Fendt

Ako smem pitati kako se koristi to kvacilo, tacnije kako se krece i salta u transportu? Neko mi je to davnih dana objasnjavao ali ni on sam nije znao kako to tacno funkcionise.
 
Nema nikakve sličnosti sa 'plivajućim' zamajcem. To je klasični pretvarač momenta. Karakteristika tog pretvarača je meko pokretanje bez trzaja, a usputni bitan efekat je povećanje polaznog obrtnog momenta za 2-2,5 puta. Zato se na njemu ima onaj utisak snage pri pokretanju.
Kod ovog sistema kvačilo se nesme koristiti pri polasku baš zbog pojačanja momenta. Koristi se samo pri zaustavljanju i kao sigurnost od pokretanja.
Imao sam iskustva sa takvim sistemom na teškom mercedes kamionu. To je bio zf sistem wsk400.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
I na Fendu bi trebala biti kompletna transmisija ZF...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Nema nikakve sličnosti sa 'plivajućim' zamajcem. To je klasični pretvarač momenta. Karakteristika tog pretvarača je meko pokretanje bez trzaja, a usputni bitan efekat je povećanje polaznog obrtnog momenta za 2-2,5 puta. Zato se na njemu ima onaj utisak snage pri pokretanju.
Kod ovog sistema kvačilo se nesme koristiti pri polasku baš zbog pojačanja momenta. Koristi se samo pri zaustavljanju i kao sigurnost od pokretanja.
Imao sam iskustva sa takvim sistemom na teškom mercedes kamionu. To je bio zf sistem wsk400.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
To je pretvarač momenta i on je dosta kompliciraniji od turbomatika

WSK_Torque_Schatten_600x800px_3_2_748px.jpg


Dok kod Fendta se koristi samo kao hidrodinamički spoj između motora i mjenjača bez pojačavanja zakretnog momenta

HydrKupplung02.jpg
 
Ako smem pitati kako se koristi to kvacilo, tacnije kako se krece i salta u transportu? Neko mi je to davnih dana objasnjavao ali ni on sam nije znao kako to tacno funkcionise.
Isto se koristi kao i svaki drugi traktor jer on iza toga ima klasično kvačilo , turbomatik služi samo da bi se smanjili trzaji kod kretanja, dodavanja/oduzimanja gasa itd. čime se višestruko produžuje vijek trajanja cijelog sklopa kvačila i mjenjača a sama vožnja je udobnija. Mana je da se traktor ne može upaliti na šlep i neće krenuti ako držiš pritisnutu kočnicu i tako pokušaš krenuti.

Unutar samog bubnja se nalaze dvije turbine jedna je spojena na radilicu a druga preko klasičnog kvačila na mjenjač među njima nema mehaničkog spoja te ulje koje služi kao medij preko kojeg se prenosi moment s jedne turbine na drugu. Vrtnjom turbine koja je spojena na motor dolazi do kretanja ulja koje onda pokreće drugu turbinu vezanu na mjenjač. Zamisli si dva ventilatora jedan nasuprot drugog, jedan uključiš a drugi ne strujanje zraka koje proizvodi prvi ventilator pokreće drugi, s time da se kod turbomatika radi o zatvorenom sistemu i umjesto zraka se koristi ulje. Gubici na tome su vrlo mali tj. par posto.

fluid%2Bcoupling%2Boil%2Bflow%2Bdirection%2Bdigram1.png
fluid-coupling-e1598371352853.png


Uspio sam naći i video koji ti prikazuje princip turbomatika

 
Poslednja izmena:
Hoćeš da kažeš da na turbomatik fendu nema reakcionog kola između pumpnog i turbinskog kola?
Dajem ti za pravo, ali ono sa čim sam se ja sretao, imalo je reakciono kolo.
Recimo kao na Ultu, koji je široko poznat.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Mnogo dobra stvar, ali ima velike gubitke na malim obrtajima. Traje večno, vozio sam mašine sa tom spojnicom 15 godina samo smo ponekad menjali semering na uzlaznom vratilu, izgori ako zaboraviš da izbaciš iz brzine duže vreme.
 
Ne škripa to turbomatik već obično kvačilo, jer turbomatik se odnosi na spoj motora i mjenjača koji je izveden uljnom turbinom a ne mehaničkim spojem tj. spojničkom osovinom . Svrha te uljne turbine je da ublažava trzaje i samim time smanjuje habanje samog kvačila i mjenjača.
A sta se desava ako se u njega sipa gusce ulje? Sto posto se cuje nesto dole u njemu, kmekne pri opterecenju.
 
Naravno Maticu,nego ajd' sabiramo utiske i slicno, nije ni prodavac ostavio neki bas utisak. .. A na primer juce sam bio u Trlicu gledao neke traktore prodavac ljudina otvoreno prica, nismo trgovali ali smo posle sedeli kod njega do kasno uvece, ljudi nas ugostili kao da smo im kumovi a drugara koji je bio samnom smo morali da unesemo u auto.
 
Dobar utisak i jeste najvažniji samo je retkost u današnje vreme.Većina prodavaca kao da je uhvatila Boga za onu stvar, čekaj malo buraz, da nema nas ne bi bilo ni vas, spusti malo loptu.
 
Gde uzimate kvalitetne ventilator kaiseve? Gledam ovi moji ostalo je jos mozda 10% da se spanuje,pa bi pozeljno bilo uzeti druge,da ne docekam da puknu.
 
Pozdrav svima. Od juče sam postao vlasnik Fendt 103S turbomatik. Pošto je to za mene u potpunosti nova stvar, da li neko može da mi pojasni upotrebu turbomatika? Samu funkciju donekle i znam. Ali ne znam kako koristiti :)

Takodje, nisam znao da kad se ostavi na nizbrdici u brzini ne znači ništa, jer se opet kreće, pa mora da se digne ručna obavezno.

Traktor je došao sa polukabinom, ali ću morati da mu stavim pravu kabinu. Na žalost, kod nas nema kabine za njega. Da li znate od kog traktora može pasovati kabina? Hvala svima
 
Gde nabaviti polovne delove za 610 lsa
Konkretno prednji bočni reduktor

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh