Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Cujem da se prica o subvencijama i za grla koja nisu umaticena,za grla koja nisu u cistoj rasi.
Ne znam koliko je to tacno,ali ako vi nesto znate o tome,pisite...
Kao...bitno je da imas vise od 40-50 komada i imas pravo na neki podsticaj,na neku subvenciju.

- - - - - - - - - -

Dobio sam informaciju Netacno,videcemo kad izadju uredbe posle nove godine,do tad sve su nagadjanja.

- - - - - - - - - -

Jos jedan podatak imam koji nije na odmet podeliti sa ljudima na forumu,koji za to mozda ne znaju,a to je - za svako kupljeno pripodno umaticeno grlo se dobija subvencija od 5000din, 31.10 2012 je poslednji rok,ali ce verovatno vaziti i za narednu godinu.
Evo i linka http://www.mpt.gov.rs/postavljen/126/4827012.0064.37-1.pdf
 
Cujem da se prica o subvencijama i za grla koja nisu umaticena,za grla koja nisu u cistoj rasi.
Ne znam koliko je to tacno,ali ako vi nesto znate o tome,pisite...
Kao...bitno je da imas vise od 40-50 komada i imas pravo na neki podsticaj,na neku subvenciju.

- - - - - - - - - -

Dobio sam informaciju Netacno,videcemo kad izadju uredbe posle nove godine,do tad sve su nagadjanja.

- - - - - - - - - -

Jos jedan podatak imam koji nije na odmet podeliti sa ljudima na forumu,koji za to mozda ne znaju,a to je - za svako kupljeno pripodno umaticeno grlo se dobija subvencija od 5000din, 31.10 2012 je poslednji rok,ali ce verovatno vaziti i za narednu godinu.
Evo i linka http://www.mpt.gov.rs/postavljen/126/4827012.0064.37-1.pdf
Teži slučaj da je ovo neko iskoristio.U uredbi stoji:

Уз захтев из става 1. овог члана подноси се:
1) рачун и отпремница за купљено квалитетно приплодно грло, а за
увежено грло и јединствена царинска исправа (оригинал или оверена копија);
2) оверена копија уверења о пореклу и производним особинама
квалитетног приплодног грла.
Na moje pitanje ministarstvu poljoprivrede kako moze da mi izda račun i otpremnicu fizičko lice t.j. registrovano polj. gazdinstvo i registrovana farma odgovorili su mi da to može samo pravno lice t.j. firma + za svako grlo pedigre koji košta 0k0 1500 dinara znači da je NEMOGUĆE ostvariti prava na subvenciju.
 
Jedini način da ostvariš pravo na ovu premiju bio je da kupiš umatičenu svrljišku ovcu ili balkansku kozu. Ta grla ne postoje u vlasništvu pravnih lica. Inače i plan min polj i tadašnje garniture vlasti bio je kao da su oni čisti i da daju nešto a da to običan čovek nemože da iskoristi.
 
Da Nemanja tu si u pravu,njima je bilo glavno da se u medijima objavi kako pomažu poljoprivredu i kako daju razne subvencije, a kad čovek pokuša da ostvari svoja prava uvek naiđe na neku novu caku koja mu to ne omogućava.Svake godine izmisle neko novo pravilo,tako su i u voćarstvu tražili račun za rigolovanje zemljišta-mislim stvarno smešno.
Ajde da vidimo šta će ovi da urade ?????
 
Poslednja izmena:
Drugari sve je to ista banda.Ne odustajati svakako,tuziti i zaliti se na sve njihove odluke..

- - - - - - - - - -

Teži slučaj da je ovo neko iskoristio.U uredbi stoji:

Уз захтев из става 1. овог члана подноси се:
1) рачун и отпремница за купљено квалитетно приплодно грло, а за
увежено грло и јединствена царинска исправа (оригинал или оверена копија);
2) оверена копија уверења о пореклу и производним особинама
квалитетног приплодног грла.
Na moje pitanje ministarstvu poljoprivrede kako moze da mi izda račun i otpremnicu fizičko lice t.j. registrovano polj. gazdinstvo i registrovana farma odgovorili su mi da to može samo pravno lice t.j. firma + za svako grlo pedigre koji košta 0k0 1500 dinara znači da je NEMOGUĆE ostvariti prava na subvenciju.


Ja sam platio 50 pedigrea,kopiju svakog u opstini,RACUN I OTPREMNICU NEMAM jer sam kupio od coveka koji drzi OVCE ne trguje sa njima!!! Kvalitet da je to kvalitetno priplodno grlo garantuje Polj.fakultet u NS ili ko ga vec izdaje,koji je izdao isti(pedigre),

Sa prodavcem sam napravio kupoprodajni ugovor jer nije u mogucnosti da mi izda RACUN I OTPREMNICU,,,

(STO IM JE BITNIJE NEGO DOKAZ O KVALITETU GRLA!)

Cekam resenje od oktobra...Nisam dobio.JOS. Voleo bih i da me odbiju,jer cu ih ganjati do poslednjeg dinara! Sve TV emisije,i dostupni mediji ce biti obavesteni.

Barem ce mi srce biti zadovoljeno.

LOPOVI.
 
Drugari sve je to ista banda.Ne odustajati svakako,tuziti i zaliti se na sve njihove odluke..

- - - - - - - - - -




Ja sam platio 50 pedigrea,kopiju svakog u opstini,RACUN I OTPREMNICU NEMAM jer sam kupio od coveka koji drzi OVCE ne trguje sa njima!!! Kvalitet da je to kvalitetno priplodno grlo garantuje Polj.fakultet u NS ili ko ga vec izdaje,koji je izdao isti(pedigre),

Sa prodavcem sam napravio kupoprodajni ugovor jer nije u mogucnosti da mi izda RACUN I OTPREMNICU,,,

(STO IM JE BITNIJE NEGO DOKAZ O KVALITETU GRLA!)

Cekam resenje od oktobra...Nisam dobio.JOS. Voleo bih i da me odbiju,jer cu ih ganjati do poslednjeg dinara! Sve TV emisije,i dostupni mediji ce biti obavesteni.

Barem ce mi srce biti zadovoljeno.

LOPOVI.

E o tome vam pričam, kao što kaže stara narodna OBEĆANjE LUDOM RADOVANjE
 
Ma sve to može da se odradi,ali sve to košta.Dabi ti neko izdao račun on mora da plati porez na tu vrednost,recimo moja matična služba je mogla to da mi odradi besplatno ali mora da se plati porez+pedigre+ostale gluposti i daš skoro koliko treba da naplatiš a opet je pitanje dali ćeš proći.jednom rečju nema vajde....
dobro je ako može da se naplati ova druga subvencija http://www.mpt.gov.rs/postavljen/126/4827012.0062.30-1.pdf
 
Moze da se odradi naravno u Srbiji sve moze..

Ali mnogo vise kosta i nije legalno.

Ta druga subvencija koju si naveo baki 73 naravno ostvaruje se ali moras imati 30 ovaca ojagnjenih..jer to je minimum.I naravno da su maticene da si svako jagnje prijavio po jagnjenju...
 
Pre neki dan bili u maticnoj sluzbi da proverimo kako i sta jer smo kupili 41 ovcu i kazu da se ceka uredba da nece biti obaveza da bude 30 ovaca. A sto se tice nabavke osnovnog stada posto sam i to trazila jer je nama ovo osnovno stado, jedan u klin drugi u plocu, ostaje mi jos da proverim da li zadruga moze da otkupi pa da mi proda. Ne lipsi magare do zelene trave. Hoce da im se mladi ljudi vrate na selo. bla bla bla mi ulozili tolke pare, kakvi start up krediti, kakve subvencije kakve pomoci to pisu da popune prazno mesto u dnevniku. U se i u svoje kljuse. A dok nam se stado ne namnozi, a njive nisu radjene 20 godina pa sve to ocisti pa posadi pa uredi, mi i dete da zivimo na vazduhu i istoj onoj travi sto cemo da pasemo ovce, jer cemo jagnjad i mleko morati da damo za setvu i nabavku masina. No dobro je bolje da nam gazduju bleketaljke i meketaljke no neki nepismeni ovan u fotelji.
 
Zmajja najveći problem je što ste sa porodicom došli na zapušteno imanje.I ja sam imao problem što sam došao u drugu državu.Ja sam došao blizo Beograda a Vi ste na jugo istok Srbije.Problemi su slični to nemože da razume onaj tko to nije doživeo.Ali što je veoma bitno kod nas tko se je oslonio na pomoć države a da poštuje propise teško može da uspe.Problem su te subvencije danas jesu sutra nisu a ako pogledama malo dalje od naših granica subvencije se postepeno gase i jednog dana će nestati i moće na tržišnoj utakmici da ostane samo onaj tko je u svom poslu uspeo.Kod nas u Srbiji svi grakću na Beograd ali žalosno je kad neki restoran iz centralne Srbije Paraćin kupuje sir od mene iz Obrenovca.Nisam ja ništa bolji od Paraćinaca u nekoj proizvodnji sira ali to nije do mene već do Paraćinaca zbog čega im komšije kupuju sir maltene u Beogradu.Samo nešto ovi problemi oko subvencija što neko ostvari a neko ne to je kriv mentalitet a tu se vrlo malo može pomoći.Ja sam lično imao dosta problema oko reg.sirane samo zbog njima nekog razloga ali sam bio uporan i sve što zakon propisuje sam dobio!
 
Pre neki dan bili u maticnoj sluzbi da proverimo kako i sta jer smo kupili 41 ovcu i kazu da se ceka uredba da nece biti obaveza da bude 30 ovaca. A sto se tice nabavke osnovnog stada posto sam i to trazila jer je nama ovo osnovno stado, jedan u klin drugi u plocu, ostaje mi jos da proverim da li zadruga moze da otkupi pa da mi proda. Ne lipsi magare do zelene trave. Hoce da im se mladi ljudi vrate na selo. bla bla bla mi ulozili tolke pare, kakvi start up krediti, kakve subvencije kakve pomoci to pisu da popune prazno mesto u dnevniku. U se i u svoje kljuse. A dok nam se stado ne namnozi, a njive nisu radjene 20 godina pa sve to ocisti pa posadi pa uredi, mi i dete da zivimo na vazduhu i istoj onoj travi sto cemo da pasemo ovce, jer cemo jagnjad i mleko morati da damo za setvu i nabavku masina. No dobro je bolje da nam gazduju bleketaljke i meketaljke no neki nepismeni ovan u fotelji.
Veoma veoma hrabar potez,svaku srecu vam zelim i Boziju pomoc!

- - - - - - - - - -

Zmajja najveći problem je što ste sa porodicom došli na zapušteno imanje.I ja sam imao problem što sam došao u drugu državu.Ja sam došao blizo Beograda a Vi ste na jugo istok Srbije.Problemi su slični to nemože da razume onaj tko to nije doživeo.Ali što je veoma bitno kod nas tko se je oslonio na pomoć države a da poštuje propise teško može da uspe.Problem su te subvencije danas jesu sutra nisu a ako pogledama malo dalje od naših granica subvencije se postepeno gase i jednog dana će nestati i moće na tržišnoj utakmici da ostane samo onaj tko je u svom poslu uspeo.Kod nas u Srbiji svi grakću na Beograd ali žalosno je kad neki restoran iz centralne Srbije Paraćin kupuje sir od mene iz Obrenovca.Nisam ja ništa bolji od Paraćinaca u nekoj proizvodnji sira ali to nije do mene već do Paraćinaca zbog čega im komšije kupuju sir maltene u Beogradu.Samo nešto ovi problemi oko subvencija što neko ostvari a neko ne to je kriv mentalitet a tu se vrlo malo može pomoći.Ja sam lično imao dosta problema oko reg.sirane samo zbog njima nekog razloga ali sam bio uporan i sve što zakon propisuje sam dobio!

Moram opet kolega da vam repliciram,ne vredi.Prvo to sto ste vi uspeli da uradite i da zaradjujete dovoljno svaka cast.To samo znaci da ste vi,vase stado,vase znanje i vestine,uz to malo treba dodati i po neku srecnu okolnost,iznad proseka,dakle nadprosecni.Ali mi hocemo da svi oni koji su prosecni imaju svoje mesto pod ovim srpskim nebom.a to je nemoguce 10000000%.Cak i da svi proizvodimo vrhunski kozji ili ovci sir ili bilo sta prepunili bi trziste i kraj.
Druga stvar,to svi moraju shvatiti i to je tako,ne bih da se ponavljam,u normalnim zemljama(npr.Nemacka,Holandija,Danska,Svajcarska...)nikada nece nestati subvencije poljoprivredi.Kada se to desi kraj je svemu.Razlog je jednostavan poljoprivredna proiyvodnja nije profitabilna sama po sebi,kada se uporedi sa industrijom turizmom i sl.Dakle cinjenica je da zapadnoevropski farmeri imaju to sto imaju iz dva razloga,prvo subvencija drzave i visokog zivotnog standarda celog drustva.
Moram navesti jedan primer da bi svima bilo jasno,ako prkrsim pravila foruma,molim vas da me razumete.Kopmsija bio u poseti farmi krava u Bavarsko-cini mi se oko 500kom odraslih grla plus ostalo.Kada su pitali vlasnika farme(koji ima 10-15zaposlenih)oko cena,rekao je sledece,cena koju dobija za mleko,moze da mu pokrije sve troskove,a zarada su mu telad,odnosno junice za priplod i subvencije drzave za mleko i po grlu stoke.Tako da je stvar jasna.Cena mleka ukupna koju on dobija je 2 puta veca nego u prodavnici koja se kupuje.Ko to hoce da shvati hoce,a ko nece zao mi je ali to je istina.E sad da vam ne pricam da je objekat(namerno kazem objekat ne stala) u kojoj boravi stoka kao svemirski brod,sa svim automatizovanim sistemima ishrane,ciscenja,sa izmuzilistima,centralnim mlekovodima i tako dalje.Taj vlasnik,odnosno njih dvojica su druga generacija koja se bavi tim poslom,pa vi vidite.Kod nas na posten nacin za ovako nesto potrebno je najmanje 500god.
 
Nazad
Vrh