Gramatika i pravopis.

Hteo sam samo da kazem da su sremski izgovor i dijalekt uzeli kao zvanicni knjizevni govor srpskog jezika posto je naj cistiji(nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem).Tako su mi rekli ovi pametniji ako su oni mene slagali i ja vas lazem.
 
Uredba je marketinski trik nema od toga nista nepovoljna a ako se bude radilo kao i sa otkupom kukuruza za robne rezerve onda nista i od ovog posla zivo me zanima ako iko bude uzeo djubrivo preko njih da javi kako je prosao.

Vazda su naši osnovci gramatiku i pravopis prepoznavali kao marketinški trik.
 
Hteo sam samo da kazem da su sremski izgovor i dijalekt uzeli kao zvanicni knjizevni govor srpskog jezika posto je naj cistiji(nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem).Tako su mi rekli ovi pametniji ako su oni mene slagali i ja vas lazem.
Slagali su te ti pametniji.::namigivanje::
Ne postoji sremski dijalekat,samo sremski govor.
Da ne pametujem sad...valjevski je najbliži književnom jeziku.
Blizu smo i mi,ali nam je loš akcenat.
 
Poslednja izmena:
Osnovicu srpskog književnog jezika čine šumadijsko-vojvodjanski i istočnohercegovački dijalekat a ja sam valjevski govor uzeo kao primer govora najbližeg književnog (valjevski spada u šumadijsko-vojvodjanski)
 
Samo da se zna :)

Ma zna se to odavno, to je zvanicno potvrdjeno od strane lingvista.
Naravno, to ne znaci da su drugi dijalekti neispravni, pogresni ili sta vec, jednostavno nesto se moralo uzeti kao standard pa je uzet taj dijalekt kao najblizi knjizevnom jeziku.
 
S obzirom da je forum veoma poznat i dosta posecen,lepo bi bilo da bude sto manje pravopisnih gresaka.Navescu neke primere:
-''NE'' se UVEK pise odvojeno (npr. ne mogu,ne dolazim i sl.). Pise se zajedno samo u recima ''necu'' i ''nemam'' (naravno,i u svim njihovim oblicima);
-''LI'' se UVEK pise odvojeno (npr. jesi li,da li si...);
-''JER'' se koristi kada se nesto objasnjava,a ''JE L' '' kada se pita;
-pravilno je ''JA BIH'' (npr. ja bih dosao,ja bih kupio) i ''TI BI'' (npr. ti bi da dodjes,ti bi da kupis...);
-"NAJ" se UVEK pise zajedno (npr. najbolje,najlepse,najjace,najjednostavnije)
Ovo je moj savet iz najboljih namera :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Branković je izneo par stvarno korisnih saveta. Hteo bih samo da zamolim članove foruma da obrate pažnju na tačke i zareze.Nekoliko aktivnih forumaša piše čitave pasuse bez ijednog znaka interpunkcije,a pritom koriste bar 5-6 rečenica.Na kraju svake rečenice mora da stoji tačka.Način pisanja bez zareza, a pogotovo tačaka, čini postove teško razumljivim.
 
Lepo je što predlažete i savetujete članove da povedu računa oko pravopisa ali to niko neće da posluša.
 
Mozda neko i ne moze da poslusa, jednostavno nezna gramatiku i sl. Mislim da ima ljudi na forumu koji i neznaju srpski,kako ce oni gramaticki da pisu.
 
Poslednja izmena od urednika:
-''JER'' se koristi kada se nesto objasnjava,a ''JE'L'' kada se pita;
-

Samo bih ispravio brankovica, trebalo bi da stoji Je l' . I pored najboljih namera ljudi greše. :osmeh:
Sto se tice insistiranja na pravopisu i gramatici na forumu (internetu), od toga je mala vajda, nažalost. Sve kreće iz škola.


-Milan
 
Ko je išao u školu a ne oko škole on zna mada osnove gramatike se uče još u osnovnoj školi od prvog razreda.
 
Nazad
Vrh