Dunja

MIRBAN

Član
Učlanjen(a)
22 Avg 2016
Poruka
2.013
Samlevenu dunju sam stavio u burad oko 08.11. u jednoj prostoriji. Odmah je krenula da radi. Ali zadnjih 14 dana je zahladilo i u prostoriji mi je bilo 10-11C. Otvarao sam jedno bure pre neki dan i nisam čuo da radi (vri). Ne znam da li je završila vrenje pa da mogu da je pečem, a nemam ni neki uređaj da izmerim. Šta vi mislite?

nesko2563

Član
Učlanjen(a)
17 Apr 2012
Poruka
3.560
Ne otvaraj ako ne moras. Nadji nekako da ugrejes prostoriju bar na 18° kako bi mogla da odradi. Ocedi malo soka pa probaj na jezik i ako ne osecas nikakvu slast i bljutavo je onda je moguce da je zavrsila svoje. Meni se desavalo prosle godine da stane pa malo dunem u prostoriji butan brenerom, cisto da smlaci prostoriju. Ti mozes da boce sa vrelom vodom da ubacis u kominu da ugreju. Steta je da stoji

MIRBAN

Član
Učlanjen(a)
22 Avg 2016
Poruka
2.013
Coci u jednom jeste u druga dva nije. Ovo manje bure gde jeste vec sam stavio u kazan danas da pecem i probam. Ako ne bude valjalo onda cu ovih dana da vidim da grejem prostoriju kako bih ponovo pokrenuo vrenje. Videcu sta je i kako je.

marceta.b.

Član
Učlanjen(a)
10 Okt 2013
Poruka
1.210
U plastičnu flašu ocedi 2-3-4dl tečnosti iz bureta, ubaci komad pekarskog kvasca i unesi u toplu prostoriju. Ako kvasac bude radio i flaša "nabrekne" onda tu još ima neprevrelog šećera...

nesko2563

Član
Učlanjen(a)
17 Apr 2012
Poruka
3.560
Da li je kasno za orezivanje dunje? Imam nekih 20tak posadjenih proslo prolece i sad se vecima bas dobro razgranala. Svih mogucih ima. Od hemusa, trijumfa, leskovacke i vranjske. Hemus je bas poprilicno "izđjikao" i sav je kao divlji dok kod leskovackih je stanje polovicno. Neke su super se razvile a neke stagniraju, lisce sitno i stoje. Kad ih orezati? Sad ili u prolece?

Vrh