E-Agrar

I mladi su itekako,i to mnogo,koliko samo ja imam kolega za koje znam da jedva i koriste internet,i to ako koriste je preko telefona za fb i slicne drustvene mreze,ne koriste za poljoprivredu skoro nista.
 
Ne mora. Ko poseduje kvalifikovani digitalni setifikat recimo na ličnoj karti sa čipom, i računar sa čitačem i potrebnim softverom, može sam da generiše Consent id broj. Ko razume shvatiće. ☺
Šalim se, u stvari znam da je mnogima objašnjenje nerazumljivo, ali jeste tako.

Za šta su to najavili registraciju?
Zapravo ovo još uvek nema direktne veze sa e-agrarom, već sa budućim načinom pristupa istom.
Consent Id je aplikacija za mobilni telefon, a podaci koji će se dobijati u pošti ili trezoru (ili samostalno generisani sa kvalifikovanim sertifikatom) se upisuju u nju. Putem iste će se vršiti prijavljivanje na e-agrar, ali je to takodje moguće i na mnoge druge sajtove državnih institucija poput e-uprave, e-porezi, e-zdravlje i mnogi drugi..
Ono što nije navedeno, a analogijom sa upotrebom pomenutih drugih državnih servisa, predpostavljam da će i u ovom slučaju za osobu koja kod sebe na ličnoj karti ili drugom nosaču poseduje kvalifikovani digitalni sertifikat moći to da uradi uz njegovu upotrebu. U tom slučaju nema potrebe za Consent Id, jer ta aplikacija nije ništa drugo do generisanje i korišćenje kvalifikovanog digitalnog sertifikata u cloud-u, odnosno negde na državnom serveru na internetu.
Naravno za samostalno korišćenje kvalifikovanog digitalnog sertifikata potrebno ga je prvo zatražiti i dobiti, imati potreban podešen softver i znati ga upotrebiti.
Consent Id olakšava proceduru i to je njegova osnovna prednost, ali je komplikovanije doći do toga zbog potrebne registracije.
Kada osoba koristi kvalifikovani digitalni sertifikat samostalno, to se u IT svetu vrednuje kao svojeručni potpis i apsolutna tačnost indentifikacije i zato nije potrebna prethodna registracija.
U suštini ista stvar na dva načina. Kome kako paše.
 
Bolje nek ostane na consent id-ju i da ne bude dodirnih tacaka sa el. sertifikatom , ja sam se mucio i na windowsu da podesim potpise za el. sertifikat a na mac-u nikad nisam ni uspeo.. Mogu da zamislim kako bi to sve podneo neko ko se slabije snalazi na racunaru..
 
Biće verovatno obe mogućnosti dostupne kao i na drugim sajtovima državne uprave.
Pre nekoliko godina sam zatražio i dobio kvalifikovani digitalni sertifikat u Mup-u na ličnoj karti sa čipom.
Jedino je na taj način besplatno ga dobiti.
U nas je i pored mnogo hvale mnogo toga konfuzno pa tako i sa objašnjenjima oko podešavanja na sajtu izdavača.
Medjutim ako se dobro prostudira i upotrebe prave verzije pomoćnih programa spram verzije operativnog sistema hoće da proradi.☺
Nisam se previše mučio tada, a koristim evo već neku godinu.
Imaš dostupnost svim državnim sajtovima u punoj funkcionalnosti gde si odmah ulogovan sa imenom i prezimenom i JMBG.
Koristim najviše za e-upravu i e-poreze gde se može lako proveriti da li ima nekog poreskog duga. Čak i lokalne poreske administracije imaju takav servis.
Uglavnom sve što je država učinila dostupnim na internetu može da se koristi.
 
Je l ima neko Consent Id? Kakva je procedura za dobijanje? Nama u skoli to trazili za zavrsni ispit, ali se ja nisam prijavio, a u medjuvremenu i odustali. Sada za prijavu na portal MSŠ dovoljan gugl authenticator pa nikako da se resim za Consent Id. Ali cu izgleda morati...

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Biće verovatno obe mogućnosti dostupne kao i na drugim sajtovima državne uprave.
Pre nekoliko godina sam zatražio i dobio kvalifikovani digitalni sertifikat u Mup-u na ličnoj karti sa čipom.
Jedino je na taj način besplatno ga dobiti.
U nas je i pored mnogo hvale mnogo toga konfuzno pa tako i sa objašnjenjima oko podešavanja na sajtu izdavača.
Medjutim ako se dobro prostudira i upotrebe prave verzije pomoćnih programa spram verzije operativnog sistema hoće da proradi.☺
Nisam se previše mučio tada, a koristim evo već neku godinu.
Imaš dostupnost svim državnim sajtovima u punoj funkcionalnosti gde si odmah ulogovan sa imenom i prezimenom i JMBG.
Koristim najviše za e-upravu i e-poreze gde se može lako proveriti da li ima nekog poreskog duga. Čak i lokalne poreske administracije imaju takav servis.
Uglavnom sve što je država učinila dostupnim na internetu može da se koristi.
Znam da hoce da proradi ali celo jedno popodne sam ga namestao, meni je to dosta vremena za nesto tako prosto 😅
I ja ga koristim za provere duga za porez, bas sad skoro mi stigne resenje da imam dug ali u resenju ne pise koliko pa udjem tamo da vidim iznos..
 
Jel bio neko sa foruma do poste, kako ide?
Juce mi rece jedan poznanik, bio , oni tamo blage veze nemaju, sta , kako, gde, koliko? Gledali ga kao da je pricao na kineskom
 
Не знају ништа у пошти тренутно нису обавештени о овим стварима
 
Nece to bas ici tako lako kako su zamislili i svesni su toga u ministarstvu samo nece to niko da prizna.. Ministarka kao najavila od aprila javne pozive, nema od toga nista.. Da se razumemo prvi cu da konkurisem cim bude moglo i u interesu mi je da bude sto pre ali sam realan i ne ocekujem nista u prvoj polovini godine..
 
Bože, pa kako ne znaju ništa u pošti? Jel ministarka rekla od 16.? Bitno da se izašlo na televizor...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Nece to bas ici tako lako kako su zamislili i svesni su toga u ministarstvu samo nece to niko da prizna.. Ministarka kao najavila od aprila javne pozive, nema od toga nista.. Da se razumemo prvi cu da konkurisem cim bude moglo i u interesu mi je da bude sto pre ali sam realan i ne ocekujem nista u prvoj polovini godine..
Na sta planiras da kokurišeš?
 
Na sta planiras da kokurišeš?
Pa kako su poceli da komplikuju moguce je da ce morati da se konkurise i za direktna davanja, do sad je bilo automatski ko je dobijao prosle godine dobije i u trenutnoj a sad najavljuju da ce ici javni pozivi za sve i svasta.. Osim toga ima i nesto stoke pa ce se i za to konkurisati a planiram i za mehanizaciju da predajem..

Vise sam rekao onako globalno, da ne misle ljudi da hejtujem sistem i da ga necu koristiti, naravno da hocu samo sam vremenom naucio da ne verujem nista sto pricaju.. Kao bice poljoprivrednicima lakse, ko da nekog tamo boli ona stvar za nas, bitno da se izadje na TV da se isprica nesto i da se uz sve to provuce kako je nas preCednik, ljubi ga majka, zasluzan za to sto smo zivi i sto imamo 'leba..
 
Ne treba cipovana l.k. ako ces se prijavljivati preko telefona. U posti papir izdaju za min. Kod nas je poseban salter za eupravu, pa na njemu nije ni guzva. Nisam samo siguran da li treba da se pevo registruje meilom i obicnom sifrom ili moze odmah u postu.

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Ides na eid.gov.rs i registrujes se korisnickim imenom i lozinkom. Treba ti i slike l.k. ili ako imas ocitanu slikaj to. Za dan-dva ce ti aktivirati nalog. Onda ides u postu i trazis parametre za prijavu aplikacijom. Dobijes papir sa QR kodom i aplikacija consentID ga slika i sve sama odradi. I posle cekas da dobijes taj eid broj za eagrar. Ili ce jednostavno sa ovim nalogom moci da udjes na eagrar kada ga naprave...

P.S. Kada jednom vide da postoji nalog na eupravu, vise ne salju resenja za porez postom, vec u sanduce naloga. Proveravajte!

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh