Duvan -- opšta tema

dali ce ko imati rasad na prodaju?
 
9th7xd.jpg


- - - - - - - - - -

9ptndg.jpg
 
Pozdrav momci. Ubacio sam kontejnere sa semenom do danas je sedmi dan jos ne nice jer nema ni sunca tako da videcemo stace biti od toga. Imam pitanje koliko ubacujete djubriva u bazen sa vodom ako u bazenu imam oko 10 kubnih metara vode i dali kasnije prihranjujete rasad folijarno? Dali zna neko da mi kaze ima li rasad virdzinije na prodaju ukoliko omanem kod mene sa rasedom i koja je cena? Pozdrav i hvala unapred.
 
Terenac je ok , ali ja sam hteo da cujem od vas koji imate vise iskustva u proizvodnji rasada jer radite to duze godina i verovatno ste imali raznorazna iskustva sa duvanom jer svi kazu da je on jedna specificna biljka.
 
Evo i ja da se uključim u temu pošto mi je proizvodnja duvana glavno zanimanje sadim 8 hektara virdžinije i 4 hektara berleja. Upravo sam pročitao celu temu i vidim da je par ljudi aktivno većinom berlejaši čudi me da oni koji sade virdžiniju slabo su aktivni, a mislim da bi oni prvestveno mogli pomoći savetima da se unapredi proizvodnja. Meni je stigao duvan za sadnju čim prođu sveci planiram početi. Zasad toliko pozdrav svima
 
Ako ima neko da prodaje seckani duvan neka mi javi na pp cenu... Treba mi kolicina za licnu upotrebu. 1kg mesecno. Smatram da je kvalitet odlican i najbolji moguci za nase podneblje.
 
Pozdrav miki022, jeli ta Virdžinija PVH19 i PVH23.10 mađarska sorta poput 9 i 17 Hevesi ?
 
sorte su brazilske!
PVH19 je ranija i recimo da je ko madjarska H19
a PVH23.10 je poput H9! to govoim o vremenu sazrevanja ali su bolje klase, zuce su ali
su i oseljivije na trips i vasi pa se treba prskati bar jednom vise....`
mi smo izbacili madjarske sorte jer ove daju bolje klase i mnogo lakse se uzucuju a ovaj PVH19 se i zelen lako uzuti!
takodje ne propadaju . ne bele kao madjarske sorte a ne proadne ni rub lista....
takodje su i trazenije na trzistu
 
Reci mi miki022 koje su cene tih sorti i da li postoji mogućnost za sledeću godinu da mi obezbediš nešto semena (da li je pilirano) volio bih probati te sorte sada si me zainteresovao pozdrav.
 
cena kutije piliranog semena ti je oko 60e preko nase firme....u njoj ima 30.000
zaboravio sam reci da PVH19 brze raste u plasteniku i na njivi a i brze sazreva,
mana mu je sto je osetljiviji trips i biljne vasi pa zahteva par tretmana insekticidima,
ali zdrav daje samo prvu i drugu klasu cak i podbir.... takodje se moze saditi na "jacim tipovima" zemljista

juce zavrsena sadnja, malo sam preterao sa rasadom pa mi sad ostalo 600 tacni od 209 rupa.....
razlog je zato sto PVH ima i bolju klijavost od hevesi-a
 
Reci mi miki022 kakva je razlika u kilaži u odnosu na mađarske sorte i da li sam dobro svatio da mogu podneti više azota kad si rekao može se sadiri na jačim tipovima zemljišta, što se tiče cene i mađarske sorte kod nas koštaju otprilike isto preko firme( neki nabave u kopeksu).
P.S. Izvini koliko sadiš kad si se toliko preračunao da sam bliže i da sam ranije znao pošto sam njive već zasadio imao bi volju probati te sorte.
 
sadim 35ha! dobro si shvatio da PVH19 moze vise azota da podnese!
kilaza je tu negde od 2-3t/ha, zavisi kako se odradi(navodnjavanje,ogrtanje zalamanje itd)
ja licno sam imao jedne godine 2,8t/ha druge godine 2,2t/ha! toliko sam imao i sa madjarskom h-19, h-9,vj-17 samo pvh mi je za klasu bolji! sto mnogo znaci
inace sadim na 100cm redove razmak 45cm vec 15 godina tako.....
 
I ja sadim isto kao ti na meter red od reda u redu 45cm, nešto sam ove godine posadio na 40cm da vidim hoću li prinos povećati ideja mi je podići prinos na 3t/ha inače se vrtim oko 2,5t/ha vrdžinije, a 3,5t/ha berlej. Osim mene s proizvodnjom od 12ha svega, još samo jedan moj prijatelj sadi na metar, a ostali su samo neki jedva s 70cm povećali na 80cm. S kojom firmom radiš i da li je problem kasnije kad duvan bude za branje da došem do tebe da vidim duvan?Normalno ti si već pozvan kod mene kad ti odgovara ja sam blizu raskrsnice Lončari, pijaca Arizona. Moj telefon je +38765648231 ako rešiš javi se pozdrav.
 
radim za JTI. mozes doci, sto da ne...
2.5t/h je dobar prinos, i ja sam tu negde, a za 3t/ha se treba dobro pomuciti i godina da te posluzi... ja se trudim vise na klasi jer i tu je zarada...
nisam bio u Brckom vise od 10 godina...
a ni u bosni 4-5 sigurno...
 
Pozdrav drustvo necu mnogo da se mesam ja radim za Alijansu prva godina i rasadio sam madjarca devetku ali koja je cena tog rasada kod tebe miki022 ako nesto zafali a hoce jednom mom drugaru. Čujemo se.
 
Nazad
Vrh