E-Agrar

Kao što Milan11 je napisao nije to teško da urade 2-3 čoveka koja se razumeju u informacionu tehnologiju. Brzo bi oni to napravili da funkcioniše kako treba. Međutim u ovoj državi je problem što neko ko donosi odluke (u ovom slučaju ministarstvo - odnosno ljudi u njemu) treba da zna šta i kako hoće i da to objasni ovoj dvojici-trojici koji to posle sistemski formulišu. Dakle neko mora da zna sve procedure i zavrzlame koje se mogu desiti na terenu da bi sve to predvideo i onda kada se to zada programu on sam sve odrađuje. Ali kod nas u zemlji takvih nema nego je sve "uhhh što bi bilo lepo da to i to imamo i ajde vi nama napravite" a posle problema u stvarnom dešavanju koliko hoćeš. Zato i jeste ovo sve nakaradno. Dakle trebalo je da naprave pa da probaju milion puta sve i svašta i onda kad je sve OK onda ga pustiš u opticaj i to negde mesec dana pre zvaničnog datuma kada kažu da će da to krene. A eto oni nešto pustili pa ajde svi da se polomimo i pravimo gužve svuda a ono tamo ne funkcioniše. Kažu biće. E neće biti jer nisu ništa uradili i napravili. Dakle nama ostaje samo nervoza oko svega ovoga.
Zašto 2-3 koji se razumeju kad moze njih 100 što se ne razumeju. Zna se kako se u ovoj drzavi dobijaju javni poslovi. E-uprava je navodno počela da radi 2010. Znači ako za 13 godina nisu uspeli da ga oprave , neće bar za još 13 ako se ne obace pavi ljudi da rade na tome, a neće.
U ostalom nismo mi prva drzava koja ovodi ovo. Pa kad ne znaš kako treba pogledaj kako radi Švaba ili ne znam ko... Ovo bar nije teško da se kopira...
Zanimam me baš koliko je ljudi radilo na projektu, koliko je novca izdvojeno i po kom principu su se ti ljudi birali. Verujem da je neko na bitnoj poziciji rakao : "me ovo oaj mali od mog brata on ti se razume u komjutere ni tačuda. ma napraviće on to..." (Pod tim misli da zna da digne windows ako se nešto ne izkomplikuje :))
Jbt. koliko se samo IT promenio u tom sektoru za tih 13 god.? Pa do je verovatno moralo više puta da se preradjuje skroz.
Ne zelim da se mešam politiku, ali ne mogu da ne pomenem. Šta drugo očekivati u zemlji gde je Staša Stojanović narodna poslanica!!!
 
Poslednja izmena:
Treba,a ako koristiš Mozilla Firefox kao pretraživač možda ćeš morati da instaliraš i sertifikate ručno.

I ja imam pitanje u vezi za prijavu sa sertifikatom iz MUP-a,danas sam se i tamo registrovao i službenica me je pitala za PIN od lične karte,rekoh joj da ga znam ...odradila je šta je trebalo ali joj na kraju nisam rekao moj PIN (nije tražila) samo je na kraju rekla da je gotovo i zapisala mi na papir novi PIN od sertifikata...
Sada kad probam da se registrujem sa Kvalifikovani elektronski sertifikat i kada mi zatraži PIN prilikom unosa ovog novog mi izbacuje stranu "Došlo je do greške".
Ima li možda neki vremenski rok da bi sertifikat postao aktivan ,službenica mi ništa nije rekla?
Prijava preko mobilnog telefona mi radi.
 
Treba,a ako koristiš Mozilla Firefox kao pretraživač možda ćeš morati da instaliraš i sertifikate ručno.

I ja imam pitanje u vezi za prijavu sa sertifikatom iz MUP-a,danas sam se i tamo registrovao i službenica me je pitala za PIN od lične karte,rekoh joj da ga znam ...odradila je šta je trebalo ali joj na kraju nisam rekao moj PIN (nije tražila) samo je na kraju rekla da je gotovo i zapisala mi na papir novi PIN od sertifikata...
Sada kad probam da se registrujem sa Kvalifikovani elektronski sertifikat i kada mi zatraži PIN prilikom unosa ovog novog mi izbacuje stranu "Došlo je do greške".
Ima li možda neki vremenski rok da bi sertifikat postao aktivan ,službenica mi ništa nije rekla?
Prijava preko mobilnog telefona mi radi.
Moja preporuka je da koristiš Google Chrome, ako si instalirao sve kako treba i ponovo dobiješ ovu grešku, izbriši kopletan keš iz Browser-a, restartuj računar i probaj da se prijaviš na eUprava portal.
PIN kod kao i sertifkat su ti odmah aktivni. Ukoliko nisi siguran koji je PIN uvek ga možeš promeniti preko aplikacije Čelik koju takođe možeš preuzeti sa http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/kes/ naravno intstaliraš onu koja odgovara tvom operativnom sistemu (32 ili 64) na toj stranici imaš i uputstvo.
 
Ok,probaću sa Chrome-om,Čelik naravno imam i pomoću njega sam menjao PIN koji sam dobio prilikom vađenja LK pre par godina.
Javljam šta sam uradio.


edit:

Ne vredi, sada više ne mogu ni da promenim PIN sa programom Čelik,pre nekoliko dana sam mogao i promena je uredno prošla (naravno znam PIN u koji sam ga promenio)
Samo mi jedno pada na pamet a to je da nije u MUP-u sve prošlo kako treba pošto mi nisu tražili PIN od LK a dali su mi novi!?

@sremac67 možeš li to potvrditi,tj da li su tebi tražili PIN prilikom prijave za elektronski sertifikat?
 
Poslednja izmena:
Ok,probaću sa Chrome-om,Čelik naravno imam i pomoću njega sam menjao PIN koji sam dobio prilikom vađenja LK pre par godina.
Javljam šta sam uradio.


edit:

Ne vredi, sada više ne mogu ni da promenim PIN sa programom Čelik,pre nekoliko dana sam mogao i promena je uredno prošla (naravno znam PIN u koji sam ga promenio)
Samo mi jedno pada na pamet a to je da nije u MUP-u sve prošlo kako treba pošto mi nisu tražili PIN od LK a dali su mi novi!?

@sremac67 možeš li to potvrditi,tj da li su tebi tražili PIN prilikom prijave za elektronski sertifikat?
Meni su tražili koverat u kome se nalazi PIN kod što im naravno nisam dao jer to ne smeju da traže, kada se ativira sertifkat i Oni odrade to što treba potvrdu treba da daš Ti sa PIN kodom koji se dobio u kovertu sa LIčnom kartom u tom slučaju treba da ti daju tastaturu kako bi uneo podatke ali to retko ko radi, tako da nisam ništa uradio prvog puta nego sam išao u drugu stanicu policije i tamo si mi tražili koverat ali ga opet nisam dao pa su nekako na "mišiće" ipak završili posao. Kakve sam muke imao jer "eksperti" sa šaltera nisu znali svoj posao (ovo nam je poznato jer se skoro svakodnevno nalazimo u sličnim situacijama).
Stvar je slična kao kada bi ti službenik u banci kod aktiviranja platne kartice tražio koverat gde je PIN kod.

Nego da se vratim na temu, ako kroz Čelik ne možeš da promeniš PIN kod, kada ga otvoriš ideš na opciju Lična karta - Promeni lozinku pa unesš tekući i dva puta novi PIN i dobiješ grešku onda ti je PIN blokiran i moraš ponovo u Policiju kako bi ti uradili deblokadu. Postupak je isti kao i kod izdavanja, moraš imati popunjena ona dva papira.
 
Ja sam uvek za eBanking.Kod novčanih transakcija gde god uplaćivao(trezor, pošta, menjačnice...) ne možeš uplatiti više od 100k dinara od jednom a bez provizije od 1% što je apsurdno i glupo.Putem eBankinga novčani iznosi su neograničeni a provizija za prenos sredstava smešna.
Polako splaćanje, će reše oni i to pa će se češeš i de te ne svrbi.
 
Ко печурке су ницале до пре 10-15 год сад је стагнација а поприличан број се и угасио.
 
Meni su tražili koverat u kome se nalazi PIN kod što im naravno nisam dao jer to ne smeju da traže, kada se ativira sertifkat i Oni odrade to što treba potvrdu treba da daš Ti sa PIN kodom koji se dobio u kovertu sa LIčnom kartom u tom slučaju treba da ti daju tastaturu kako bi uneo podatke ali to retko ko radi, tako da nisam ništa uradio prvog puta nego sam išao u drugu stanicu policije i tamo si mi tražili koverat ali ga opet nisam dao pa su nekako na "mišiće" ipak završili posao. Kakve sam muke imao jer "eksperti" sa šaltera nisu znali svoj posao (ovo nam je poznato jer se skoro svakodnevno nalazimo u sličnim situacijama).
Stvar je slična kao kada bi ti službenik u banci kod aktiviranja platne kartice tražio koverat gde je PIN kod.

Nego da se vratim na temu, ako kroz Čelik ne možeš da promeniš PIN kod, kada ga otvoriš ideš na opciju Lična karta - Promeni lozinku pa unesš tekući i dva puta novi PIN i dobiješ grešku onda ti je PIN blokiran i moraš ponovo u Policiju kako bi ti uradili deblokadu. Postupak je isti kao i kod izdavanja, moraš imati popunjena ona dva papira.
Pa da, prvo mi nije bilo jasno kad me je pitala znam li svoj PIN a posle mi ga nije tražila,na šalteru nema nikakve tastature gde bih ukucao PIN(jedino one staklene-touch uređaje za davanje otiska prsta i potpisa)...
U Čeliku mi sada ispisuje da je PIN blokiran kada hoću da ga menjam...znači menjam MUP stanicu i štampam,popunjavam i predajem nove obrasce.
Prvo moram da se raspitam da li se neko u mojoj okolini registrovao na ovaj način i u koji je MUP išao...
 
@savosi

Možeš u bilo koju stanicu policije, samo spremi dokumentaciju, obično kod njih ima pa se popuni ali za svaki slučaj da se ne vraćaš, idi u stanicu gde si i prvi put to završio.
Njima ne treba PIN kada Ličnu kartu stave u "svoju mašineriju" mogu da ga resetuju i Ti onda unosiš novi.
Procedura resetovanja PIN-a je ista kao i kod aktivacije a toliko i traje, kada sve završiš na svom računaru probaj da promeniš taj PIN u npr. 12345678 ako prođe sve je u redu onda opet možeš postaviti neki koji tebi odgovara.
 
@savosi
Mislim da ti je službenica u MUP-u promenila PIN.
Pošto joj nisi rekao postoječi da bi mogla da učita sertifikat verovatno je promenila PIN.
Koliko znam ne postoji PIN od sertifikata već samo od lične karte, ali ga pogrešno tako nazivaju.
Običaj im je da menjaju i meni su tako uradili.
Pokušaj da uneseš taj novi PIN iz MUP-a prilikom prijave, trebalo bi da radi.
 
@savosi PIN od sertifkata ne postoji ali postoji inicijalni koji se nalazi u koverti koju si dobio sa Ličnom kartom i on se unosi kod aktivacije sertifkata, mada ako nemaš ga nemaš mogu ga resetovati i onda unosiš novi koji će ti biti važeći.
 
Ona je verovatno promenila PIN pošto mi je zapisala novi na moj primerak ugovora o sertifikatu.
Onaj prvi dobijen u koverti sa LK sam probao menjati i sve je prošlo ok.
Drugi koji mi je dat prilikom aktivacije sertifikata nisam probao menjati programom Čelik ali na Eupravi nisam mogao da se registrujem sa njim.
 
@savosi
Neki je tu drugi problem.
Ne verujem da je do PIN-a.
Kao što sam rekao ne postoje dva PIN-a posebno za sertifikat i za ličnu kartu
već je to jedan jedinstveni, zapravo PIN lične karte. Službenice u MUP-u prave zabunu.
Ako ga nisi naknadno pokušao menjati, treba da je taj koji si fobio u MUP-u onaj koji je važeći.
Njega bi mogao da promeniš u Čelik-u ali za sada nemoj već se drži njega.

Verovatno nisi instalirao sve što je potrebno.
Ne bi rekao da je problem do PIN-a.
Da li si instalirao sertifikate - javne ključeve na računar?
 
@smilad

@savosi napisao "U Čeliku mi sada ispisuje da je PIN blokiran kada hoću da ga menjam" , šta god da je ko radio PIN je blokiran i jedino rešenje je ponovo u MUP da se uradi deblokada - kreiranje novog
 
U početku nisam imao sve potrebne sertifikate za LK i na Eupravi mi nije davao upis PINa prilikom registracije, posle instalacije istih davao mi je mogućnost ali mi je posle unosa novog stalno izbacivao grešku.
Pored čitača LK, imam instalisane programe za čitanje zdravstve knjižice,saobraćajne dozvole i oružija i svi rade(negde sam pročitao da problem može da bude i do toga).
Na sajtu MUPa sam našao obrazac za deblokadu PINa LK tako da ću ići samo sa njim .
 
Nazad
Vrh