Herbicidi u kukuruzu

Na parceli koja je spartana pre tri dana ostalo mi je samo cicka koji je izmedju kukuruza.Nikosav ga je samo malo zaustavio ali ne i unistio. Hoce li ga CALISTO odneti. Umesao bi usput i 7 l po hektaru slavola
 
Kako sad stvari stoje, hladno i kišovito vreme će se produžiti skoro do narednog vikenda. Prošle godine su promoteri hemijskih kuća opravdanje u slabom dejstvu Nikosulfurona tražili u hladnom vremenu i slaboj cirkulaciji sokova kroz sirak. Ja sam moje kukuruze oprskao u četvrtak popodne sa 1.25 l/ha Nikosava, tj. bilo je dva topla dana nakon prskanja. Da li je to dovoljno vremena da muhar i sirak potpuno usvoje herbicid i uspe prskanje ili će i ove godine opet biti ćorak? :osmeh: (Inače, sirka nemam mnogo, ali muhara ima dosta.)

edit: Da li ista priča oko hladnog vremena i zaustavljanja cirkulacije sokova kroz biljke u tim uslovima, važi i za širokolisne korove, odnosno da li može da zbog toga bude slabije dejstvo Callista (0.2 l/ha).
 
Pa i ja sam na to računao i zadnje prskanje odradio u petak pre podne.Ne bi trebalo da bude problema jer ipak je trava "radila" samo tako na onim temperaturama.
 
Monosan takođe samo privremeno zaustavlja u porastu čičak i tatulu, tako da njegova upotreba mora da prati i međuredna kultivacija najkasnije nedelju dana nakon tretmana.
 
Slažem se sa tobom i još se i zna da imaju manje aktivne materije nego što bi trebalo, i još neke nečistoće neznam koje i one loše utiču i na efikasnost preparata a na kukuruz ko zna. Na TV-u je bilo kako preporučuju 1,5 lit/ha preparat.

---------- Poruka napisana u 21:28 ---------- Prethodna poruka je at 21:07 ----------


Nema sirka iz rizoma? Možda će izaći kasnije pa možeš čak i da ponoviš tretman kao ja prošle godine.:sjasi:
Na mojim njivama inače nema sirka ponege koji
 
Kako sad stvari stoje, hladno i kišovito vreme će se produžiti skoro do narednog vikenda. Prošle godine su promoteri hemijskih kuća opravdanje u slabom dejstvu Nikosulfurona tražili u hladnom vremenu i slaboj cirkulaciji sokova kroz sirak. Ja sam moje kukuruze oprskao u četvrtak popodne sa 1.25 l/ha Nikosava, tj. bilo je dva topla dana nakon prskanja. Da li je to dovoljno vremena da muhar i sirak potpuno usvoje herbicid i uspe prskanje ili će i ove godine opet biti ćorak? :osmeh: (Inače, sirka nemam mnogo, ali muhara ima dosta.)

edit: Da li ista priča oko hladnog vremena i zaustavljanja cirkulacije sokova kroz biljke u tim uslovima, važi i za širokolisne korove, odnosno da li može da zbog toga bude slabije dejstvo Callista (0.2 l/ha).

Dakle hladno vreme opet u pravi cas sto su verovatno promoteri Nikosulfurona zeljno iscekivali da bi opravdali svoje delovanje herbicida. :osmeh: Sto se tice Callista budi siguran da ce svoje odraditi perfektno.
 
calisto kod mene odradio fenomenalno ali mi je i ove godine kukuruz pobeleo ruku na srce mnoooogo manje nego pre dve godine ali sad znam zašto beli :osmeh:
 
Nema beljenja kukuruza i ako je kalisto i tarot i lodin i fantom i zeazin stavljen na 200lit vode po hektaru.
2is8sph.jpg
 
Srdjane koji koktel , kolko je to koštalo? jesu li to dizne dvojke za 200l/ha?
Je su dvojke,a nije skupo ako radi posao to je njiva uzeta sad u martu u zakup i nije orano vec vocarskim podrivacem radjeno pa ima botanicka basta od korova.Cena je oko 5000din plus 1400 na crno.Sve sto je ispod 100 evropskih dobro je.Mislim po hektaru.

---------- Poruka napisana u 09:52 ---------- Prethodna poruka je at 09:51 ----------

prskao sam deo kukuruza pre 8 dana sa monosanom,da li smem ponovo sa Peak-om
Prati velicinu kukuruza,jer peak ima ogranicenje.
 
Prskao sam 9.05. znaci pre 5 dana Maisterom,doza kako je trebalo 1.5 l na xa...koliko treba Maisteru da deluje,ima Suncokreta od prosle godine valjda prosuto a gledam danas i ne vidim neku razliku od dana kad je prskan kukuruz.
 
Negde piše da sa Peak-om ide do 6 lista a negde do 8 lista.Sad treba čovek biti pametan.
Peak 75 WG
Herbicid
Peak 75-WG
Proizvodjač: Syngenta Agro, Dieseldorf
Zastupnik: Agromarket Kragujevac
Formulacija: Vododisperzibilne granule-WG
Aktivna materija: 750 g/kg prosulfuron
Primena
- pšenice, za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova:
- u kol. 20 g/ha, uz dodatak 0,1% okvašivaca Extravon (0.2 gna 100 m ), tretiranjem kada je pšenica u fazi 3 lista do kraja bokorenja(23-39 BBCH)
- kukuruza: za suzbijanjejednogodišnjih širokolisnih korova:
- u kol. 20 g/ha, uz dodatak 0,1% okvašivaca Extravon (0.2 gna 100 m²), tretiranjem kada je kukuruz u fazi 3-6 listova (13-16 BBCH), akorovi od nicanja pa do faze 4-6 listova
Spektar delovanja: širokolisni korovi.
1 )Vrste korova koje dobro suzbija: gorocvet (Adonisaestivalis), hocu necu (Capsella bursa pastoris), prstenak (Anthemis spp.)ambrozija pelenasta (Ambrosia artemisiifolia), diviji suncokret (Helianthusannuus ruderalis) štir (Amaranthus spp.) divlja kamilica (Matricaria spp.),pepeljuga obična (Chenopodium album), pepeljuga srcolisna (Ch. hybridum),tatula obična (Datura stramonium), , bulka obična (Papaver rhoeas), dvornikveliki (Polygonum lapathifolium), gorusica poljska (Sinapis arvensis), misjakinjaobična (Stellaria media), boca obična (Xanthium strumarium), lipica tefrastova(Abuthilon theophrasti). 2)Vrste korova koj'e zadovoljavajuće suzbija, kao stosu: cestoslavica (Veronica hederifolia), viusac (Polygonum convolvulus), lepaca(Galium aparine), dimnjaca (Fumaria officinalis), palamida (Cirsium arvense),poponac (Convolvulus arvensis) 3)Vrste korova koje slabo suzbija: pomoćnicaobična (Solanum nigrum)
Aktivna materija herbicida Peak 75 WG je iz grupe sulfonilurea, sa širokim spektrom delovanja na jednogodišnje i višegodišnje širokolisnekorove. Prosulfuron se apsorbuje listom i korenom i transportuje do tačakaporasta (meristema), kao mesta delovanja.
Preporuka za primenu:
Peak 75 WG se može na istoj površini primeniti samo jednom utoku godine. Ne sme se primenjivati zajedno ili posle primene organo-fosfornihinsekticida. Prilikom prskanja sprečiti zanošenje rastvora preparata na susedneosetljive useve i zasade. Ukoliko temperatura vazduha pređe 30°C prekinutitretiranje. Ne tretirati kada se sledećeg jutra nakon prskanja očekuje pojavamraza. Preparat ne primenjivati na zemljištima sa pH > 7,5 (slatine) ili akose usev nalazi u stanju stresa usled nepovoljnih vremenskih uslova (suša,obilne padavine) ili usled inenzivnog napada štetočina ili bolesti.
Preparat se može mešati sa drugim sredstvima za zaštitubilja. U slučaju mešanja sa tečnim preparatima, prvo rastvoriti vodotopivevrećice (granule) Peak 75 WG u manjoj količini vode, a potom uz dodavanjeostatka vode dodati i tečno sredstvo. Ne sme se mešati sa organo-fosforniminsekticidima.
Peak 75 WG nije fitotoksičan ako se primeni u naznačenovreme i u preporučenim dozama. Prilikom primene potrebno je sprečiti zanošenjepreparata na okolne osetljive useve i zasade.
Posle žetve useva (pšenice ili kukuruza) preporučuje seduboko oranje da bi se poboljšala razgradnja herbicida. U slučaju prevremenogpreoravanja, na tretiranoj parceli posle obaveznog oranja mogu sesejati kukuruzi pšenicu. Herbicid Peak 75 WG ne predstavlja rizik za naredne useve, osimšećerne repe, koja se može sejati 12 meseci od primene. Primena doze veće odpreporučene ili preklapanje tretiranih površina može dovesti do oštećenjanarednih useva suncokreta, soje i šećerne repe.
Karenca:
Obezbeđena vremenom primene.
 
MOMO @Nemoj više sa tim pesimizmom oko cena iduće godine, navućeš stvarno neki baksuzluk.Jedino si za soju rekao da joj predvidjaju dobru cenu.:ppozdrav:Znam neke koliko su bili žustri oko tvrdnje za cenu prasića daće dole ma kakvi gore a sad se ne javljaju.Sve je na dugom štapu u poljoprivredi.Ja sam jedino siguran kad prasići dodju na 3e. da će onda dole a kad su oko 1 -1.5 e onda bi mogli ići gore...tako isto i kuk.Malo je u OFF. IZVINJAVAM SE.
 
Cena nece nikad biti problem ali prinos hoce.Ako stedite na pojedinim agrotehnikama(prskanje) onda ne vadi vas ni 30din po kg.Stavi na papir koliko izadje prskanje savremenim(necu reci skupim) preparatima pa ces videti da 60-70e prosek po he.
 
Nazad
Vrh