Политика: 13.05.2015.
У Србији, ниједна станица нема противградне ракете
На делу је катастрофална аграрна политика, како у земљи, тако и на локалу која од наших пољопривредника настоји да направи социјалне случајеве. Недопустиво је да у најкритичнијој сезони, када се могу очекивати временске непогоде, ова земља нема организовану противградну заштиту и да су усеви препуштени на милост природи – поручују смедеревске демократе.
ДС жели да укаже на алармантно стање у нашој пољопривреди, до којег је дошло небригом актуелног режима, како у Београду, тако и у Смедереву. Како другачије, поручују из Градског одбора ДС, објаснити да средином маја, Противградна заштита која је требало да буде формирана 15. априла и даље не функционише.
-Стање је катастрофално. На територији Србије, самим тим и на 17 станица у Смедереву, нема ни једне ракете на противградним станицама. Према процедури, стрелци су обавезни да ураде систематски преглед, потом задужују опрему и потписују уговор о раду, али се то није догодило уз образложење да Хидрометеоролошки завод нема пара. Много је конфузија и у самој организацији заштите, тврди Јовица Вујовић, потпредседник смедеревског Одбора. Министар Илић најављује одбрану од града завејавањем из авиона и путем аутоматских система навођења, што може да буде добро решење зими, а никако у најкритичнијој сезони. Министарство локалне самоуправе и Министарство финансија не могу да припреме Уредбу о поступку за прибављање сагласности за ново запошљавање и додатно ангажовање код корисника јавних средстава, на основу које би стрелци требало да буду упослени. Уз све то, министарка пољопривреде, уместо да колеге мотивише да помогну и омогуће заштиту, произвођачима препоручује да осигурају усеве у случају непогода: --Све је то исувише неозбиљно и представља играње са судбинама пољопривредника. Ко је тај ко се себи даје заправо да се тако површно односи према нечему од чега зависе судбине и егзистенција бројних домаћинства? Могуће је, да се све ово уопште не дешава случајно, на жалост, постоје разнији лобији којима и те како значи да не функционише овај вид заштите. Сада је 5 милиона хектара препуштено на милост и немилост временским приликама – опомиње Вујовић који је и сам раније био на челу Фонда за развој пољопривреде, сматра да је без обзира на све, локална самоуправа требало да распише тендер за набавку ракета, али да ни у Смедереву нема никакве иницијативе за одбрану. Право да критикује, Вујовић брани личним резултатима из периода када је Фонд за развој пољопривреде био тај који је у Србији постављао стандарде и када је, на набавци заштитних ракета рађено на време, почетком године и у сарадњи са РХМЗ и Сектором за ванредне ситуације у МУП.
Младен Ђорђевић је критиковао план аграрних мера које су усвојене на прошлом заседању Скупштине града. Видно је одсуство идеја и знања потребног за развој пољопривреде у Смедереву, као и непостојање жеље за побољшањем животног стандарда пољопривредника:
-Наставља се негативан тренд у односу градских власти према произвођачима. Пар година у назад, смањују се средства за пољопривреду. За мере руралног развоја у овој години планирано је свега 0,75% укупног буџета што је неприхватљиво и безобразно ако знамо да 35 000 људи овде живи од пољопривреде. ДС мора да упозори да субвенционирање камата за кредите и субвенционирање осигурања усева као основ плана, није аграрна политика већ одсуство исте. На овај начин, већу ће корист имати банке и осигуравајућа друштва него сам произвођач. Ради се о томе да је раније, на пример, пољопривредник за кредит од 2000 евра, од града добијао исто толико. Камату је плаћао само за износ који дугује банци, а и то му је субвенционисао град. Данас, тога нема, а ако он сам подигне кредит 4000 евра, плаћаће камату на цео износ – каже Ђорђевић, председник Градског одбора. Осигуравање усева за „не дај Боже“ није активна, већ пасивна заштита и никако се не може мерити са основним и најзначајнијим видом превенције штете, а то је противградна заштита, закључују из смедеревске ДС.