Herbicidi u kukuruzu

Selebrity je ove godine dosta slabo odradio posao,narocito na parcelama na kojima je nakon tretmana 5 sati pala kisa...Cime sad uraditi korekciju protiv muharika i sirka?
 
U Celebrity-ju ima nedovoljno nikosulfurona za propisanu dozu primene po hektaru. Meni je prošle godine odlično uspelo dejstvo Celebrity-ja na širokolisne korove, dok je na uskolisne bio dosta slab efekat.

(U Celebrity-ju ima 106 g/kg nikosulfurona, i ako se uzme gornja preporučena doza primene od 0.4 kg/ha dobijamo da u toj dozi ima 42.4 g/ha nikosulfurona. Za rizomski sirak se kod nikosulfurona preporučuje 1.25 l/ha, i pošto je obično pakovan sa 40 g/l aktivne materije, vidimo da je za rizomski sirak potrebno 50 g/ha nikosulfurona, a da toliko nema ni u max dozi kod Celebrity-ja. Znači da je potrebno dodavati Celebrity -ju malo dodatnog nikosulfurona, jer ako se povećava sam Celebrity onda se povećava i dikamba u njemu a to kod šestog lista kukuruza, dokle je napisano da se Celebrity može primeniti, može da smeta...)
 
Da li sme da se upotrebi Callisto i Laudis u drugom prskanju,ako su u prvom prskanju primenjeni u maksimalnoj dozi?
 
Mozes saPeakom imaces duze delovanje i preko zemljista samo ide do 6-tog lista kukuruza.Iduce godine repu nije pozeljno sejati. Koji su korovi ostali posle Monosana posto zelis prskati sa Peakom ?
prskao sam monosanom samo deo kukuruza i sad da ne odvajam ponovo i preskačem mislio sam da sve idem peak-om i talismanom...
tamo gde je već prskano monosanom ima po neki preživeo abutilon...
danas sam išao do jedne njive i kukuruz ima punih šest pera i u vrhu sedmo,izgleda da nema ništa od peak-a i talismana
 
Ima li ikoga da ima iskustva sa Maisterom i da odgovori na moj post od sad vec predhodne strane.Prvi put sam njim prskao.Hvala
 
@fear
Majsterom sam radio 2010 godine. Drugi deo sam prskao sa Tarotom i Plamenom. Bolje je bilo tamo gde je prskano sa tarot+plamen, nego majster. Uglavnom posle toga ga nisam koristio, sto ce reci da nisam bio zadovoljan. Inace vremenski uslovi su bili ok, nije pala kisa i nije bila temp preko 22 u trenutku prskanja.
 
@Montoya Laudis+malo Ekvipa ako ima sirka.Meni se cini da cemo morati vise nas da menjamo herbicide ove godine, posto kukuruz neceka nas

---------- Poruka napisana u 16:53 ---------- Prethodna poruka je at 16:47 ----------

Da li sme da se upotrebi Callisto i Laudis u drugom prskanju,ako su u prvom prskanju primenjeni u maksimalnoj dozi?
Ako su primenjeni u maksimalnoj dozi nema potrebe za drugu dozu :sta:inace nesme se ponoviti
 
Pitam zato sto su to bas problematicne njive,nisu obradjivane 5-6 godina,i nema cega nema,i od uskolisnih i od sirokolisnih.
Prvi talas su sredili,ali pocinju sad da nicu novi,pa nameravam da prskam u subotu ponovo.
A da li je onda moguce ako je na jednoj njivi koristen Laudis sad upotrebiti Callisto i obrnuto?
 
ja sam prezadovoljan sa celebrityjem,dao sam dozu od 0.4kg po ha ili 250lit i korov se susi ,palamida visine i 20cm,poponac sirak iz semena i rizoma, ma prava stvar a kosta oko 2500din, naravno mesao sam ga sa hastenom i zadovoljan sam sa efektom.
 
Ove godine je prskanje posle setve a pre nicanja bio pun pogodak, korektivno prskanje sam morao da radim na 3 manje parcele i to uglavnom zato što zemljišni herbicidi nisu skinuli samonikli suncokret , palamidu i na dve parcele rizomski sirak. Samonikli suncokret i palamidu (na jednoj parceli ) sam prskao sa Matonom 0.9 l/ha i uradilo je posao prilično dobro recimo 85% efikasnosti , na drugoj je bio samo samonikli suncokret isto sa Matonom skinut . Na jednoj parceli sam prskao sa Banvelom jer je bilo dosta palamide (efekat 100%) a kukuruz je bio u fazi 6 lista , sl. dan je palamida uvela. Protiv rizomskog sirka sam prskao sa NICOSTOCK (stockton-ov preparat ) nikosulfuron , efekat mi jos nije poznat posto je prskano u prosli petak (mada je sirak dobio malo po ušima od acetohlora) . Na jednoj od te dve parcele sam radio sa punom dozom nikosulfurona (1,25 l/ha) , a na drugoj posto je kukuruz u fazi 4-5 lista radio sam sa pola doze (split) , a drugu polovinu cu da dodam ako bude bilo potrebe jer je i tu sirak dobio malo po ušima od acetohlora pa se nadam da ce ga skinuti pola doze. Da napomenem da je u svakoj kombinaciji prskanja protiv širokolisnih dodat okvašivač 0,1% ...trend ,magis ili hasten uz utrošak vode od 220 l/ha.

Kukuruz je ošpartan, osim dve parcele koje su prskane protiv sirka.
 
Postovani forumasi imam ozbiljan problem i Vasa pomoc mi je hitno potrebna. Naime u 11 maja sam tretirao kukuruz sredstvima Dimark u kolicini (0,5l po hektaru) i Siran 40 SC u kolicini (0.7l po ha). To je inace drugo prskanje prvo sam obavio poslije sjetve a prije nicanja takodje sam prilikom prskanja dodao i sredstvo yara 8-26-26 kesa na 1 ha, te jedno ljepilo ili okvasivac na prskalicu odnosno 400l (po preporuci agronoma). Problem je sledeci; na kukuruzu su vidljiva ostecena u vidu fleka te ponegdje je doslo do slabostu kukuruza. i da napomenem isao sam sa 400 l vode po hektaru. Ovdje su slike pa mi molim Vas recire u kojoj mjeri je doslo do ostecenje kukuruza i koliko su ozbiljne stete. Unaprijed zahvalan.

picture-013.jpg

picture-016.jpg

picture-014.jpg
 
Pitam zato sto su to bas problematicne njive,nisu obradjivane 5-6 godina,i nema cega nema,i od uskolisnih i od sirokolisnih.
Prvi talas su sredili,ali pocinju sad da nicu novi,pa nameravam da prskam u subotu ponovo.
A da li je onda moguce ako je na jednoj njivi koristen Laudis sad upotrebiti Callisto i obrnuto?
Tako vec moze
 
Sa tim dozama herbicida ne moze doci do ovakvih ostecenja. Ili si greskom stavio vise herbicida ili je od jake koncetracija jara djubriva :sta:
 
Prskao si 11. maja na direktno sunce na 30 stepeni ? Koliko Yara đubriva si stavio ? Po meni je od đubriva , ništa opasno pogledaj za par dana i ako novi listovi rastu bez fleke onda nemoj da se sekiraš.
 
a sta si pre toga prskao sa prskalicom ,i dali si je oprao dobro?Da nisi pre toga prakao nekim bakarnim preparatima pa da ti je malo ostalo u prskalici?
 
@Taranta...........Mislim da su ostecenja od djubriva ali nije to nista strasno, proci ce i nece biti nikakvih posledica. Obrati paznju na novi list na drugoj slici. Vrhovi koji su vec bili izasli u trenutku prskanja su osteceni a donji deo novog lista koji je izasao posle prskanja je potpuno zdrav. Slikaj i postavi fotke za 7-10 dana.
 
Nazad
Vrh