Duvan -- opšta tema

I ja bih radije za sami financiramo i da sami prodamo kome želimo, ali ne možemo, zakon ne dopušta.
 
Za njih ne znam ove godine su dosta smanjili koperanata

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Da li ste imali problema sa krticama u duvanu? Na jednoj parceli haos. Tunele iskopale ispod duvana pocelo se sve susiti jer je korijen u vazduhu.
 
Kap po kap, baš ću ići razvlaćit pa će biti nešto.
Ja nisam nikad navodnjavao pa planirao ove godine i dvoumim se sta je bolje, mozes li da koristis trake vise god ili samo jednu sezonu? II reci mi sa kakvom pumpom koju površinu zaliva odjednom..?

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
A teško je koristiti trake ponovo osim ako se ne razvuku samo ravno između redova. Mi ih motamo sa strojem između duhana baš po redu, pa su neupotrebljive da. Netko si i može malo izvuć za nešt, ali ovako u duhanu da ih pokušamo sve opet namotat, bio bi to ogroman posao. Nekad sam po 8-10 kj zalijevao i onda to puta jako puno redova, jako puno i crijeva. Zalijevam sa kineskim benzinkama 3 cola i jednom iz Srbije dizelkom, 14 ks, kopija Lombardinija, ne mogu se sjetit kako se zove. To sve imam povezano na layflat glavni vod fi 75 i ovisno na koliko je voda u bunaru i kolika je protočnost, kakva je njiva, tjeram od jutro do dva odjedanput bez problema.
Trake su mi sa jednom rupicom 30 cm razmaka. Inaće pokušavam uzeti sa više rupa i da su bliže, pa da probam samo između redova, na taj način treba i manje traka, ali eto nikad nažalost. Ovako je to izgledalo kod šogora prošle godine, a i općenito.

 
A teško je koristiti trake ponovo osim ako se ne razvuku samo ravno između redova. Mi ih motamo sa strojem između duhana baš po redu, pa su neupotrebljive da. Netko si i može malo izvuć za nešt, ali ovako u duhanu da ih pokušamo sve opet namotat, bio bi to ogroman posao. Nekad sam po 8-10 kj zalijevao i onda to puta jako puno redova, jako puno i crijeva. Zalijevam sa kineskim benzinkama 3 cola i jednom iz Srbije dizelkom, 14 ks, kopija Lombardinija, ne mogu se sjetit kako se zove. To sve imam povezano na layflat glavni vod fi 75 i ovisno na koliko je voda u bunaru i kolika je protočnost, kakva je njiva, tjeram od jutro do dva odjedanput bez problema.
Trake su mi sa jednom rupicom 30 cm razmaka. Inaće pokušavam uzeti sa više rupa i da su bliže, pa da probam samo između redova, na taj način treba i manje traka, ali eto nikad nažalost. Ovako je to izgledalo kod šogora prošle godine, a i općenito.

Dobra stvar mada mislim da je malo veci ulog u creva i veliki posao, mnogo je lakše i brze tifonom zaliti bar ono sto sam ja gledao i racunao

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Je, ali definitivno nije bolje... Pogotovo u ovakvoj situaciji, jako dugo bez padavina i 35 stupnjeva, hladna voda na ovako vruć list, teško da je to dobro... Znači najveći je posao prve godine, dalje kad se uhoda i kad već imam izbušene gotove glavne vodove je doata manje posla. Razvuče se i postavi, te krene sa natapanjem 10 kj u 3 - 4 dana, također dobra stvar moguća prihrana preko vode...
A uglavnom sve ima prednosti i mana, sano nešto ima više prednosti, a nešto manje.
 
Kakvo je stanje sa duhanima? Jel bilo kise ovih dana? Kod nas je situacija prilicno losa od sadnje nismo dobili kapi kise. Osiguravate li duvan?
 
Kod nas je osiguravanje obavezno ugovorom, ali mislim da se zbog suše ništa ne dobija. Ista stvar i kod nas, ni kapi od sadnje, sad je već problematično, fali mu jako vlage, a hrane ima i na pretek, počelo je i potpaljivanje, bojim se da ne ode u cvijet prerano. Ovih 3,5 jutra koje navodnjavam strašno kako gura sada dok je dobio vodu.
 
Ma da znam za susu da se ne dobija nista to je posebno osiguranje koje bi se placalo. Kod nas ovo osnovno pokriva grom, vatru i grad. Nekih 170e/ha. Mi smo cekali sa kalcijum nitratom bas zbog toga sto nema kise , ali nema se sta vise cekati tako da vjerovatno od sutra krecemo sa prihranom.
 
Nazad
Vrh