Herbicidi u kukuruzu

Sta je najbolje i da kazemo najpristupacnije sa muhar i sirak iz semena...Kukuruz sejan 03.05 i u fazi je 4-5 lista...Da li bi Siran to odradio uz dodatak Dimarka posto ima i poneka siroka ali je jos mala,pa posle ovih kisa da se uleti ?
 
Odgovorno tvrdim da ima štete (možda se ono ne vidi okom ali je ima) ako se prska preko 7 lista sa nikosulforonom, praktično sva prskanja za uskolisne bi se trebala završiti do 6 lista ako preparat nema protektante koji brže razlažu aktivnu materiju herbicida (Equip). U 7 listu kukuruz počinje da formira generativne organe ,dakle klip,broj redi zrna na klipu i broj zrna.
A ja ti odgovorno tvrdim, i to ne iz knjige, nego iz ličnog iskustva da nema štete, ja sam lično radio u 10 lista kukuruza, a sve i da ima štete opet je pitanje da li je šteta od herbicida veća nego što bi korovi umanjili rod.....
 
Evo sta radi laudis sa sirkom iz rizoma. Ne unisti ga samo zaustavlja,ali tu cu proci preksutra sa spartacem i laku noc. To je prskano pre 20 dana, 1l/kj.




Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:
a koliko ne bi smela da padne kisa posle prskanja Talismanom?
Prosle godine kad sam zavrsio prskanje na jednoj parceli, sklapam krila od prskalice, i spusta se kisa, onako dobar pljusak, dok sam spakovao krila, i usao u traktor, bio sam mokar...Prskanje uspelo bez greske...Doduse, nije Talisman, vec Celebrity+, al iista je aktivna materija.
 
A ja ti odgovorno tvrdim, i to ne iz knjige, nego iz ličnog iskustva da nema štete, ja sam lično radio u 10 lista kukuruza, a sve i da ima štete opet je pitanje da li je šteta od herbicida veća nego što bi korovi umanjili rod.....
Ne znam šta si ti radio i sa čim si prskao ali ja ne bih čoveka savetovao da sjebe svoj kukuruz zbog 1000 dinara razlike u ceni preparata! Eqvip ima protektant a to nijedan nikosulfuron nema. Ne znaš ni podatak da li mu je kukruuz pod stresom ...šta ako jeste.... da čovek poprska pa posle tebe da kune i spominje?
 
Ne znam, imam drugacije iskustvo , prskao sam pre 12 dana sa nikosulforonom puna doza 1,25 pa se vide oštećenja od hemije u vidu nekrotiranih tačkica po listovima , kukuruz bio 7 list. Takve probleme smo imali jedino u 10 listu kad smo radili sa equip-om
 
Dragane,equip je manje tolerantan kad je kukuruz sa vec poodmakao od nikosulfurona.To mi je rekao Jotov Aleksandar
To sam i ja cuo. Pa logicno bar po meni jeste da nikosulfuron(Motivel) i rimsulfuron(Tarot) nemaju protektant jer im nije ni potreban. Da je potreban sigurno bi i u njima bili. Prica koju sam ja cuo je da je Eqip i najagresivniji na kukuruz pa iz tog razloga ima protektant, jer kada ga nebi imao i kukuruz bi se osusio. Ja sam za Niko i Rim.
 
Potreban mi je savet pa ako ko moze pomoci...uzeo sam neku zemlju na kojoj je trenutno psenica,dogodine ide kukuruz,strasno koliko korova je trenutno medju psenicom i to nema cega nema...zapusteno...posto nisam bas poznavalac materije o herbicidima zanima me da li posle skidanja te psenice isprskati totalom pa najesen uzorati,utice li total na kukuruz tj. upija li ga zemlja pa da posle nastane problem u manjem rodu i sl,u kojoj kolicini ide total po jutru,posto je litra i da li ima vise vrsta total herbicida (proizvodjaca) ili je to univerzalno.
Hvala
 
Nazad
Vrh