mesec dana doći sebi i nastaviće jbg, ali to je naj što možeš u kukuruzu da dobiješ. Uglavnom, nema šta da se kaješ, ne bi je se rešio ni sa jačom dozom nikosulfurona, tj u kukuruzu nikako (osim fokus hibridi), a tamo gde je zubača bila ja roda nisam imao.
Ako je ipak u pitanju agropyron repens (prava pirevina), kod mene je nema pa nemam ni pravi savet kako se izboriti.


Milane :osmeh: imam dedine zalihe u praškastom stanju, pa da vidimo čije zalihe su iz naftalina (idem slikam odmah).
 
Možda ti pomogne a možda i ne. Zavisi da li mislimo na isti korov, (u mom kraju je svi zovu pirevina a ustvari je zubača):


Bayer-ov Laudis će da zaustavi ovu zubaču sa slike, izbeleće je fest i stagniraće u razvoju. Ali će posle nekih mesec dana doći sebi i nastaviće jbg, ali to je naj što možeš u kukuruzu da dobiješ. Uglavnom, nema šta da se kaješ, ne bi je se rešio ni sa jačom dozom nikosulfurona, tj u kukuruzu nikako (osim fokus hibridi), a tamo gde je zubača bila ja roda nisam imao.
Ako je ipak u pitanju agropyron repens (prava pirevina), kod mene je nema pa nemam ni pravi savet kako se izboriti.

To je to, i ovde svi zovu pirevina.
Kojom dozom si isao sa Laudisom ?? Jbg moracu da probam i to. A da li smem da prskam posto sam vec radio pre 8 dana dikamba+nikosulfuron ??
 
To je to, i ovde svi zovu pirevina.
Kojom dozom si isao sa Laudisom ?? Jbg moracu da probam i to. A da li smem da prskam posto sam vec radio pre 8 dana dikamba+nikosulfuron ??

Zamalo da preskočim poruku, sad sam u takmičenju "ko ima starije zalihe" :osmeh: (ok nismo se takmičili :) )
Pa i pretpostavio sam da je isti korov u pitanju. Ovi narodski nazivi ponekad mogu da zbune pa je zato najbolji orijentir latinski naziv (ako kupuješ neki novi preparat pa gledaš šta skida od korova). Laudis je registrovan dokle god možeš da uđeš u njivu (12.list valjda), čak se i u šecercu za ljudsku upotrebu koristi ja mislim, tako da ne verujem da ima negativnih posledica po usev, iako je već tretiran drugim herbicidima. Išao sam punu dozu, ali da objasnim. Tu gde sam video šta radi Laudis, to je bila moja njiva i tu zubača raste uz sam put. Jedno mesec dana je bilo sve belo, kao da je sneg padao. A tamo gde sam imao zubače po celoj njivi i roda nisam imao, to sam se zajeb'o pre par godina kad je bilo "in" kupovati zakupe po velikim cenama. Tu nisam ni koristio Laudis, nego sam ujesen njive vratio gazdi, isplativije mi je bilo.

Skupo će te izaći sve skupa, ali ako je jedna parcela, bar ćeš videti kako se bori sa Laudisom a možda i kupiš malo vremena kukuruzu.
 
Ma samo na jednoj njivi je imam otprilike 30-40% je ima i kukuruz je prerasta posto je sada 6 list, i na jos jednoj imam na jednom mestu mozda zauzima 1-2 ara maksimum.
Pa malo ce vise da me kosta ali bih voleo da dam sansu kukuruzu, nije velika povrsina 80a. Mislio sam da idem psenicu sledece godine tu ali moracu ili neki ultra hibrid ili neki silazni pa da posle siliranja oprskam totalom.
 
Ne znam šta sve seješ, ali npr. u suncokretu sa Fusilade-om se rešava bez problema. U pšenici totalom isto relativno lako, ne znam samo dozu totala za zubaču, ali ni to nije problem ima članova koji sigurno znaju. U svakom slučaju srećno u ovoj turi pa javi kako je odradio i kako si zadovoljan.
 
U prvom tretmanu sam isao 0,35 l/ha Dikambe i 0,5 l/ha Nikosulfurona,sutra ide drugi tretman 0,20 l/ha Mezotriona i 0,7 l/ha Nikosulfurona i ubacio bih jos Terbutilazina,e sad koju bi mi vi preporucili dozu Terbutilazina,kukuruz je u 6-om listu. :)
 
Ne znam šta sve seješ, ali npr. u suncokretu sa Fusilade-om se rešava bez problema. U pšenici totalom isto relativno lako, ne znam samo dozu totala za zubaču, ali ni to nije problem ima članova koji sigurno znaju. U svakom slučaju srećno u ovoj turi pa javi kako je odradio i kako si zadovoljan.

Ne sejem suncokret nazalost a ni soju, sejem samo sta mogu da iskoristim u ishrani stoke bez posebne dorade.
Prosle godine sam posle jecma prskao totalom ali izgleda da je bila slaba doza ili sam mnogo rano prskao pa nije izasla sva. Kad bih znao da nece previse skoditi prinosu jecma ili psenice ne bi mi bio problem da posejem kao sto sam planirao i da odradim totalom i mnogo vecom dozom
 
Sta ce biti sa kukuruzom kada je oprskan sa 3.3 l/ha Cambia + 1.3 l/ha Talismana? Dobio je i jacu dozu Epin extra 85 ml/ha sto je dobro. Kukuruz ima 5 listova kada brojim bas svaki list.
 
Shoot Agrofarm Turkey 0,25l/ha + terbutilazin 0,4 l/ha
2607d5a01f50a20e83c8902fd2a51a68.jpg
87fa499eb16760d7c798f546f3ef8637.jpg
2c8467fe01c851394111e68c77cffc2a.jpg


Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh