Gume

Samo mi nije jasna tvoja teorija da je traktor jaci sa vecim gumama

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока

Tako šta nije mogo da obavlja poslove da vuče sadilice mnogo je zapadao po njivi.
S prikolicom nikud a sad samo gas.
Alliance dosta loše kupio kedan za dve tri godine pucaju na case ima čovjek na prvoj vuči.
Ovako ide po blatu

 
Poslednja izmena:
Brkaš pojmove,zapadao je zbog uskih guma a sad sa širim ima veću površinu naleganj i malo bolji grip ali pošta su gume malo većeg obima sigurno ne može da bude jači nego stabilniji da tako kažem
 
Brkaš pojmove,zapadao je zbog uskih guma a sad sa širim ima veću površinu naleganj i malo bolji grip ali pošta su gume malo većeg obima sigurno ne može da bude jači nego stabilniji da tako kažem
Jači je jer nije mogao obavljat poslove sad oranje radi ko od šale po stajnjaku.
S onima je stajao na mjestu taj traktor bez 12 guma je nula
 
Kad budes ugusio motor da se ugasi sa 11 gumama a traktor pod istim opterecenjem I u istim uslovima sa 12 gumama ide dalje onda mozes da kazes da je jaci a ako slajfuje sa 11 a sa 12 ide to je nesto drugo

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Snaga traktora, odnosno motora se mjeri na izlazu iz motora i ta snaga je navedena u tehničkim specifikacijama. Moramo voditi računa o tome kako se definira snaga: snaga je rad u jedinici vremena. Dakle ako mjenjačem, gumama ili nečim trećim, omogućimo da traktor može bolje odraditi neki posao, nismo time povečali snagu traktora. No u kolokvijalnom govoru se često tako izražavamo (koristimo riječ snaga) pa stoga zanemarimo te razlike u izražavanju.

Barbula,
jasno je da će traktor ili neki drugi stroj, odnosno motori strojeva, biti kod istog tereta više opterećen ako ima veći promjer guma. Ali ako prešaltamo u nižu brzinu, motor će možda biti i manje opterećen. Time se nije promijenila snaga traktorskog motora. ;)
 
Moje iskustvo je da na 539 mnogo bolje funkcionisu 12.4 gume. Jeste da ponekad mora brzina nize, ali to vise nego nadoknadjuje boljom trakcijom. Mnogi su iz fabrike dosli sa 12.4 gumama, a i 540 dolazi sa 12.4 a ima identican prenosni odnos kao 539. Na kraju krajeva 539 sa 12.4 je cak jaci od 533 sa 11.2

@iwanho
Problem je sto mnogi brkaju snagu i vucnu silu. Kazu snaga a misle na silu. Sila je koliko mozes da povuces, a snaga je koliko brzo mozes da povuces datu silu. Kada bi na 5106 ubacili motor od 539 on bi dalje mogao da vuce 3x14 plug bez problema. Ali samo 1. ili 2. sporom
 
Poslednja izmena:
Možda se nisam dobro izrazio ali sam mislio da isti traktor uporediš u istim uslovima u istom prenosu nikako ne može biti jači sa većim dumama nego sa manjim a u nižoj brzini normalno da će biti jači pa čak i sa istim gumama
 
Pa meni je jači jer s sadilicom krumpira u brdo ukopa se ostane nije izišao, sadilica za zelje silazi s sadilice i nemože s 11 gumama, drljanje u brdo 1 direkt nejde.
Sad s 12 gumama ide svuda nevidim neke velike razlike u vuči.
Vidi se i na videu šta radi do tada nije obavljao poslove dobro to je očit promašaj tvornice s 11.2 gumama
 
Razlika u promjeru guma je oko 4,5% (također ovisi od proizvođača). Dakle za jednakom brzinom potegnuti isti teret, bez proklizavanja, ukopavanja i sl. (npr. na asfaltu) traktoru s 12-icama treba cirka 4,5% više snage. To su u slučaju fergića nepune 2 KS kod punog gasa. Koliko bi se to u praksi primijetilo, teško mi je reči. No, prednost širih guma, kao što je veća vučna sila na mekšoj podlozi, je itekako zamjetljiva u praksi.
 
Stare su bile 8 godina gore a i od prvoga dana je bio problem za taj traktor izvuć prikolicu iz njive po vlažnom.
Sad se zaskakuje od sreće i ide snaga ista ne vidim razlika nekih.
 
Razlika u promjeru guma je oko 4,5% (također ovisi od proizvođača). Dakle za jednakom brzinom potegnuti isti teret, bez proklizavanja, ukopavanja i sl. (npr. na asfaltu) traktoru s 12-icama treba cirka 4,5% više snage. To su u slučaju fergića nepune 2 KS kod punog gasa. Koliko bi se to u praksi primijetilo, teško mi je reči. No, prednost širih guma, kao što je veća vučna sila na mekšoj podlozi, je itekako zamjetljiva u praksi.
Kombinacija širine gume,kvaliteta gripa,naduvanosti pneumatika i po mogućnosti radijalna guma te prečnika uz dovoljnu masu traktora omogućava maksimalnu iskorišćenost agregata.Bilo koji od ovih faktora kad nedostaje puna snaga se ne vidi.
 
Razlika u promjeru guma je oko 4,5% (također ovisi od proizvođača). Dakle za jednakom brzinom potegnuti isti teret, bez proklizavanja, ukopavanja i sl. (npr. na asfaltu) traktoru s 12-icama treba cirka 4,5% više snage. To su u slučaju fergića nepune 2 KS kod punog gasa. Koliko bi se to u praksi primijetilo, teško mi je reči. No, prednost širih guma, kao što je veća vučna sila na mekšoj podlozi, je itekako zamjetljiva u praksi.
Da li bi tebi bilo isto da voziš biciklu sa uskim i sa širokim gumama obzirom da ti snaga ostaje ista u oba slučaja
 
Iwanxo je lepo objasnio.Traktor sa različitim gumama ima istu snagu jer snaga potiče od "veličine" motora, a ne veličine gume i tu je sve isto jer se radi o istom traktoru.
Ono što ga čini različitim je "iskorišćenost" snage traktora, a to mu veća guma omogućava, a manja (uža) mu dozvoljava manju mogućnost ispoljavanja snage. Barbula se samo loše izrazio, pretpostavljam da je mislio na iskorišćenje snage , a ne na nominalno veću snagu.
Kao drastićan primer bi bila situacija staviti na fergu veće gume, a na 577 manje i da li bi tada ferga bio jači od 577, naravno ne.
 
Komšinica na jedan blatobran a žena na drugi, radi ravnoteže.Opasan ovaj sremac, zapeo za moju komšinicu, kanda ću ga morati uskoro upoznati sa njom. Ja pre dve-tri godine promenio obe gume na mom fergi posle 32 godine rada sa fabričkim - Rekord gumama. Ove rumska čim sam stavio nove kod Galeta počele da prebacuju kao da sam stavio bajlag na svaku. Ne smem po asfaltu da vozim brzo.
 
@iwanho
Sve je tako samo mora se uzeti u obzir koji otpor pruza koja guma. Sira guma veci otpor kortljanja, to je Barbula lepo primetio sa primerom za bicikl. Kao i svemu potrebno je naci optimum. Za 539 za nas kraj je bolje 11.2 jer onda izmedju 2bh i 3bh lakse provuce u transportu.
 
Nije stvar u otporu kotrljanja (tu je razlika zanemarljiva ako uopste postoji) vec u precniku. Sira guma (ako je isti profil) je takodje vece visine tj poluprecnika - duza poluga kojom tocak deluje na zemlju. Duza poluga znaci manja sila a veca brzina. Kod 539 nije moguce tako lako kompenzovati to jer je mali izbor brzina.
Imali smo dva 539 jedan sa kabinom i 12.4 gumama, drugi sa 11.2 bez kabine. I na jednom i na drugom su bile stavljene nove gume u slicno vreme. Ovaj sa 12.4 je bio daleko sposobniji kroz blato, razlika je bila neverovatna. Doduse razlika je i u teretu, kabina ima koliko 200kg ? I skoro ceo teret kabine je na zadnjim tockovima. Tako da ne mogu odgovorno da tvrdim da su samo gume uzrok.
 
I sta zakljucismo koje gume (kog proizvodjaca) su onako priblizno dobrog kvaliteta,ja razmisljam da na 539 kupim Petlas?
 
Nazad
Vrh