FREZA prikljucak za traktor

I sta ce te sejati tu sad?

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
U aprilu jos jednu frezanje pre setve i seje se travno leguminozna smesa.

Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
 
Za 5 ari praviš frezu?
Za cenu koliko treba da uložiš, možeš 30 godina plaćati uslužno da ti se odradi.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Nema prijatelju koga da platis, nece prvi komsija da ti dodje, narod je postao strasan, te haba se freza,nemam vremena bla bla. Sad imam 20 ari da pripremim za malinu i nemam koga da nadjem da isfrezira...Dodje mi drugar koji je 7, 8 km od mene provede vise vremena u putu i goriva potrosi nego u radu.
 
Ako nisi već u posjedu ili da dobiješ gratis glavne dijelove ili materijal, sumnjam da se isplati doma raditi frezu. Za male površine , 30-40 ari i ako nema mogućnosti platiti uslugu, po meni je bolje kupiti neku rabljenu i po potrebi je srediti za svoje potrebe.
 
I ja mislim da je bolja opcija kupiti nešto jeftinije polovno, pa i ako moraš poneki nož promeniti nije strašno.
Uglavnom, imaćeš daleko brže spremnu mašinu. To pravljenje se može otegnuti, i veliko je pitanje dali ćeš dobiti to što želiš.
 
Imam frezu FPM 690 037 zahvata185 sa 4 noža po sekciji. Pada mi napamet da je mijenjam za isti model koji sad ima oznaku SPF 185 sa 6 noževa po sekciji. Rekao bih da je FPM sad na tim modelima stavio u seriskoj opremi 6 noževa a nema u ponudi 4 noža. Dali neko ima iskustva sa frezom 4 i 6 noževa i koja je razlika u radu. Po mom razmišljanju ove sa 6 noževa bi trebalo da bolje sitne zemlju pri istoj brzini kretanja traktora ali opet ko je radio i sa jednom i sa drugom mogao bi nešto napisati.
 
Kako su se pokazale ove indijske freze? i to ako neko zna ova najveca od 2.05m...
Zet je kupio novu indijsku frezu od 1.6m, ne radi mnogo sa njom, možda pola hektara samo ali se dobro pokazala, nigdje se ništa nije iskrivilo, ne pušta ulje, noževi ne pokazuju tragove habanja nikakve. Veoma je masivno napravljena za 1,6m zahvata (ja i on je tovarili i istovarali, oči nam ispale koliko je teška) i nema lanac već se pogon preko zupčanika. On je jako zadovoljan sa njom.
 
Upravo sam dobio odgovor od proizvođača FPM Boljevac koji kaže da ovaj model 185 rade sa 4 i 6 noževa i da model sa 6 noževa bolje sitni zemlju i manje opterećuje traktor. Indijske pomične freze nisam vidio već samo nepomične. Imam iskustvo rada sa frezom desetak godina i uvijek me nervirao onaj poklopac nazad zato što zemlju nemože da poravna dobro. To me je natjeralo da sam prošle godine skinuo poklopac i napravio iza noževa dasku za ravnanje i paker valjak. Sad je tek prava mašina, po kvalitetu rada nije se pokorila RD, jedina prednost koju ima trenutno RD je veća brzina kretanja. Poslaću sliku.
 
Na frezi nije ništa ni bušeno ni vareno već samo zavrnuto na rupe koje su bile fabrički izbušene na bočnim stranicama.
A planiram da ovu frezu mijenjam za istu ali sa 6 noževa jer mislim da bi ta sa 6 noževa mogla da se brže vozi. Sa ovom sa 4 noža idem 3 do 4 km/h a cilj mi je sa 6 noževa da idem 5 do 6 km/ h.
 
To da bolje sitni sa 6 noževa za istu brzinu kretanja je istina, ali se ipak malo teže vuče. Najbolji ti je izbor kakava strana freza s brzinama i orginalnim valjkom.
Imam već godinama Maschio type B, 210 radnog zahvata. 6 noževa po sekciji, trenutno u 2. brzni. Sitni zemlju, a poravna je zategne samo tako. I još valjak nabije zemlju da ne isparava.
 
Valjak bez daske za ravnanje ne vrijedi puno. Po meni u ovom sklopu ja bih se prije odrekao valjka nego daske. Bez daske freza nemože da izravna trag točkova pogotovo kad se priprema za kukuruz na 6-7 cm, a daska to uradi perfektno. Daska ima osim ravnanja još jednu prednost a to je da ima veliki uticaj na finoću usitnavanja zemlje. Što je više pustaš dole zemlja je sitnija i takođe razore, odorice i razne neravnine ravna savršeno što fabrički poklopci to ne mogu. Sad izbor freze je nešto drugo, ja zamišljam da je bolje 6 noževa i freze koje imaju veći broj obrtaja na rotoru. Moja na rotoru ima 280 obr/min i ne vidim drugog proizvođača sa pomičnom frezom sa toliko obrtaja. Jedino FPM ima na teškim frezama Rotas 320 obrt/min ali nisu pomične i to mi ne odgovara.
 
Nazad
Vrh