Gastronomski proizvodi od ovčijeg i kozijeg mesa

Poruka

Svakako da je to prava stvar ali... Uvek ima ali jer pogotovo u malim mestima rizik je veliki. Čim bi počeo da radiš praviš konkurenciju nekom lokalnom miljeniku vlasti. Onda dolaze inspekcije svaki dan pa traže dlaku u jajetu i pišu nenormalne kazne i tako te zatvore. Ko nema dobre veze već sam krene u neki posao propast je neminovna.
 
To bi tako trebalo da bude,ALI....u drzavi gde ce vekna hleba kostati 70din,tesko da bi takva radnja opstala,jer fina-bogata gospoda koja za ishranu mogu da daju veci novac su se okrenula "zdravoj ishrani",i od mesa prvenstveno jedu fine skupe ribe,a ovi srednji slojevi koji bi rado konzumirali takve proizvode su se srozali u finansiskom smislu toliko da im i sojina rostilj kobacisa od 200din/kg postaje skupa.Druga stavka je to da bi za takvu ozbiljnu proizvodnju,trebalo imati savremenu klanicu,sa svim pratecim stvarima,sto bi kostalo bas-bas mnogo,i ko zna kada bi se isplatilo.....naredne 2 godine,crno nam se pise,na ekonomskom polju,proverena informacija,sa vrha.l :ppozdrav:
 
Svi ste delimicno u pravu,ali kao sto rece kolega Sarbanac uvek ima ono ali...Sto se tice savremene,registrovane klanice,takvih ima samo nekoliko u Srbiji.E sad,mesara i prodavaonica mesnih proizvoda ima na stotine i svi oni rade i negde kolju.Kod mene u carsiji ima 6 mesara i vise radnji koje prodaju suvomesnate proizvode,a ne postoji nijedna registrovana klanica :sta: ::namigivanje::.Papir sve trpi.Bitno je da je meso regularno pregledano i uz takvu potvrdu od lokalnog veterinara lako se dobije potvrda od registrovane klanice(uz naravno malu nadoknadu za "skidanje usne marke".Ne moze sve da bude idealno,naravno u bilo koji posao kad' se ulazi treba dosta ulaganja,pa se vremenom sa
povecanjem proizvodnje i prihoda i sama ulaganja povecavaju,te se dolazi da idealnijih uslova za rad(savremene registrovane klanice).A sto se tice inspekcija(sanitarna,finansijska i komunalna),samo radi sve po P.S~u i ne boj se.
Te iste inspekcije dolaze i kad otvoris butik kineske robe ili frizerski salon :haha:~harac mora da se plati ::novac:: :udri: ali uvek ostane nesto preko toga ::namigivanje::. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kao sto rece kolega crni tekir svi su pomalo u pravu , ali to neznaci da treba odustati jer upravo to sto je mala zastupljenost ovcijeg i jagnjeceg mesa i njenih preradjevina ostavlja prostor da se nesto tu i uradi.Mislim da bi veci gradski centri to bez problema prihvatili uz dobar marketing.A sto se tice ukusa i sam sam ove godine to isprobao :D sarmice su nikad lepse, prste da polizes ,a susena butkica jos bolja :ppozdrav:.Pa ko bi pored toga pozeleo Kinesku hranu i hranu iz McDONALS-A.
 
Bilo bi dobro to probati,5-10 ljudi koji imaju stada velicine Miljkovog,udruze se,naprave neku mini-klanicu,i probaju....Jedino je malo cudno da to jos niko do sada na ovim prostorima nije probao,verovatno ima neki razlog?
 
najbolje je sabere se ljudi kupe jegnje i zajedno pojedu a i to nije lose da sve zajedno rade ali ako vec ide i pecenje moze i ostalo :ppozdrav:
 
dejan26 je napisao(la):
Bilo bi dobro to probati,5-10 ljudi koji imaju stada velicine Miljkovog,udruze se,naprave neku mini-klanicu,i probaju....Jedino je malo cudno da to jos niko do sada na ovim prostorima nije probao,verovatno ima neki razlog?
Ne znam ljudi zasto ste toliki skeptici :sta:. To bi bila mesara kao i svaka druga,samo bi sadrzaj bio malo bogatiji.
Ja koliko znam,u Uzicu postoji nekoliko mesara koje izmedju ostalog imaju i jagnjece meso.Uspesno ga prodaju i niko se ne zali.Ja bih tu samo dodao tu novinu na nasim prostorima~suvomesnati proizvod u kome preovladava ovcije meso. Malo bih poboljsao ponudu jagnjecegi jareceg mesa i preslikao "Ferhatovicev cevap".Jedna rashladna vitrina bi bila"zaduzena" za ovcije i kozje sireve i ostale mlecne proizvode kao bonus ponuda.Ne vidim razlog zasto to ne bi
prolazilo kod nas a svugde u svetu prolazi :sta:.Ne nudi se ovde kavijar i tartufi pa da se opozivamo na siromastvo
vec proizvodi koji su"prisutni" svuda oko nas samo ih treba "upakovati" i ponuditi narodu. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Drugari, drago mi je da ste ovako aktivno ucestvovali u ovoj diskusiji a pogotovo mi se dopada poznavanje posla kolege crnog tekira koji je uz to ne optimistican nego bih pre rekao realan. Dejan26 kazes zasto se toga neko drugi nije setio? Na to mozda imam objasnjenja a to su prvenstveno da je u gajenju ovaca obrt kapitala sporiji nego u svinjarstvu, zivinarstvu, melcnom govedarstvu pa je to za neke "stocare" manje zanimljiva oblast. Uz to ovcije meso se ni u Srbiji kao i nigde drugde u Evropi ne trosi u takvim kolicinama kao svinjsko ili pilece meso, pa je i to razlog da oni koji imaju novca i petlju ulazu u ono gde su 100% sigurni. Kazem 100% sigurni jer u tim drugim granama se neke greske i oprastaju od strane trzista jer je potraznja velika pa se prodavac ne mora brinuti mnogo za marketig i nacin plasiranja prizvoda. Jedan drugi razlog je kultura konzumiranja ovcijeg, odnosno jagnjeceg mesa gde mi najcesce jedemo jagnjetinu sa raznja ili iz furune. Na zalost da bi se u plasiranju ovcijeg mesa uspelo trebaju se poklopiti vise faktora, novac za ulaganje, kvalitetna sirovina i prerada, ideja o proizvodima i marketinugu i naravnu skup ljudi koji ce to sprovesti u delo i izneti do kraja. Obicno bar po jedna stavka ili cak i vise fale pa zbog toga ne dodje do realizacije.
Nastavljamo diskusiju :cao: :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Kozje meso

Interesantan i poučan tekst preuzet u potpunosti sa sajta Poljo Stručne Službe Srbije:

"Jedan od najvažnijih proizvoda koji se dobija od koza je, svakako, kozje meso. Koze spadaju među najplodnije vrste domaćih životinja, te zbog toga proizvode znatne količine jarećeg mesa. Jedna koza u toku godine daje oko 50 kg kvalitetnog jarećeg mesa. Ako se mlečne rase koza, koje su i najplodnije rase, usmere na tri jarenja u toku dve godine, onda je proizvodnja jarećeg mesa po plotkinji znatno veća od navedene.


Jareće meso spada u kvalitetne vrste mesa, koje su vrlo cenjene u svetu, pa i kod nas. Mlado jareće meso ima manje loja (masti) nego jagnjeće, te pečeno ima vrlo prijatan ukus. Meso starijih grla, a posebno utovljenih, najviše interesuje odgajivače zemalja u razvoju.
U našoj zemlji, meso starijih koza ima širi značaj, osim u područjima, gde je ranije stečena navika za ovom vrstom mesa. Meso starijih grla ima specifičan miris, zbog kojeg ga ljudi nerado konzumiraju, ali u nekim našim krajevima brdsko-planinskog područja ga suše i pripremaju veoma cenjenu pastrmu.
Pravilnim postupkom sušenja postiže se odičan kvalitet. Meso starijih muških grla je neprijatnog mirisa, koji se u izvesnoj meri može otkloniti ako se muška grla najpre kastriraju, a zatim kolju.


Meso nekih delova trupova može da posluži za preradu u razne vrste kobasica. Preradom kozjeg mesa, samog ili uz dodatak drugih vrsta mesa (goveđeg, ovčijeg ili svinjskog), mogu se uz odgovarajuću tehnologiju proizvesti kvalitetne trajne kobasice, koje se koriste kao specijaliteti u ishrani ljudi".


Zumreta Trtovac, dipl.ing. stočarstva
 
Rale susio sam prosle godine butove od ovce izuzetna stvar,a nesto sam mleo i mesao sa svinjetinom umesto govedine, mene je odusevio ukus.Za koji dan cu isto da ponovim.Vec sam jednog ovnica od dve godine iskoristio za kuvanje, nemam zamerke cak stavise vrhunski, meso je blagog ukusa, ovnic je ile de france.

 
E ovakav post cekam 3 godine , jesil pravio i kobasice i cevape .
Dajmi kako radis obradu , ja bi susio i plecke , jel se loj odvaja , koja proporcija mesanja za mleveno meso , sta da se radi sa potrbusinom i rebrima , kareom , vratom
 
Kolega Rale kobasice i cevape nisam pravio ali pretpostavljam da su dobri,sve ostalo je standardno plecke u mleveno ,butovi na susenje .
Sve ostalo na kuvanje za corbice i tako to.Inace u mleveno ubacujem oko 30% ovcetine ali to je stvar ukusa i procene:ppozdrav:
 
Ja zaklo ovna 10,5 kg za mlevenje i 32 za susenje Loj nisam merio. Cvarci spremljeni i do sutra ce biti pojedeni . Zivotinja je bila oko 100kg sta mislite o udelu mesa?
Meso za susenje je suvo soljeno sa 400g sitne soli i 400g krupne soli i 80g secera
 
Kod mene u kraju se ovcetina susi tako sto se povade kosti(isti postupak kao kod slaninara),butovi ser malo otanje(unutrasnja prsuta~ruza) da bi mogli lepo da se osuse.Vrat se odsece,malo nadimi(2~3 vatre) pa u kupus.Lopatica od plecke se izvadi a meso ostaje na stelji.Solimo usuvo(cista Tuzlanska so)~"odokativno".Ja licno se nikada nisam za.ebo' ali ko nije siguran neka slobodno meso pre dizanja u susaru,provuce kroz korito sa cistom,hladnom vodom.Uvece ga dici da se ocedi,pa tek ujutro naloziti prvu vatru.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh