E-Agrar

Pristup portalu će verovatno biti moguć ali ako bude bilo potrebno da se "digitalno potpišu" dokumenta koja će se slati onda to može samo uz validan sertifikat, o ovome niko još ništa ne govoroi ostaje samo da nagađamo kako će raditi portal eAgrar.
Ako već pristupaš portalu eUprava ne vidim ni jedan razlog da ne aktiviraš sertifikat, sve se završava bukvalno sa dva-tri klika.
Bez čitača lične i odlaska u mup?
 
@Gogi023
Da, portalu pristupaš sa parametrima koje si dobio u Pošti (E-mail i aplikacija), sertifikat aktiviraš na portalu eUprava i u tom slučaju ti ne treba (za potpisivanje dokumenata) Lična karta ili neki drugi sertifikat kao ni čitač kartica.
Jednostavno, sertifkat u klaudu=sertifikat na Ličnoj karti a aplikacija Consent ID zamenjuje čitač kartica i softver sertifikacionog tela jer se preko nje radi verifikacija kod logovanja, unosiš PIN kod
 
Hoce li taj elektronski potpis biti obavezan.

Pristup portalu će verovatno biti moguć ali ako bude bilo potrebno da se "digitalno potpišu" dokumenta koja će se slati onda to može samo uz validan sertifikat, o ovome niko još ništa ne govoroi ostaje samo da nagađamo kako će raditi portal eAgrar.
Ako već pristupaš portalu eUprava ne vidim ni jedan razlog da ne aktiviraš sertifikat, sve se završava bukvalno sa dva-tri klika.
Биће обавезан 100%. Ако идете на званичну страницу еАграра (https://eagrar.gov.rs/), видећете да је постављено упутство и за издавање квалификованог електронског сертификата у клауду. Друго, пчелари од 2019. предају захтеве електронски што је на неки начин прва верзија еАграра, и они су електронски потписивали захтеве: http://uap.gov.rs/wp-content/uploads/2021/04/korisnicko-pcele.pdf

Оно што је и даље питање је на који начин ће се предавати друга документа који се предају за неке подстиаје (за тов или за приплодна грла или за регрес).
 
@D.i M.e
Naravno da će biti obavezan potpis jer samo tako može da se utvrdi identitet pošiljaoca potpisanog dokumenta, nadam se da će se i zahtevi koje si naveo slati preko portala eAgrar, ušteda vremena i živaca je nemerljiva još samo da se "druga strana" pripremi za prijem i obradu takvih zateva, nadam se da su i o tome razmišljali, u suprotnom "džaba kreče".
 
Jos jedno pitanje, ako otvaram e-agrar na oca na koga se vodi gazdinstvo, da li se aplikacija mora biti instalirati na telefon(broj) nosioca gazdinstva ili moze biti instalirana na moj telefon?
 
@Petar84
Mislim da možeš instalirati aplikaciju ne bilo koji telefon ali kada registruješ paramtre preko njega onda ga moraš stalno koristiti, aplikacija se ne vezuje za broj ako ste ga dali pri registraciji nego za konkretan uređaj kada se učitaju parametri.
Ovo je moje mišljenje, Ja sam sve aktivirao preko sertifkata bez odlaska u Poštu i to pre ove akcije za eAgrar.
 
@Petar84
Mislim da možeš instalirati aplikaciju ne bilo koji telefon ali kada registruješ paramtre preko njega onda ga moraš stalno koristiti, aplikacija se ne vezuje za broj ako ste ga dali pri registraciji nego za konkretan uređaj kada se učitaju parametri.
Ovo je moje mišljenje, Ja sam sve aktivirao preko sertifkata bez odlaska u Poštu i to pre ove akcije za eAgrar.
Cek ako mislis da se vezuje za uredjaj(mob) znaci da svaki put kada menjamo-izgubimo tel. potrebni si i novi parametri?
 
@Lule28
Pretpostavljam da je tako, taj neko ko je "pronašao" uređaj može da se prijavi na portal, naravno trebalo bi da zna i PIN kod kao i prijavljeni E-mail, tako da je iz razloga bezbednosti potrebno nalog vezati za novi uređaj sa novim parametrima.
Opet kažem, ovo je moje mišljenje, najbolje bi bilo da se pitanje postavi Tehničkoj podršci portala eUprava.
 
Zato sam ja uradio sertifikat na ličnoj u supu, imam čitač lične karte kući i lepo sednem za komp, ubacim ličnu u čitač, ukucam pin koji sam dobio u supu i sve rešeno... Neću ni da idem u poštu i koristim koje kakve aplikacije...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ma licno ne verujem da mora biti jedan telefon,to je onda haos resenje i totalno bzv aplikacija i sve ako ce se morati ici non stop po nove parametre...svakako je potreban email Pin i sve za ulazak tako da ne verujem da je tako ali videcemo
 
Sto se tice cimanja dodje se na isto. Idi u postu, idi u sup, instaliraj aplikaciju, instaliraj program za citanje kartica, kupi citac. Mi mladji cemo nekako i resiti sve, ali stariji ne znam kako. Hajde neko ce im instalirati sve, ali mogu zamisliti to njihovo koriscenje. Mene stariji oko mene zovu kada im se uredjaj skine sa WiFi sta da rade, a tek ovo...PS ne znam da li ce pravljenje rezervne kopije resavati prijavljivanje na drugi uredjaj...
 
Ma licno ne verujem da mora biti jedan telefon,to je onda haos resenje i totalno bzv aplikacija i sve ako ce se morati ici non stop po nove parametre...svakako je potreban email Pin i sve za ulazak tako da ne verujem da je tako ali videcemo
Vidim da i Ti olako shvataš celu ovu priču sa sertifikatima i bezbednošću podataka, da li si video koji podaci se nalaze na portalu eUprava, zamisli da se pusti slobodan pristup bez ozbiljne kontrole.
Lično ne verujem da ćeš telefon gubiti svake nedelje ali ako se i desi najmanje je što možeš da uradiš je da izvadiš nove parametre.
Drugo rešenje je ono sa Ličnom kartom kako je ranije objašnjeno a sada je i @mixer87kac napisao, pa svako može da bira šta mu više odgovara.
Mada, i ako se desi da izgubiš Ličnu kartu opet moraš sve ponovo da radiš, da vadiš novu i aktiviraš sertifikat. Ako je nalog na eUprava aktiviran preko sertifkata onda ćeš samo da se prjaviš sa novom jer ti je nalog vezan za JMBG.
Ja lično imam sertifikate svih sertifikacionih tela i sa svakim se bez problema mogu prijaviti na eUprava ili druge portale jer mi je jedini odentifikator JMBG i nije važan medijum na kom se on nalazi.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice cimanja dodje se na isto. Idi u postu, idi u sup, instaliraj aplikaciju, instaliraj program za citanje kartica, kupi citac. Mi mladji cemo nekako i resiti sve, ali stariji ne znam kako. Hajde neko ce im instalirati sve, ali mogu zamisliti to njihovo koriscenje. Mene stariji oko mene zovu kada im se uredjaj skine sa WiFi sta da rade, a tek ovo...PS ne znam da li ce pravljenje rezervne kopije resavati prijavljivanje na drugi uredjaj...
Nemoj baš tako po nama, starijim.
Evo ,malopre sam odradio potpis u "nebu" i čekamo dalje.
 
Kao što je više puta ponovljeno..
Sertifikat za elektronski potpis je jedno te isto bio on u cloud-u ili na čipu lične karte.

Na ličnoj karti se dobijaju dva kvalifikovana elektronska sertifikata.
Jedan služi za identifikaciju, odnosno za prijavljivanje na sajtove državne uprave, a drugi za potpisivanje elektronskih dokumenata i on se popularno naziva elektronski potpis.

Prvi sertifikat ima istu svrhu kao ConsentID aplikacija.
Pošto je korisnik legitimisan u MUP-u i potvrdjen identitet a zatim mu izdat setifikat na ličnoj karti, to mu dodje isto kao ko ide u poštu da dobije podatke za ConsentID.
istovremeno dakle dobija i setifikat za elektronski potpis.
Za sve to da bi koristio potreban mu je podešen Windows računar sa čitačem za ličnu kartu.
Osnovna prednost je što se na taj način preko istog računara može pristupati nalozima više gazdinstva kao i sam komfor što se tiče upotrebe i rada. Velik ekran, miš, tastatura..

Mana je manjak mobilnosti, odnosno nezgodno je vući čitač za sobom recimo za upotrebu na lap top-u.
Postoje prenosni računari sa integrisanim čitačem, ali su retki.
Da bi se olakšalo korištenje na mobilnim uredjajima, ostavljena je mogućnost da korisnici sa izdatim sertifikatima na ličnoj karti sami sebi aktiviraju ConsentID aplikaciju bez odlaska u poštu.
Dakle svako ko ima ličnu kartu sa sertifikatom moža da koristi i ConsentID recimo na mobilnom bez posebne registracije.
Isto tako je moguće aktivirati i elektronski potpis u cloud-u, i to je ono što zbunjuje.

Korisnici preko ConsentID da bi imali mogućnost ekektronskog potpisa moraju ga svakako aktivirati na sajtu e-uprave, a drugina sa ličnom kartom je to po želji.
Verziju na čipu već imaju, a ako žele nešto da elektronski potpišu putem telefona recimo, tad to mogu preko aktivacije cloud verzije.
 
Poslednja izmena:
@smilad
"Osnovna prednost je što se na taj način preko istog računara može pristupati nalozima više gazdinstva kao i sam komfor što se tiče upotrebe i rada. Velik ekran, miš, tastatura."

Da ne bude zabune, za one koji nisu u ovoj priči, za ovakav pristup za svako gazdinstvo ponaosom treba sertifkat bilo na Ličnoj karti ili nalog preko user name i passworda.
 
Tačno..
Za svako gazdinstvo biće potrebno u čitač ubaciti drugu ličnu kartu konkretnog nosioca gazdinstva.
 
Ljudi, ConsentID se vezuje za uređaj.

NAPRAVITE BEKAP ID!
Kada kupite novi telefon napravite restore (obnovite vaš ID) i gotovo. Možete to raditi svakog dana (ako tako često gubite telefone).
Nikada više Pošta, ako uradite BEKAP ID!
 
Nazad
Vrh