Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Učlanjen(a)
14 Nov 2017
Poruka
1.998
Jesam podizao teske bale i stričeva odzaci stara presa ih je pravila ogromne ali mislim do 15kg maksimum su bile a to 20kg jos nisam cuo a treba imati snage i to podici na prikolicu a posle na tavan ili kamaru ;)
stavim na kantar i izmerim pa cu slikati ,treba volje ko i za sve ostalo i ide to [mislim na bacanje bala]:ppozdrav:

cika_laza

Član
Učlanjen(a)
19 Jun 2015
Poruka
1.538
Da li bi imalo neke zarade (ili bar da se ne bude u minusu) od 10 ovaca Virt. ili IDF da se drze samo na jaslama? Hranu imam svoju.

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.339
W i ildf su ovce krupnih rasa i sa brzim prirastom ali i jedu mnogo. Realno za sebe drzi 4-5ovce i ovna i mozes da hranis na jasla. Sve preko toga na jaslama ce ti biti previse a zaradu ce pojesti proizvodjaci koncentrata

cika_laza

Član
Učlanjen(a)
19 Jun 2015
Poruka
1.538
Tako sam i mislio. Ja sam do pre 3 god. drzao 3 W ovce koje su ukrstane sa nemam pojma kojim rasama ,ali sam ih prodao. Sad bih mozda opet nabavio. Videcu mozda probam sa 2-3 ....

Mihailo78

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2012
Poruka
522
Ne bih se složio da idf ovce jedu mnogo, nisu ništa veći potrošači od drugih rasa i ovaca tih gabarita, trenutno od rasa kod nas koje su predviđene za poizvodnju mesa su najrentabilnije i imaju najpovoljniji odnos uloženo-dobijeno. Samo treba poraditi na kvalitetu i selekciji i promeniti navike u ishrani. Kod nas je trenutno oko 40 odraslih grla idf ( 75% ), dnevno pojedu 2 bale sena, 60 kg silaže i 15 kg zrna, 2 bale slame. Mislim da to nije mnogo.

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.339
Za toliko ovaca da nije to malo hrane za toliko grla? Nama za 25 odraslih i 20 jagnjadi ide 2 manje bale sena (20-25kg) i 30kg silaže. Konc oko 4kg za sjagnjene ovce i 4-5kg zrna kukuruza za jagnjad. Moglo bi i malo vise kukuruza ali dosta im je ;)
Svrljiska ni Krivovirka nisu za jasle ali mi cobanine nemamo a el pastirica je u planu a videcemo i neke livade pored kuce da iznajmimo.

Učlanjen(a)
14 Nov 2017
Poruka
1.998
Ja ,a nisu bas sve ovakve ima poneka i 19kg:haha:Senokos je vise od 10km udaljen od kuce a ima svakakvog puta a s obzirom da se seno izvrce ko od sale ako nisu bale stegnute e onda je zato tako kako jeste

Učlanjen(a)
4 Maj 2010
Poruka
1.410
Vidljiv je uočljiv pad za tražnjom priplodnih grla u ovčarstvu u našoj zemlji, tako da se računica mora tražiti u proizvodnji jeftinijeg a opet kvalitetnog jagnjećeg mesa. Moj, nadam se, skroman doprinos toj temi, mada dosta uopšteno zbog samog tipa emisije. Mora se raditi na omasovljenju proizvodnje i proširenju obima proizvodnje, u ovom momentu bojim se da je donja granica za održivost proizvodnje već preko 100 priplodnih ovaca.

https://www.youtube.com/watch?v=OpDb-_Y12F4&t=105s

milos bota

Član
Učlanjen(a)
1 Sep 2009
Poruka
2.254
Ja imam preko 100 za jagnjenje moje misljenje da I to nije nista .Mislim da bez 300 nema me nigde.Druga godina kako drzim saamostalno I zasada samo ulazem u njih a nisam jos ni na pola .A preuzo sam gotov objekat sa šupama za seno I stanbenom zgradom.Jedino staado mi nijje matičeno ovnovi jesu,moram to pokrenuti

Mihailo78

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2012
Poruka
522
Ako ti ovnovi nisu imali umatičene potomke do svoje druge godine onda nemas neke vajde od njih, tako mi rekoše u matičnoj službi. Proveri opet. Isto i ovca koja je umatičena, mora da ima jagnjenje do svoje druge godine.

zvonimir 60

Član
Učlanjen(a)
26 Dec 2017
Poruka
215
Vidljiv je uočljiv pad za tražnjom priplodnih grla u ovčarstvu u našoj zemlji, tako da se računica mora tražiti u proizvodnji jeftinijeg a opet kvalitetnog jagnjećeg mesa. Moj, nadam se, skroman doprinos toj temi, mada dosta uopšteno zbog samog tipa emisije. Mora se raditi na omasovljenju proizvodnje i proširenju obima proizvodnje, u ovom momentu bojim se da je donja granica za održivost proizvodnje već preko 100 priplodnih ovaca.

https://www.youtube.com/watch?v=OpDb-_Y12F4&t=105s
Ne vidim neki izlaz iz ove situacije,prvo proslo je vreme skupih ovaca sa papirima a i nemoze to da se siri u nedogled trzista nema ni za klanicnu jagnjad neznam ko organizovano otkupljuje konzumnu jagnjad, pojavi se tu i tamo poneki otkupljivac ali to kratko traje pa ko je iskoristijo.Ja godisnje provedem 4 meseca u Srbiju a 8 u Italiju, i kad vidim da je kod nas skuplje curece meso od jagnjeceg po meni to je kraj krajeva, dok u Italiji je jagnjece meso 7 puta skuplje od cureceg mislim na sveze meso u marketima.

Učlanjen(a)
4 Maj 2010
Poruka
1.410
To je opet stvar tržišta, koje meso je skuplje, na to utiče više faktora. Jagnjeće meso spada u delikates mesa, nije baš kao živinsko i svinjsko,traži bolji standard i navike potrošača. Tačno smo po broju ovaca ni tamo ni ovamo, tj. niti imamo dovoljno da bi bili ozbiljni u ponudi, a niti imamo malo da bi digli ruke od toga. Nažalost ključni problem je tržište i mali broj ljudi koji hoće ovim ozbiljno da se bavi. Vreme će pokazati.

Mardav

Član
Učlanjen(a)
5 Jun 2018
Poruka
34
A sto se tice mleka jer mislite da ima tu neki potencijal ? Kako se pokazala Engleska mlecna ovca kod vas u Srbiji, vidim pre nekoliko godina po jutub-a nekoliko su krenuli tim pa kako ide zanima me jer cujem dosta pohvale

Vrh