Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Dzonyboy-naravno razumeli smo se,bez brige,Ja cu pokusati da ih drzim cele godine na jaslama,pa kako bude...
Goranue-Slazemo se,samo ja sam bio zaposlen kad sam zapoceo gajenje ovaca,drugacije ne bih mogao ni da pocnem,mada sam sa 15 godina skupio neke parice i kupio 5 jagnjadi sisavaca i othranio ih za jesenje slave,dobio na gomili 400 evra i ostalo mi jedno za nasu slavu,to mi je bili jedno lepo iskustvo.E,sad ja se vodim jednom devizom sto moj drugar kaze"ko jos zivi od plate",tacno je da radim u drzavnoj firmi,ali radim najgori posao,a i posle ovih politickih promena i to vise nije neki posao jedino sto imam fixno radno vreme pa mogu da se posvetim ovcama.Dobro je sto nemam konukurenciju,ali isto tako ne zelim da ostanem bez motiva da unapredjujem stado i da kupcima pruzam kvalitet,ipak oni nisu osudjeni da dolaze bas kod mene.Ista prica je i kod mene kad sam cuo da je gospodin Vojin Dobrokes visegodisnji sampion sajma koji proizvodi priplodni materijal krenuo da rasprodaje stado,zapitao sam se sta ja onda trazim tu?pa sam onda skontao da ipak za ovaj posao treba krvava volja i da je neki ljudi nemaju i da su je neki ljudi izgubili godinama,pa sam opet resio da ne odustajem.Nek nam je Bog svima u pomoci-.
Peca-to je tacno,ali treba momacki zapeti i odricati se dosta stvari da bi se stvorilo i hranilo stado od 100 grla:ppozdrav:
Odgovorio sam ovde,a ako treba neka se slobodno prebaci u temu kojoj pripada.
 
Slazem se sve preko pedeset ovaca zahteva ozbiljan profi rad,a sve ispod sto je tesko isplativo
 
Slazem se sve preko pedeset ovaca zahteva ozbiljan profi rad,a sve ispod sto je tesko isplativo

kolega ne zavaravajte se sa tom pricom da je broj komada povezan sa profitom.ako nemate zaradu na jednoj ili tri ovce necete imati ni na 1000kom.zamislite da mercedes nema zaradu na svakom automobilu.povecanjem broja komada ne resavate nista,ako nemate zaradu na nekoliko komada.naravno mislim na pravu racunsku zaradu.
 
kolega ne zavaravajte se sa tom pricom da je broj komada povezan sa profitom.ako nemate zaradu na jednoj ili tri ovce necete imati ni na 1000kom.zamislite da mercedes nema zaradu na svakom automobilu.povecanjem broja komada ne resavate nista,ako nemate zaradu na nekoliko komada.naravno mislim na pravu racunsku zaradu.
odavno smo elabolirali da u ovcarstvu nema neka zarada ako se samo drze zbog prodaje jagnjadi,govorim o ovcarstvu i iskoriscavanju ovce u potpunosti,vuna,mleko jagnje,tada je racunica malo drugacija.
 
Jaganjci do 40 kg...230 din, ovce...130 din.Šilježad bi trebalo da budu 180-190 din.
ta cena bi bila dobra :ppozdrav: ja sam prosle godine prodao 140 komada jaganaca , prosek bio 40 kg cena 240 din ,pa se nadam i ove godine istu cenu al neverujem . Do sad niko ne pita za jagance kao da je puna Srbija ovaca pa neznaju od koga da pazare . :sta:Ja neznam dokle cu da drzim ovce , imam 300 komada a sve manja zarada ::novac:: POZDRAV SVIMA

- - - - - - - - - -

kolega ne zavaravajte se sa tom pricom da je broj komada povezan sa profitom.ako nemate zaradu na jednoj ili tri ovce necete imati ni na 1000kom.zamislite da mercedes nema zaradu na svakom automobilu.povecanjem broja komada ne resavate nista,ako nemate zaradu na nekoliko komada.naravno mislim na pravu racunsku zaradu.
:haha: Za vreme JUGOSLAVIJE TITA si imao zaradu i na 10 ovaca a da ne pricam ko je imao 100 ovaca , taj je mogao za dve Godine za zida novu kucu . ::novac:: Danasnje vreme je jer sa 10 ovaca covek je u veliki minus , od 50 do 150 komada je zarada od 18 do 25 % i od 170 do 350 komada je zarada od 28 do 39 % . pod uslovom da imas dobar ovcar , to retko ga nadjes
 
ta cena bi bila dobra :ppozdrav: ja sam prosle godine prodao 140 komada jaganaca , prosek bio 40 kg cena 240 din ,pa se nadam i ove godine istu cenu al neverujem . Do sad niko ne pita za jagance kao da je puna Srbija ovaca pa neznaju od koga da pazare . :sta:Ja neznam dokle cu da drzim ovce , imam 300 komada a sve manja zarada ::novac:: POZDRAV SVIMA

- - - - - - - - - -

:haha: Za vreme JUGOSLAVIJE TITA si imao zaradu i na 10 ovaca a da ne pricam ko je imao 100 ovaca , taj je mogao za dve Godine za zida novu kucu . ::novac:: Danasnje vreme je jer sa 10 ovaca covek je u veliki minus , od 50 do 150 komada je zarada od 18 do 25 % i od 170 do 350 komada je zarada od 28 do 39 % . pod uslovom da imas dobar ovcar , to retko ga nadjes

Posto ste vi stariji kolega jer se secate tita i ekipe,prvo veloko postovanje i pozdrav za vas.
e sada ono o cemu ja uvek pricam je matematika,koja se primenjuje svugde i uvek i tako ce biti do veka.a sa vasom ili nasom matematikom nesto nije u redu.npr.ja imam 10ovaca i sa njima sam u minusu kako vi kazete(naravno ja znam da nisam u minusu,vec u nekom minimalnom plusu),ako ja resim da povecam broj ovaca duplo,povecacu i svoj minus duplo,ako to sada povecam duplo opet minus ide duplo i tako do broja od recimo 150kom.minus mora ostati nece se istopiti.pri tom se podrazumeva da zadrzavam isti nivo ovaca po kvalitetu,kao i nacin uzgoja,ishrane ,nege,smestaja,lecenja,isti prosecan br.jaganjaca po jagnjenju ili na godisnjem nivou i sl.mene interesuje da mi vi kolega objasnite sta ce se desiti u ovom mom primeru povecanja broja ovaca od 10 do 150,kako ce taj minus da se istopi i zahvaljujuci cemu?verujem da ce ovo biti interesantno i mnogim drugim kolegama,koji se posle toga mogu odluciti da uvecaju svoja stada i tako zarade tih cca39!!!!napomenucu da mi je prosek po jagnjenju 1.9kom zadnjih dve godine ida od 10ovaca 7kom se jagnji vansezonski.
 
Ni meni ovo nije jasno, ako ste sa 10 ovaca u velikom minusu kako ste onda sa 30, 40, 100 komada u plusu ? Zašto manje stado od 30 ili 40 komada nije pristojan dodatni prihod ako se obezbedi jeftinija hrana, ispaša i ako se poradi na kvalitetu i povećanju broja jaganjaca ? Naravno ako je to jedini izvor prihoda pretpostavljam da je minimum 200 ovaca .
 
Imamo fiksne i variabilne troškove. To je ekonomija. Dupliranjem stada se duplira i utrošak hrana ali ne i rad, nafta, itd. Sa 10 ovaca nećeš na pašti a sa 150 već "moraš". Pre 30 godina ko imao 70 grla bio je kralj a sad sa 150 grla jedva da preživiš.
 
^ Штавише, дуплирањем стада уопште не морају да се дуплирају неки трошкови, нпр. исхрана. Свакако ћеш јефтиније добити приколицу сена или тону кукуруза, него балу сена или џак кукуруза. Постоји једна чудна ствар, која се зове "закон тржишта". Долазак ветеринара те нпр. кошта 10 евра за 1 овцу, али и за 100 оваца. Ти се бајеш и мунташ исто око 10 оваца или око 100 оваца. И тако унедоглед. Зато се стално труби о укрупњавању поседа, удруживању... Само у Србији нпр. малинаром себе назива човек који има 30 ари под малинама и који због тога себи даје право да сваке године блокира међународни путни коридор. У свету се то зове хобиста, пензионер.

Читао сам тему, интересују ме неке ствари, па реко' да нажврљам коју, да изнесем мишљење. О јосипу брозу бих исто имао коју, али није место за такве ствари и нека више служи на част онима који покрећу такву расправу. Поздрав!
 
@ Barbu. Za vreme Tita (kada je tek poceo da nas jase),ko je imao 10 ovaca- bilo bi mu oduzeto 5. A ko je imao 100 ovaca,bio bi proglasen za kapitalistu,oduzeli bi mu ovce i poslali ga na rekreativnu nastavu da uci za kamenoresca,tj da tuca kamen na "Goli otok". Odoh u :off_topic: Vojvoda ce me staviti u top!
B.Basta: Jagnjad 290 din/kg;mlada jarad do 20 kg-2,5e; ovce-nema uopste u ponudi; ovnovi180-200 din/kg (zavisi od rase i kvaliteta) :ppozdrav:
 
@crni tekir
Jel se prodaju jarad ili ih samo ima ?
Prodaju se druze ali je to sve po narudzbini (po 1-2 komada sedmicno,nekada prodje po 15-tak dana a da niko ne potrazi peceno jare).Nekada se desi da ima potraznje po za 5-6 jaradi a jareta nigde ni za leka.Najbitnije je da jarad ipak nisu zaboravljena (za mene licno,najkvalitetnije pecenje) kao sto je situacija u vecini mesta u Srbiji. A i za tu stavku krivim gore pomenutog "copu" jer je za drzanje istih slao u zatvor,kao da je droga u pitanju.::lose::
 
@ Barbu. Za vreme Tita (kada je tek poceo da nas jase),ko je imao 10 ovaca- bilo bi mu oduzeto 5. A ko je imao 100 ovaca,bio bi proglasen za kapitalistu,oduzeli bi mu ovce i poslali ga na rekreativnu nastavu da uci za kamenoresca,tj da tuca kamen na "Goli otok". Odoh u :off_topic: Vojvoda ce me staviti u top!
B.Basta: Jagnjad 290 din/kg;mlada jarad do 20 kg-2,5e; ovce-nema uopste u ponudi; ovnovi180-200 din/kg (zavisi od rase i kvaliteta) :ppozdrav:
Znaci da u ovo vreme se bolje zaradi na ovce. :haha:Ti pricas po zavrsetku drugi svecki rat , to je bilo nesto drugo. Raspitao sam se u komsiluku u Rumuni daje se subvencije za sve ovce a ne kao kod nas samo od zapadnih rasa . kod mene u regionu je oko 200 din tako sam cuo , ja jos nisam zvao moje musterije da pitam jos ne zurim da prodam sve do pocetka aprila
 
koliko bese kosta zamena za mleko za jagnjad ili jarad?
Imamo oko 27 jaradi a ona posisaju sigurno oko 30kg mleka sto je 5kg sira. da ga prodam po 400 to je 2000 a zamene mi treba oko 1kg po jaretu. Jel pravio neko racunicu?
 
koliko bese kosta zamena za mleko za jagnjad ili jarad?
Imamo oko 27 jaradi a ona posisaju sigurno oko 30kg mleka sto je 5kg sira. da ga prodam po 400 to je 2000 a zamene mi treba oko 1kg po jaretu. Jel pravio neko racunicu?

mi hranimo sirocice zamenom uzeli u veterinarskoj stanici, zemlja porekla holandija naziv proizvoda isilac (pise za telad, al su nam preporucili i za jaganjce), 1kg praha 10l mleka kaze uputstvo, ja sam stavljala 120gr za litar vode, lepo jedu i lepo napreduju, jos dodajem i blizancima ako mi se ucini da su jos gladni, e sad mi smo uzimali malo pakovanje mozda je vece jeftinije, raspitaj se ako ima neko da ti posalje sa severa, strasno je to sto je juzno tuzno , sve je ovde skuplje i preparati i zastita i seme samo je sir i meso jeftinije, prekjuce bio otkup jaganjaca samo 23-27kg a 10% 27-30kg cena 260 din/kg i toliko, o ostalima se i ne prica. nase kasne jaganjci jos mali pa mislim stic ce za uskrs, a ovi poslednji za spasovdan, valjda ce biti ok.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh