Dođite u Srbobran 06.08.2011. na takmičenje orača

Rodiću plug je jednom naštelovan kad je kupljen i kraj, tu mislim na podešavanje kolenaste da prednja brazda nehvata puno a ni malo nego onoliko koliko su nameštene druga i treća glava u mom slučaju 35cm po glavi, da plug neide u zabrazd, da nema kose vuče (ako je ima svesti na minimum),normalno da su raonici dobri da brzo zaranja u zemlju i da lepo odseca zemlju i čisti brazdu.Što se tiče brzine oranja kad se brazda otvara a to se radi plitko na jednu trećinu radne dubine (radna dubina je 25cm) treba uvek ići malo brže nego kad oreš punu dubinu (9-10km) da bi razbacio zemlju levo i desno i da pravac otvaranja bude što praviji (ima slika mog otvaranja brazde u predhodnim postovima koje je slikao kolega dukej)e tu treba obaviti podešavanja pluga na točku(pustiti ga što niže da bi dobio dubinu 8-9 cm), otpustiti topling tako da plug se oslanja više na točak, a kolenasta treba da bude u ravni sa zemljom (to podešavaš na desnoj polugi za dizanje pluga (imaš navoj)) na ovome takmičari najviše gube poene i na zatvaranju brazde koje ide na dve trećine radne dubine.Zatvaranje brazde mora biti što ravnije, da nebude u sredini uvala a ni breg, samo da dodam da kod otvaranja i zatvaranja brazde predplužnjaci bi godili da su skinuti ili dignuti u gornji položaj da nebi došlo do zagušenja zbog žetvenih ostataka i guranja zemlje.Brzina oranja na radnoj dubini po meni je najbolja između 7-8 km.Da dodam da tokom celog oranja treba voditi računa o pravcu brazde i dubini oranja o složenosti oranja a na kraju treba voditi računa kod izoravanja međe i uvratina i pravca pošto svaka greška se kažnjava oduzimanjem bodova.Mislim da ovde spretnost orača ima veliki uticaj na konačan rezultat pošto se mora voditi računa o svakoj operaciji prilikom rada. Da dodam nisam ja veliki majstor ja to volim i ovo mi je peta nagrada na takmičenjima orača (3 puta prvo, 1 drugo i treće mesto), malo se pokupimo i družimo razmenimo iskustva vidimo nešto novo, kako treba i kako netreba.:ppozdrav:

Nadam se da sam ti objasnio i da tajni nema jedino malo veštine i ljubavi prema tome što radiš a i sreće.
 
Dobro si objasnio, samo jedno nisi u pravu::osmeh:

Ti jesi veliki majstor!
 
Evo par slika i od mene:





Oni koji su ocenjivali kvalitet rada:


Još učesnika:



Po meni najlepše složena brazda (Cristal-Regent)


I "naš" pobednik u fazi oranja uvratina:

 
Poslednja izmena:
Cini mi se da je dosta laka zemlja za obradu tu gde se odrzavalo takmicenje.Ja sa kristalom mogu samo da sanjam o 4 brazde u nasem ataru.
 
Sale, čestitke i od mene. A ko je pobedio u manjoj i najvećoj klasi ?
 
27.7. 2013.g. (subota) održaće se 16-a Srbobranska brazda sa početkom u 10,00 časova na parceli DOO "Pionir" na novosadskom putu, 3km od naseljenog mesta.Svi zainteresovani takmičari mogu se prijaviti u mesnoj zajednici "Srbobran" na telefon 021/730-133 ili lično, kotizacija za takmičenje 1000,00din.Ko voli nek izvoli, ima i lepih nagrada, najbitnije je druženje.:ppozdrav:
 
Da podsetimo, sutra se održava 14 srbobranska brazda (izvinjavam se na grešci povodom broja održavanja brazde u predhodnom postu) sa početkom u 10 časova, ko voli nek izvoli.Parcela se nalazi na imanju Pionir 3-4km od Srbobrana ka Novom Sadu, ima skretanje u desno ka imanju Pionir i usput će te videti lokaciju, biće table postavljene za skretanja.
 
Nazad
Vrh