Gume

Bobo sto se tice pritiska si potpuno u pravu. Kad sam kupio malog rusa kicmu mi iscimao prvi dan dok nisam posumnjao u pritisak u gumama i kad izmerih budala ih je napumpala na preko 2 bara.Sad su stalno na 0,9 jer velikog tereta i nikad nenosi i sasvim drugacije se ponasa. Sve sto iole amortizuje udarce su te gume i ako su preduvane kvarova ce biti plus sto je neudobnije i slabiji grip ima.
Skoro sam pricao sa prodavcima kultor guma i reklamacije na gume se odbijaju cim tehnolog primeti da su duvane preko 1,5 bara. Dozvoljeno je od 0,8- maksimalnih 1,5. izvan tih okvira raklamacije se odbijaju a tehnolog zna po gumi sta je sa njom bilo. eto toliko od mene.Skoro mi je vulkanizer nove gume preduvao na 2,7 bara na audiju pa mi voznja bila ko po zeleznickim sinama. Prva pumpa i ispustio vazduh na 1,8 a posle vulkanizer zna sta sam mu sve rekao i gde sam ga poslao.
 
Prethodne gume na mom fergi su bile Barumove radijalne 12-ice, i sa njima je obavljao sve operacije. Sada nosi Trajalove obicne(valjda se zovu djagonalne?) 11-ice. Samo cu da kazem da mi je zao sto nisam imao para da ga opet obujem radijalno i za broj vece.
 
Gledam nesto Zetor 47,49,5011 i slicni troklipasi imaju 45ks po DIN-u i nose gume 14.9-28,Torpedo 4806 neznam koliko ima tacno konja a nosi 14.9 sa sve onim malim menjacem i radi posao,IMT 540 i 542 imaju 43,5ks po DIN-u valjda ce nositi.Menjac ce da izdrzi 100% jedino poluosovine me malo brinu....mozda gresim....
 
Stos je sto su projektirani za takve gume. Stavi na torpedo 48 11.2 gume i usrat ces se od muke, nadam se da me razumijes na sta ciljam.
 
Zetor 5011 ima 45 konja i gume 14.9 ali je 1000 puta sposobniji nego imt 549 ja mislim da bi 549 bio samo slabiji sa tim gumama....nemojte mi zamjerit ja sam samo reko svoje mišljenje
 
Stos je sto su projektirani za takve gume. Stavi na torpedo 48 11.2 gume i usrat ces se od muke, nadam se da me razumijes na sta ciljam.
Nerazumem na sta ciljas,radio sam i 4506 i 4806,menjace,motore,hidrauliku,trube i jedno te isto,sitnice razlicite a i gume razlicite.

- - - - - - - - - -

Zetor 5011 ima 45 konja i gume 14.9 ali je 1000 puta sposobniji nego imt 549 ja mislim da bi 549 bio samo slabiji sa tim gumama....nemojte mi zamjerit ja sam samo reko svoje mišljenje
Pokrenuo sam pitanje o gumama na IMT a ne o velicanju Zetora koji je u HR br.1 a srpski IMT br.9 i slicnih,nije tema ko je sposbniji.Ustvari pravi vozac je najsposobniji a ne traktor.
 
Ciljam na to da ce taj traktor koji je zemisljen za 14.9 guma biti nesposobniji s 11.2 koje su em nize em uze od projektiranih za taj mjenjac i prijenos. Ajde da su uze ali moraju biti veceg precnika da se kompenzira brzina ali ovako bi bio spoooor ko vrag, da ne kazem neupotrebljiv. Tako ces i ti na 540 s vecim gumama veceg precnika morati koristiti "brzinu manje" u odredjenim operacijama da imas istu putnu brzinu. Prenosi su OK kad se koristi "brzina manje" a u slucaju TD ili nekog slicnog s velikim gumama pa stavljas manje prenos treba biti "brzina vise" gdje je nepovoljno ubrzanje zbog odnosa pogonski/gonjeni zupcanik. Dakle, traktor ce u brzini u kojoj je inace tanjurao biti sporiji a da se postigne stara brzina rada s manjim gumama treba koristiti visi stupanj prijenosa koji ce ga najvjerovatnije gusiti.
 
Tako ces i ti na 540 s vecim gumama veceg precnika morati koristiti "brzinu manje" u odredjenim operacijama da imas istu putnu brzinu. Prenosi su OK kad se koristi "brzina manje"
Meni ce odgovarati brzina manje!!!Naprimer kad prskam prskalicom prva je prespora a druga je prebrza,rasipac takodje,sejalica je trenutno OK prva ali nece je ugroziti ni da idem tih 10% brze,tanjiraca druga brzina prebrza i gubi snagu a prva prespora i ima viska snage i ne radi posao u sadasnjoj prvoj,mnogo sporo,plug prva brzina prebrza a 3.spora previse spora i previse snage itd,itd....E sad sa gumama 13.6 bi mozda samo malo pomerio ove granice i bilo bi ni tamo ni ovamo,mozda nizasta a sa 14.9 bi bila veca razlika.

Vecina izvoznih 549 je isla sa gumama 14.9r28!!!
 
Ciljam na to da ce taj traktor koji je zemisljen za 14.9 guma biti nesposobniji s 11.2 koje su em nize em uze od projektiranih za taj mjenjac i prijenos. Ajde da su uze ali moraju biti veceg precnika da se kompenzira brzina ali ovako bi bio spoooor ko vrag, da ne kazem neupotrebljiv. Tako ces i ti na 540 s vecim gumama veceg precnika morati koristiti "brzinu manje" u odredjenim operacijama da imas istu putnu brzinu. Prenosi su OK kad se koristi "brzina manje" a u slucaju TD ili nekog slicnog s velikim gumama pa stavljas manje prenos treba biti "brzina vise" gdje je nepovoljno ubrzanje zbog odnosa pogonski/gonjeni zupcanik. Dakle, traktor ce u brzini u kojoj je inace tanjurao biti sporiji a da se postigne stara brzina rada s manjim gumama treba koristiti visi stupanj prijenosa koji ce ga najvjerovatnije gusiti.

Bobo tu se ne slazemo ! Znamo da motor ima neku svoju karakteristiku momenta i brzine. A zupcanici mogu da povecaju ili smanje moment naustrb brzine i obratno.

Ali manji precnik tocka ce povecati vucnu silu na zemlji zato sto motor preko transmisije deluje na tockove nekim svojim obrtnim momentom neka bude Ttocka.Posto je jednacina za moment sile T=F*d gde je d duzina kraka sile onda ce sila kojom ce tocak delovati na zemlju biti jednaka F=T/d gde je d poluprecnik tocka. Dakle na kraju nam je potpuno svejedno da li smo odnos sile i brzine promenili razlicitim precnikom tocka ili zupcanicima.
Verovatno zbog toga traktori imaju velike pogonske tockove, zato sto ako je pogonski tocak veci onda je obrtni moment osovine tocka za datu vucnu silu manji i manji je opterecenje poluosovina, pa samim tim poluosovine mogu da budu mnogo manje masivne. Dok putnicka vozila imaju male tockove zato sto je potrebna mnogo manja vucna sila.
 
Petre,mozda je u teoriji tako ali u praksi je tacno ovo sto je napisao Bobo,moj stric ima zetora 4712 i kupio ga sa gumama 11.2 28 jao majko mila traktor nesposoban i sve ovo sto je napisao Bobo sa brzinom vise,stavio na njega nove 13.6 28 i preporodio se.
 
To vam ja pricam za imt-a 549 ako mu stavite vece gume od tog traktora nece bit nista
 
Jesi li ti to video pa pricas.Pogledaj koje je gume imao izvozni 549,svi su sa 14.9 28.Ima ga i Becarina sa tim gumama.
 
Evo ga Becarinin traktor:cao:

14kejyb.jpg


I jedan 549 iz HR
2088p4j.jpg


- - - - - - - - - -

549 sa gumama 14.9 gumama pa taj ne moze u prvoj sa mjesta krenut
Prijatelju pod br.1 upisi lokaciju jer to je obavezno na ovom forumu bar za nas iz cen.srbije a kao drugo dzabe se trudis da bombardujes temu IMT sa Zetorom i slicnim istocnim traktorima.
 
Nazad
Vrh