Grahorica

Evo i moje graorice .Slikano pre 4 dana. Nesto mi nije mnogo izrasla tu je neka oko 20 cm neka oko30 . Valjda ce da poraste jos malo do kosenja.

slika2039.th.jpg
[/URL][/IMG]

 
Ma ni ovas se nije rasporedio kako treba a bacan rucno pa mi ni to nije jasno , jedan deo cista graorica , po neki ovas a opet u drugom delu vise ovsa po sredini a po krajevima sama graorica . Ili nije nikao ovas ili ga pojele ptice . Tu je baceno 47 kila graorice. Kad bi bar porasla pola metra pre kosenja .
 
I ja cu ove godine da posejem 75 ari. Ajd momci, mozemo da slikamo parcele pre setve, pa u toku vegetacije, i pre kosenja, pa da okacimo ovde da vidimo kako su se pokazale.

Evo kao sto sam i obecao.
Dve parcele, dva zapustena vocnjaka jedan do drugog. Haos da se ne moze uci u njivu. Manja parcela 16 ari i veca 58 ari. Ukupno 75 ari.

Krecemo sa slikama.
Haos da se ne moze uci niti pregaziti malte ne, zbog granja, boce i korova.



Krece probijanje trimerom



Zatim palim ostatke granja i trave, a drva izvlacim na gomile



secem mladare sljiva koji su izbijali na sve strane



Izvlacim krupnija drva i motke



Uz veliki trud, skroz druga prica i drugi izgled ove dve parcele



Dovodim bager da srusi bagremovu medju izmedju ovde dve parcele i proveravam sa bagerom da li su ostali neki zalomljeni panjevi (vide se rupe po njivi)



Palim sitno granje, a odvajam motke i krupnija drva za sporet.



Vreme je za zetora



Oranje u toku



Prepoznajete li ovu njivu? :) Ista je kao i prva slika ovog posta :)



Priprema za setvu grahorice i ovsa. 75kg grahorice i 35kg ovsa je spremno



Posle tanjiranja, rucna setva moze da krene. Zamolio kolegu da to uradi jer ima dobru ruku za to.



Posejana i povaljana njiva



Nastavak na sledecem postu, jer mi forum ne dozvoljava da okacim vise od 15 slika :(
 
I ja cu ove godine da posejem 75 ari. Ajd momci, mozemo da slikamo parcele pre setve, pa u toku vegetacije, i pre kosenja, pa da okacimo ovde da vidimo kako su se pokazale.

Evo kao sto sam i obecao.
Dve parcele, dva zapustena vocnjaka jedan do drugog. Haos da se ne moze uci u njivu. Manja parcela 16 ari i veca 58 ari. Ukupno 75 ari.

Krecemo sa slikama.
Haos da se ne moze uci niti pregaziti malte ne, zbog granja, boce i korova.



Krece probijanje trimerom



Zatim palim ostatke granja i trave, a drva izvlacim na gomile



secem mladare sljiva koji su izbijali na sve strane



Izvlacim krupnija drva i motke



Uz veliki trud, skroz druga prica i drugi izgled ove dve parcele



Dovodim bager da srusi bagremovu medju izmedju ovde dve parcele i proveravam sa bagerom da li su ostali neki zalomljeni panjevi (vide se rupe po njivi)



Palim sitno granje, a odvajam motke i krupnija drva za sporet.



Vreme je za zetora



Oranje u toku



Prepoznajete li ovu njivu? :) Ista je kao i prva slika ovog posta :)



Priprema za setvu grahorice i ovsa. 75kg grahorice i 35kg ovsa je spremno



Posle tanjiranja, rucna setva moze da krene. Zamolio kolegu da to uradi jer ima dobru ruku za to.



Posejana i povaljana njiva



Nastavak na sledecem postu, jer mi forum ne dozvoljava da okacim vise od 15 slika :(
 
Naravno da moze :)

Krece da raste



I nastavlja da napreduje



I napreduje :)



Ne odustaje



Bori se kao lav :)



Kolega zadovoljan svojim radom tj setvom :)



Priblizava se kosenje. Samo jos da mahune porastu



I doslo je vreme za kosidbu 13.07.2013., pa posle kosenja, seno je rastureno da se bolje osusi



Ociscena njiva



Obratite paznju na prvu i poslednju sliku :D

Nadam se da vam se svidja?
 
Meni je sa 55 ari ispalo samo 260 i to teskih bala. Kako je ovako malo ispalo ne znam a izgledala je bas dobro , ali je zadnjih 15ak dana bila polegla i to sva . Kosenje , zapoceto standardnom a zavrseno rotacionom kosacicom. Sad jedu jagnjad seno samo puca.
 
Meni je sa 55 ari ispalo samo 260 i to teskih bala. Kako je ovako malo ispalo ne znam a izgledala je bas dobro , ali je zadnjih 15ak dana bila polegla i to sva .

koliki je prinos sena?

Nemanja i Sumadinac, kod mene je parcela 75 ari, ajd da smanjimo najvise 10ak ari zbog dosta smanjene njive zbog medje, a dobio sam svega 264 prosecnih bala! Ni sam ne znam kako je to moguce. Ja sam ocekivao oko 350 bala jer je stvarno bilo odlicno na oko, kao sto se moze videti sa slika.
Tako da, Sumadinac, dodje mu da nam je parcela priblizno ista, isto nam je lepo rodilo, a dobili smo obojica istu (malu) kolicinu bala.
 
Pitanje ja sam posejao prolece na pola jutra grahoricu sa malo ovsem i prosle ned sam ga skidao dobio sam 891kg zrna i 87 bala za ovce dal je to mali prinos prosecan ili?
 
Ima li ozimih sorti grahorice , stranih, a da mogu da se nadju da se kupe posto iz distributivnog centra u novom sadu kazu da je bilo malo i da je vise nemaju. Jaru cu ionako da najdem ali ako bude susna godina plasim se da ne bude uzaludno bacanje para za seme.
 
Ima li ozimih sorti grahorice , stranih, a da mogu da se nadju da se kupe posto iz distributivnog centra u novom sadu kazu da je bilo malo i da je vise nemaju. Jaru cu ionako da najdem ali ako bude susna godina plasim se da ne bude uzaludno bacanje para za seme.
Ove godine je ozima malo rodila,bar kod mene,i vec sam prodao nesto,ostalo mi je jos oko 250 kg za prodaju,ako te interesuje nazovi, tel-0637367508,ili na pp
 
zna li neko cenu grahorice ili stocnog graska? (znam razliku izmedju jednog i drugog samo me cena zanima ) :)
 
Sada, nažalost, teško da ćeš naći negde seme jesenjeg graška, ili graorice.
 
zvao sam coveka rekao da ce imati za neki dan e sada ako slaze idemo kod seljaka, dobrih domacina :)
 
Nazad
Vrh