Dunja

Normalno.
Radio sam sa 5 kg očišćenih i na kriške isečenih dunja .
Obarim ih da ih viljuška lako probode .Tada ih na blender usitnim ,dodam 4 kg šećera ,sok od 3 limuna i kuvam ,najmanje 2 sata na umerenoj vatri.Posle ih raspredim u posude (modle) ili bilo koje druge da se masa stegne .Obično sutra dan ih izvadim iz modli i ostavim da se suše dok se ne pojedu.
Za crvenu boju kitnikeza treba šećer da se uprži ,kao kada se kuva rakija.:ppozdrav:
 
Preporučio bih manju količinu ako se sprema na šporetu ,2-3 kg dunja .
 

Vesti - RTS-1 ( 12:13 ) U selu Tavnik kod Kraljeva ove god. rod dunja odlican ( do 8T\Ha ) proizvodjaci zadovoljni i sa cenom ( do 40 din\kg )
 
Pozdrav! Pazario sam vocnjak, oko 1h, posedujem samo trimer, posto je parcela velika, ne bih mogao da ga predjem celog, da li ce pomoci ako oko svake dunje osisam travu u precniku od 1 metra? Da li je to nesto sto bih trebao da uradim sad (novembar 2020.), ili ne i kada?

Receno mi je da vocnjak puni 3 godine ove jeseni, ili mozda sledece nisam siguran, izgleda da nikad nije orezan, ili nije duze vreme, kada bih trebao da ga orezem, da li je to nesto sto mogu sad uraditi? Kada treba da poprskam i cime, gledao sam po netu svi spominu neke "bakterije"? Cini se da su trenutno bolesne? Apsolutno se ne razumem, da li uopste ovom vocnjaku ima spasa? Hvala svima! :)

Ovako izgleda:

IMG-2469.jpg
 
Danas zavrsio pecenje dunje. Od 700kg dunje dobio 37L prepecenice od 65C,treba mi 20L vode da bi je spustio na 42C.
Posto je velika kolicina vode,da li bi trebalo sipati iz par dana ili moze odjednom?
 
Нисам неки познавалац али памтим да се овде писало да се мора спуштати јачина из неколико пута и да температура ракије и воде треба да буде иста. Такође се писало да препек треба да одстоји у бурету неко време. Сачекај, јавиће се неко ко боље познаје материју или се учлани на фејсбук групу Ракија и ракијаши и тамо прочитај шта те интересује. Групу боди је Армин Тот који зна о ракији и вину све што треба практично да се зна а међу члановима има добрих и врсних познавалаца и практичара. Имаш и форум Све о вину где има доста тога написамо тамо је члан овдашњи (бивши) Гебер-Бистрица којидобро познаје ту материју.
Ако не желиш да радиш по ''новотаријама'' него да радиш на ''дедин'' начин онда се распитај у комшилуку.
другарски поздрав
 
Danas zavrsio pecenje dunje. Od 700kg dunje dobio 37L prepecenice od 65C,treba mi 20L vode da bi je spustio na 42C.
Posto je velika kolicina vode,da li bi trebalo sipati iz par dana ili moze odjednom?

Na 10-15 dana sipaj po 5l slobodno dok nedođeš do jačine oko 48-50%, onda na 10-15 dana sipaj po 1l vode tj spuštaj po stepen dva... ispod 45% oće da se blago zamuti a ako se i desi izbistriće se sama za mesec dva. Vodu koju koristiš pre sipanja ostavi najmanje 24h u istoj prostoriji sa rakijom da se ujednači temperatura.
 
Danas zavrsio pecenje dunje. Od 700kg dunje dobio 37L prepecenice od 65C,treba mi 20L vode da bi je spustio na 42C.
Posto je velika kolicina vode,da li bi trebalo sipati iz par dana ili moze odjednom?
A ako hoćeš svu vodu da sručiš a da se ne zamuti, onda:
1. bar godinu dana da odstoji ili
2. da je posle razblaživanja pustiš kroz filter
Filter možda i ima neko u tvojoj okolini, samo uloške da kupiš.
 
Danas zavrsio pecenje dunje. Od 700kg dunje dobio 37L prepecenice od 65C,treba mi 20L vode da bi je spustio na 42C.
Posto je velika kolicina vode,da li bi trebalo sipati iz par dana ili moze odjednom?
И на крају Миловане ваљало би да одстоји неко време... да мало чами па да онда када угледа светло дана замирише... а волео бих да пробам ту твоју мученицу :)... поздрав
 
Nazad
Vrh