Dunja

To sam citao stavlja se CaCo3
Kad stavi.? Ispece meku i onda sipa u rakiju i posle par dana prepece?
 
Danas poceli da pecemo rakiju od dunje. Do 40% je normalnog ukusa posle toga je jako kisela, miris je dobar ali ukus nepodnosljiv.
Ovo mi treca godina kako pecem dunju, pethodne 2 bila perfektna. Sve sam isto odradio, stavio kvasce, 5% secera i samleveno perfektno. Jedina razlika sto ove godine nisam odvojio kostice, ali dunja je bas bila zdrava. Da li tu ima spasa ili da ne pecem dalje?
Ne pricaju dzabe da se semena loza mora vaditi
 
Danas poceli da pecemo rakiju od dunje. Do 40% je normalnog ukusa posle toga je jako kisela, miris je dobar ali ukus nepodnosljiv.
Ovo mi treca godina kako pecem dunju, pethodne 2 bila perfektna. Sve sam isto odradio, stavio kvasce, 5% secera i samleveno perfektno. Jedina razlika sto ove godine nisam odvojio kostice, ali dunja je bas bila zdrava. Da li tu ima spasa ili da ne pecem dalje?
Skidaj ranije nemoj da dozvolis da ide kiselis.
 
Ne radim jos prepek,jos kljuk pecem.
Krene sa 55% ali posle 1-2 L padne ispod 40% i onda nacuri 10ak litara dok ne padne na 30%.
Ne vredi da prekidam na 40 kad nema nista
 
Prekida se čim prestane goreti ispod lule bez obzira na količinu. Nemožeš uvek dobiti koliko želiš.
Šljiva ili kruška a pogotovu loza kreću sa oko 70 stepeni i odjednom prestane goreti ispod lule posle, recimo, 15-20 litara. Ako bi dalje terao to bi bila samo kiselina koja ne donosi na količini već samo može da kvari.
Moj prijatelj je lani pekao dunju, pomagao sam da se spremi, odvajali smo srca i lepo mleli, mislim da je on dodao oko 3% šećera. Mislim da je od 4 kazana dobio svega oko 13 litara prepeka. Bila je lepa rakija, sa blagom aromom dunje, ali nije bilo arome kao kod industrijskih rakija, naravno.
Meni se to čini mnogo cimanja za malo rakije pa kakva je god.
Recimo, viljamovka mi je tu najoptimalnija..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Meka rakija se pece dokle god ide , znaci zaustavljas kad na luli imas 4-5%, taman ti bude u celoj posudi nekih 26-30 %, zavisi od cega je pecena kao i godine i u njoj se nista ne izdvaja.
Izdvajanje se radi u prepeku
 
Ja otkada znam za sebe, pečem meku dok gori ispod lule. Tako sam preuzeo od svojih starih.
I prepek radim na taj način. Ako ostane na 58 stepeni, razblažujem vodom polako do željene jačine.
Kada prestane goreti ispod lule, znači da nema alkohola i nema svrhe trošiti drva dalje dobijaš samo kiselinu..
 
Prepek:

I tok nije za pice i on se isto izdvaja oko 1,5% od ukupne kolicine -znaci ako si sipao 100l meke rakije prvih 1,5 l se izdvaja i nije za pice
Mozes i nesto ranije izdvajat ali to se radi sa posudama od npr 2 dcl, obelezis ih rednim brojevima i u njih krenes sipati nakon npr. prve litre
Sipas u prvu posudu 2 dcl, pa onda drugu i tako redom 5-6 posuda napunis, sad ti je vec isteklo oko 2,5l i najverovatnije si u drugom toku koji jeste za pice.
Ove posude redom pomirises, ako se osecaju na aceton bacas u prvi tok (nije za pice) dokle god se oseti miris acetona ne valja, kad prestane da se u nekoj posudi oseti onda iz nje sipas malo u casicu za rakiju i razredis sa vodom pa probas, ako pali grlo isto ne valja ili ako u ustima osetis miris acetona.
Tako praznis te posude sve dok ne dodjes do posude gde nema mirisa acetona a i na ukus ne pali grlo (zadnji deo jezika i meko nepce)

II tok se pusta do nekih 50% alkohola kada je na luli, stim ako ti je meka bila kisela onda isprobavas ranije na luli, pa ako osetis kiselo na npr.55% ti stanes.
Ispod 50% ne vredi puno ici jer tada krece treci tok i tada ustvari isparava metanol - kada se smanji koncentracija etanola
I ako ides na osecaj pa stanes kada osetis kiselo, zakasnio si jer kada se oseti kiselo tada je vec krenula veca koncentracija metanola.

III tok cedis dokle imas volje, to mozes spojiti sa prvim tokom pa kad ti se nakupi od pecenja veca kolicina razredis opet na 27% alkohola i prepeces opet, ali tada izdvajas jos vise prvenca (ne 1,5 vec bar 2,5 % i prekidas drugi tok na 60 % nekad i vislje ako na luli osetis kiselinu)
Posle te reciklaze mozes spojiti opet prvenac i patoku ali to vise ne recikliraj jer tu imas pozamasne kolicine metanola, za dezinfekciju alata je ok, sipanje u kola kao zamena za tecnost za sajbu - hemija za kucu.

Nemoj zaliti izdvoji lepo isplati se jer rakija bude mnogo pitkija i lepse arome
 
Poslednja izmena:
Ja otkada znam za sebe, pečem meku dok gori ispod lule. Tako sam preuzeo od svojih starih.
I prepek radim na taj način. Ako ostane na 58 stepeni, razblažujem vodom polako do željene jačine.
Kada prestane goreti ispod lule, znači da nema alkohola i nema svrhe trošiti drva dalje dobijaš samo kiselinu..
Ovaj sistem smo koristili dok smo imali voćnjak i kazan.
 
Ja otkada znam za sebe, pečem meku dok gori ispod lule. Tako sam preuzeo od svojih starih.
I prepek radim na taj način. Ako ostane na 58 stepeni, razblažujem vodom polako do željene jačine.
Kada prestane goreti ispod lule, znači da nema alkohola i nema svrhe trošiti drva dalje dobijaš samo kiselinu..
Ne moze biti u posudi 58% alkohola kod prepeka mora biti 67 ili vise ako si zaustavljao na 50% kad je na luli
Stari znaju reci pustaj na luli dokle god se ne oseti kiselo, kad se oseti kiselo ti si vec zakasnio sa zaustavljanjem
Kada na luli padne ispod 50% tada pada inace brzo tako da ne zali odvojiti na vreme.
To je struka dokazala sa analizom naravno - poslusaj savet jedno pa proveri jel rakija valja
 
Jbg. ja rakiju pečem skoro 40 godina, nekada se peklo po 150 kazana, i mislim da znam nešto o tome.
Nebitno, mišljenja su k'o guzice, svi ih imaju.. Neko sluša stručnjake amatere koji se uče, a od iskustva imaju 15 prepečenih kazana. Ti stručnjaci kažu da treba staviti šećer u kominu, a ja znam da to nikada neću uraditi. Nemam ništa protiv ovih što to rade, to je kao kuvanje ručka, svako radi na svoj način..
 
Jbg. ja rakiju pečem skoro 40 godina, nekada se peklo po 150 kazana, i mislim da znam nešto o tome.
Nebitno, mišljenja su k'o guzice, svi ih imaju.. Neko sluša stručnjake amatere koji se uče, a od iskustva imaju 15 prepečenih kazana. Ti stručnjaci kažu da treba staviti šećer u kominu, a ja znam da to nikada neću uraditi. Nemam ništa protiv ovih što to rade, to je kao kuvanje ručka, svako radi na svoj način..
Imas fb grupu rakija i rakijasi grupu vode strucni ljudi koji besplatno dele savete kako se rakija pravilno pece.
Ovi strucnjci su skroz protiv secera u rakiji.
A treci tok i vreme prekidanja drugog toka je radjeno na osnovu analize sta izlazi na luli, tako da protivrecis literaturi.
A sto se tice kazana i pecenja ove godine sam imao blize 30 kazana.
 
Vidi, da se odmah ogradim nisam tebe prozvao, po tvojim postovima smatram te stručnim čovekom.
Na fb nisam registrovan i neću svakako doterivati svoju tehnologiju pečenja prema ljudima koji imaju vremena da piskaraju po fb, jer tu mrežu smatram u najmanju ruku nerelevantnom. Uopšte, idu mi na ganglije ti jučepostavši stručnjaci koji odjednom sve znaju o pečenju rakije do te mere da vređaju zdrav razum normalnih ljudi koji to rade skoro refleksno, jer se to u porodičnoj tradiciji nasleđuje već skoro genetikom.
Primer: majka od mog starijeg kolege je godinama sama pekla rakiju šljivu vrhunskog ukusa, bez ikakvih instrumenata i matematičkih analiza. Sada zamisli da neko piskaralo, prof poljoprivrednog fakulteta koji se rakijom počeo baviti fakultativno od 45 godine, počne prosipati svoju filozofiju toj ženici-domaćici.
Tvrdim sledeće: da stavimo na sto rakiju te ženice pored rakije tog 'priznatog' stručnjaka, da bi i ti u degustaciji dao prednost toj nenaučnoj rakiji.

Znam da ovo sada liči na onu narodnu: srbinu možeš reći da mu je ružna žena, ali nesmeš reći da mu je loša rakija.:osmeh: Ali činjenica je da nije sve u hemiji, baš kod ovakvih proizvoda mora biti i drugih faktora u igri, kao i kod hrane, vina, piva, itd..

Ja recimo obožavam švarglu, ali je neznam napraviti kao pojedini ljudi ovde koji su to usvojili iz porodičnog nasleđa. Imam sve moguće recepte, neke sam uzeo i od ljudi koji su mi prijatelji, radio sam to dosta puta, ali jednostavno nemam filing za to i ne ispadne nikada kao njihova.
I sada bih ja trebao reći da mi je švargla jednako dobra kao kod sremca ili bačvanina?:haha:
 
Aco, jel vi živite u nekoj vrsti trojke sa suprugom i komšinicom?
Ovde već skoro smatramo da vam je komšinica čak i bliži rod i draža od supruge..:osmeh:
Izvinjavam se unapred na indiskreciji..
 
Nazad
Vrh