Herbicidi u kukuruzu

da li sme da se koristi equip u kukuruzu koji ima 10-11 listova?

[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD="class: herbicidi-naslov, colspan: 2"]Equip[SUP]®[/SUP]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"][TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD="width: 150"]
equip_130x130.gif

[/TD]
[TD]Herbicidi
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: naslov-sivi"]Equip je selektivni translokacioni herbicid namenjen za suzbijanje višegodišnjih i jednogodišnjih uskolisnih korova i nekih širokolisnih jednogodišnjih korova u ranom stadijumu porasta.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]AKTIVNA MATERIJA: foramsulfuron 22,5 g/l, izoksadifen-etil 22,5 g/l (protektant)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]OBLIK I OZNAKA FORMULACIJE: uljna disperzija - OD
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]Usev/zasad u kome se primenjuje: KUKURUZ
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]NAČIN DELOVANJA:
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]foramsulfuron aktivna materija preparata Equip zaustavlja sintezu enzima acetolaktat-sintetaze (ALS) što izaziva blokadu sinteze aminokiselina neophodnih za deobu ćelija meristema korovskih biljaka. Izoksadifen-etil je protektant, koji deluje tako da ubrzava razgradnju foramsulfurona u meristemu kukuruza dok se razgradnja ne odvija u korovskim biljkama.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]PRIMENA:
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]
koristi se u usevu:
  • kukuruza u količini primene: 2-2,5 l/ha (20-25 ml na 100m[SUP]2[/SUP]). Vreme primene u odnosu na usev: kukuruz u fazi 2-8 listova (faze 12-18 BBCH-skale). Vreme primene u odnosu na korove: uskolisni korovi u fazi 1-5 listova, a širokolisni u najranijoj fazi porasta.
Utrošak vode: 200-400 l/ha.
Broj tretiranja u toku godine: jednom ili u split aplikaciji: 1,5 l + 1 l.
Spektar delovanja: uskolisni (travni) i širokolisni korovi.
  • višegodišnji uskolisni (travni) korovi:
    - divlji sirak iz rizoma (Sorghum halepense)
  • jednogodišnji uskolisni (travni) korovi, kao što su:
    - proso korovsko (Echinochloa crus-galli)
    - proso vlasasto (Panicum capillare) muhar sivi (Setaria glauca)
    - sirak divlji iz semena (Sorghum halepense);
  • jednogodišnji širokolisni korovi, u ranom stadijumu porasta, kao što su:
    - lipica teofrastova (Abutilon theophrasti)
    - štir bljutavi (Amaranthus blitoides)
    - štir obični (Amaranthus retroflexus)
    - ambrozija pelenasta (Ambrosia artemisiifolia)
    - tatula obična (Datura stramonium)
    - samonikli suncokret (Helianthus annus)
    - kereće grožđe (Solanum nigrum)
    - čistac jednogodišnji (Stachys annua).
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]DODATNA UPUTSTVA ZA OPTIMALNO DELOVANJE:
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]
  • za efikasno suzbijanje najopasnijih širokolisnih korova preporučuje se primena u kombinaciji sa herbicidom Laudis
  • pre upotrebe pakovanje obavezno promućkati. Tretirati predveče ili rano tokom dana po mirnom vremenu na temperaturama manjim od 25°C
  • ne koristiti organofosforne insekticide za tretiranje semena ili folijarno ako je planirana upotreba Equip-a
  • primena preparata Equip ne ograničava plodored.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]KARENCA (vreme između poslednje primene preparata i berbe, odnosno žetve):
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]obezbeđena vremenom primene preparata u usevu kukuruza.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]





page.png
 
treba mi pomoc,kukuruz prskan pre 8 dana Siranom,ne poznaje se da je delovalo uopste,doza prava,preparat tek uzet,sta moze da bude? Cime moze ponovo da se prska?
 
ok,mene boja plasi,nije uopste zutnuo,kaze komsija kao da sam ga prihranio preko lista........
 
Bilo bi dobro kad napisete cime ste prskali, napisati i sta ste imali od trava u njivi. Ja sam prskao Laudis+Nikosav+Rimex, na cistijim njivama je odlicno odradilo i nema trave, na losijim njivama se provukao koji sirak i jos poneka travica. Jedno kj sam prskao sa Monsunom i nisam zadovoljan dejstvom na palamidu i popanac. Na crno nista nisam prskao.
 
Zavisi od njive do njive.Na jako zakorovljenim parcelama sa štirom,gorušicom,palamidom...je išao Maton pa Talisman+Avalon=pista.Na slabije zakorovljenim parcelama Peak pa Siran jedino nisam znao da Peak ne skida pomoćnicu pa mu nisam dodao ništa pride.Takođe ništa nije prskano na crno.
 
Peak je dosta jeftin herbicid ali ima anomaliju upravo sto kaze Matic (pomocnicu). Sta bi se moglo dodati peak-u da otklonimo kvar, a da ne bude skupo? Sada je manje vise gotovo prskanje kukuruza, pa mozemo da jako dobro razmenimo utiske o svim mogucim kombinacijama koje smo primenili.
Ja do daljenjeg ostajem veran Laudisu za siroklisne korove i uskolisne jednogodisnje. Partner herbicid nikako da nadjem onaj da kazem "e to je to". Probano sa Talismanom, Rimexom, Nikosav+Rimex (sa pola doze jednog i drugog), Equip. Uvek mi se provuce sirak u nekom postotku. Sa cistim rimexom prosle godine sam imao slucaj da sirak do sirka, jedan otrovana biljka, drugi nije :sta: Nije mogla da preskoci prskalica, da ne baca dizna dobro i slicno, sve se uvek proveri i isproba. Talisman prosle godine u dozi 1.2l nije ni pocrveneo sirak (zastitar rekao hladno vreme bilo), ove godine je bolje radio posao, ali procenat uspesnosti nije zadovoljavajuci za mene. Sve u svemu sirokolisno se skida dobro manje vise svim hemijama. Prednost Laudisa je sto i velike korove skida jako dobro, stoga mogu da cekam do 6-7 lista da sve nikne sto je mislilo nici i da oprskam.
 
I Callisto je vjeran spasilac samo što treba imati jake živce jer je malo sporiji , a najviše ga volim jer je potpuno na prirodnoj bazi za razliku od nekih drugih koji su sumnjivi po zdravlje.
Za uskolisne se zna da su vrh Equip i Tarot , tu nema šta da se priča , i ovi jeftiniji mogu da odrade 100% ali ipak se sa E i Tarotom mirnije spava.
Još nešto izgleda da nas dosta zanemaruje , a to je da ova dva preparata (samo jedan naravno) skidaju dosta najčešćih širokolisnih korova pa često im pomoć nije ni potrebna . Evo npr Tarot izgleda bolje sprži jagodu i još neke višegodišnje širokolisne od bilo kog drugog herbicida namjenjenog samo za širokolisne.
 
Ja sam mislio da je Callisto veran spasilac ,ali ove godine mu nešto "fali".Provuklo se svega ,kao da ne deluje preko zemljišta.Gadno je što je pustio novi čičak.
 
Meni prskaju već treću godinu zaredom kombinaciju Plamen+Talisman i mogu Vam reći da je ova kombinacija em uspešna em ekonomična.Izađe me 1350 dinara po jutru.Sve tri godine njive su mi čiste.Ja zadovoljan.
 
Velika je razlika izmdju plamena od ove godine i od prosle.
Ove godine ni blizu nije skidao kod mene kao prosle.
Ne mogu ti reći baš najsigurnije za ovu godinu jer sam ja moje kukuruze presejao 30.aprila pa maltene nije ni bilo korova,setvospremač ih posekao,ali nisam hteo da rizikujem da ih ne prskam pošto ih ove godine neću špartati uopšte
 
Izvestaj od stanju useva na jucerasnji dan isprican mi danas od strica.
Sirokolisno SVE se posusilo, cak i na najgorim njivama (koje ove godine radimo prvi put). Jedina prezivela biljka ponegde je sirak iz rizoma i na jednoj njivi 20-30% prezivele zubace. Kod rodjaka prskao original Tarotom u dozi 30+30g/ha, uspesnos jos gora nego kod mene. Ja ne znam, ali mislim da je sirak postao dosta rezistentan na hemiju koju koristimo. Kako mi deluje nema drugog leka od njega osim plodoreda. Do sada sam mogao da drzim da nema povecanja populacije sirka u kukuruzu, sada i to vise ne mogu iako koristim doze herbicida i 10% preko maksimuma. Zakljucak jako sam nezadovoljan SVIM preparatima za sirak.
 
Nikosulfuron+Rimsulfuron i jos dodas malo Laudisa kada je sirak u fazi do 15-ak cm i nema greske...Cim predje 20-25 cm usporava se,boluje ali ne i unistava...Greska je sto ljudi hoce jednim prskanjem sve da suzbiju i cekajuj da sirak sav izadje...A kada sav izadje onda je sve teze!
 
Nazad
Vrh