Djubrenje u malinjaku

Radio sam analizu, ph mi je 4.30 i fosfor mi je 4.50, ostalo je sve pod konac.
Na jesen MAP i Kreč planiram.
Težim da smanjim Azotna đubriva, slušao sam ono predavanje Malina može više, pa bih bacao manje količine nego ranije, ali eto opet da se raspitam kad šta i kako.
Hvala svima na odgovorima.
 
Vidi Djok, ne znam kada si zasadio i kako si djubrio i pripremio zemlju i da li je novi zasad ili stari ali, krec a i MAP su trebali ici u zemlju pre sadnje. Krec si mogao (morao) zaorati ili zafrezati pogotovo sto ti je ph taj koji jeste. Taj ph je idealan za borovnicu koja je uzgred budi receno mnogo bolji posao od maline. Isto i MAP si trebao sa osnovnim djubrenjem pre sadnje pogotovo sto fosfor gura razvoj korenovog sistema, i sporo se krece kroz zemlju itd. I zasto tek na jesen, ako nisi bacao neko NPK djubrivo mozes odmah posto ti fali P ali da znas i MAP ima 11 ili 12% azota. Ovo ti govorim ako je novi zasad podazumeva se. A i ako je stari ne vidim zasto bi cekao jesen kada su vec takvi rezultati.
I jos nesto, ne treba teziti da se neceg da manje ili vise, najbolje bi bilo taman. Kao u vicu, zaustavi policajac pripitog vozaca, jesi li pijan, nisam kaze ovaj, a jesi li trezan, nisam, pa kakav si... TAMAN hahaha.
 
e09bd2e7b4fd167336c93da65f22917b.jpg


f59715f3015e7bdfc0cb748a2949adfe.jpg


8d15dfdf54060be5db94c445ec9b532e.jpg


Ovo je malina posađena novembra 2015. Prilikom sadnje, na leto 2016 i sad pre 15-ak dana stavljeno po 200ml glistenjaka pored svakog korena i ništa više od prihrane.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Radio sam analizu, ph mi je 4.30 i fosfor mi je 4.50, ostalo je sve pod konac.
Na jesen MAP i Kreč planiram.
Težim da smanjim Azotna đubriva, slušao sam ono predavanje Malina može više, pa bih bacao manje količine nego ranije, ali eto opet da se raspitam kad šta i kako.
Hvala svima na odgovorima.

Tvoje zemljšte je neaktivno, moraš da ga pokreneš, potrebni su mu mikroorganizmi a najbrži i najlaši način je da mu ubaciš glistenjak. Ja sam isti problem imao u mom voćnjaku sa kruškom, ph mi je bio ispod 4. Uz pomoć glistenjaka sad imam najbolju krušku u okolini.

- - - - - - - - - -

Sto volim da vidim kad nije isfrezirano,lep malinjak,svaka cast...

Hvala! Malinjak je od mog komšije a od mene je uzeo glistenjak.
 
Tvoje zemljšte je neaktivno, moraš da ga pokreneš, potrebni su mu mikroorganizmi a najbrži i najlaši način je da mu ubaciš glistenjak. Ja sam isti problem imao u mom voćnjaku sa kruškom, ph mi je bio ispod 4. Uz pomoć glistenjaka sad imam najbolju krušku u okolini.

- - - - - - - - - -



Hvala! Malinjak je od mog komšije a od mene je uzeo glistenjak.

Jel moze malo detaljnije objasnjenje za taj glistenjak... Sta to podrazumeva...? Hvala.
 
Glistenjak je bukvalno izmet glista, prirodno stanište biljkama korisnih mikroorganizama.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Kad bismo biljkama dodali samo glistenjak imali bismo potpuno zdravu i prirodno odgajenu biljku. Dodavanjem hemijskog đubriva poboljšavamo izgled biljke samo za naše oko, masu, boju i slično. Ali zbog unosa većih količina đubriva od propisane često dolazi do poremećaja i onda kreće zaštita i sve u krug. Moja preporuka je glistenjak i manja količina veštačkog đubriva i sve će biti onako kako treba.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Na google je i ovaj forum :haha:

A jes' vala nek' si mi rek'o kad se pravim pametan :haha: hahaha

Mislio sam na sam glistenjak, ono, "google mu kaze" hemijski sastav, kako se dobija, bla-bla :) Ovde ima da bistri i lista ceo bukvar dok nadje ono sta mu treba :) hehe

A slazem se @milansvaba sa tobom u potpunosti... Zato ja na jesen planiram da prihranu uradim mojim domacim kompostom jer sam jesenas bacio dovoljno stajnjaka pa da ne preterujem (mada ce neko reci da ne mozes da preteras sa tim..) Ali mislim da ce im i ovo biti sasvim ok, a onda na prolece uraditi analizu da se vidi koliko cega jos fali pa eventualno dodati kroz KPK ili folijarno...

Mada, sa druge strane, s'obzirom da nam je stocarstvo na nuli i da ljudi nemaju dovoljno ni za sebe, kamo li da nekome prodaju kvalitetan stajnjak, jedina solucija je hemija hteli mi to ili ne :/
 
Ja ponavljam, najbolji i najbrži način da središ strukturu zemljišta je da što bliže korenu ubaciš glistenjak. Ukoliko ti je struktura zemljišta loša i kreneš sa unošenjem hemije onda imaš još manje mikro sveta i onda ćeš ti stalno raditi analizu zemljišta i ponovo unositi određene minerale umesto da to rade mikroorganizmi. Prosto rečeno, pošto smo i mi deo prirode, to bi isto bilo kao kad bismo prestali da se zdravo hranimo a s druge strane stalno radili analizu krvi i unosili one elemente koji nam uvidom u analizu nedostaju.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Sve ja razumem i apsolutno se slazem sa tobom oko toga :) Na svu moju srecu, zemlja mi je ok... A nekako vise volim neke stvari da radim/pravim sam nego da kupujem, tako da u nekoj doglednoj buducnosti je plan i za pravljenje glistenjaka, no otom-potom :) Dobar kompost isto radi posao i on je kao i glistenjak nesto sto je nastalo iz prirode sa 0% hemije. A pri tome, vole ga i gliste kad se lepo udjubri :)
 
Pozdrav ljudii ! Da li ko koristi everis vodotopiva djubriva, tj danasnji ICL, i kako su mu se pokazala, ako ko koristi.

Послато са Redmi Note 3 уз помоћ Тапатока
 
A kazite mi jel nalazite vi u vasim malinjacima gliste kad ceprkate nesto oko malina? Ja kod mene nalazim, ali slabo koristim hemiju pa me interesuje da li je to znak da mi zemljiste jos uvek nije prezasiceno sa tim sra..ima? Ja kad krenem da citam na forumu, naricito u zadnje vreme par clanova sta sve bacaju, prskaju u svojim malinjacima prosto se zapitam da li ja imam neka staromodna shvatanja ili oni preteruju? A narocito bi voleo jer je jedan kolega vec spomenuo ove iz okoline LE da ih neko iskontrolise. To naviklo na povrce, pa prskaju maline da ledja otpadaju, a o postovanju karenci nema ni govora. Svaka cast izuzecima, da me neko ne shvati pogresno.
 
Proximus,

i sam kažeš da kompost koji praviš vole gliste što znači da taj kompost gliste pretvaraju u glistenjak, to je sledeći prirodni proces, od kvaliteta glistenjaka zavisi koji mikroorganizmi će se naseliti i organsku materiju mineralizuju i ti minerali su potrebni biljkama. Nije doviljno samo da se zove glistenjak. Za dobijanje jako kvalitetnog glistenjaka je potebno minimum 2 godine rada i poprilično znanja.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
AcA OPEL,

to što kod tebe nalaziš gliste znači da imaš zdravo zemljište i moja ti je preporuka da ga ne navikavaš na hemiju.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh