Djubrenje u malinjaku

za malinu, mnogo prirodnija sredina nego li recimo zemlja u kotlini kao kod mene gde je humus oko 2.5%.
 
sta se desi ako se pretjera sa stajnjakom radi seo ovcijim zgorjelim.

Pa znas kako... Mogu da se dese dve stvari... Kao sto kolega naskovic rece, moze biti 'masala', ali pod uslovom da ga ubacis toliko da se ne desi ona druga stvar, a to je da ti sadnice "izgore" od viska stajnjaka... A to ces znati po tome da li ti mladice izbijaju onako oprljene po listovima pa se suše ili rastu, ali im je lisce jako svetlo-zelene boje (sto se desava usred velike kolicine azota)...

To sto ti je neko od starijih rekao "Baci ti sine 2 vagona stajnjaka nece da skodi..." uglavnom je kontra produktivno. To moze da radi posao za neke kulture, ali ne bas i za malinu... Ja sam kao i neke kolege ovde (videces po postovima) napravili slicnu 'pocetnicku gresku' sa tim nekim stvarima. Ja sam npr bacio 4T stajnjaka, a kasnije je utvrdjeno da sam trebao da bacim svega jednu tonu :) (u zemlji je bilo i vise nego dovoljno azota, kalijuma, itd...)
I poucen time i pricom sta se desi kada se pretera, lepo odes, uradis analizu i oni ti lepo kazu sta treba da uradis... Odnosno, sta ti fali i koliko cega treba da bacis.

Ima moja analiza na prethodnoj strani od skoro... Fali Fosfor, onda umesto KAN, da bacim samo AN, itd, verujem da kapiras poentu da ne smaram :)

Valjalo bi da uradis analizu, kako ne bi bacao napamet sto hemiju, sto stajnjak ;)
 
Pa znas kako... Mogu da se dese dve stvari... Kao sto kolega naskovic rece, moze biti 'masala', ali pod uslovom da ga ubacis toliko da se ne desi ona druga stvar, a to je da ti sadnice "izgore" od viska stajnjaka... A to ces znati po tome da li ti mladice izbijaju onako oprljene po listovima pa se suše ili rastu, ali im je lisce jako svetlo-zelene boje (sto se desava usred velike kolicine azota)...

To sto ti je neko od starijih rekao "Baci ti sine 2 vagona stajnjaka nece da skodi..." uglavnom je kontra produktivno. To moze da radi posao za neke kulture, ali ne bas i za malinu... Ja sam kao i neke kolege ovde (videces po postovima) napravili slicnu 'pocetnicku gresku' sa tim nekim stvarima. Ja sam npr bacio 4T stajnjaka, a kasnije je utvrdjeno da sam trebao da bacim svega jednu tonu :) (u zemlji je bilo i vise nego dovoljno azota, kalijuma, itd...)
I poucen time i pricom sta se desi kada se pretera, lepo odes, uradis analizu i oni ti lepo kazu sta treba da uradis... Odnosno, sta ti fali i koliko cega treba da bacis.

Ima moja analiza na prethodnoj strani od skoro... Fali Fosfor, onda umesto KAN, da bacim samo AN, itd, verujem da kapiras poentu da ne smaram :)

Valjalo bi da uradis analizu, kako ne bi bacao napamet sto hemiju, sto stajnjak ;)

Hvala Proximus,
Strah me da im ne fali neki elemant koji se ne nalazi u stajnjaku.
Mladi idu kao ludi i po meni su zdravi i vec sam ih jednom morao uklonjati.
List ima neku crvenkastu boju po obodima i nisam siguran jel to u redu pa ako ko zna ...bio bi zahvalan za odgovor.
Analizu planiram vršiti ali ima tu nekih peripetija jer bi to trebalo raditi preko udruženja , valjda bi bilo besplatno.
 
Analiza moze da se uradi do 2000 donara ako neces puno da cekas ili ako nemas domacinstvo...to crveno po obodim je u redu
 
Crveni do ljubicasti listovi uglavnom ukazuju na nedostatak fosfora... Medjutim, nemoj da te brine, vremenom ce 'pozeleneti' :)

Pa ono sto ti svakako ne moze dati stajnjak u nekim kolicinama jeste upravo fosfor... Kod mene je ispod svakog minimuma bio i ja sam po preporuci bacio MAP 11:52 (monoamonijum fosfat)...
 
sta se desi ako se pretjera sa stajnjakom radi seo ovcijim zgorjelim.

Pa ne vjerujem da si ga bacio bas toliko da spali korijen i mladare... A stajnjak sam po sebi gura sve da raste.... Pocevsi od lastara koji mogu bespotrebno da prerastu recimo 3-4 metra.... pa onda mladice kojih se namnozi mali milion i nakraju korov koji buja po malinjaku....
U sustini najvecu stetu moze da napravi korov, a i bespotrebno si bacio toliki stajnjak. Al ne sikiraj se u drugoj godini ce se sve to normalizovati. ;)
 
Crveni do ljubicasti listovi uglavnom ukazuju na nedostatak fosfora... Medjutim, nemoj da te brine, vremenom ce 'pozeleneti' :)

Pa ono sto ti svakako ne moze dati stajnjak u nekim kolicinama jeste upravo fosfor... Kod mene je ispod svakog minimuma bio i ja sam po preporuci bacio MAP 11:52 (monoamonijum fosfat)...

Pozdrav, vidim da si u deficitu sa fosforom, kao i ja, pa me zanima koja je preporuka za MAP za malnu. Po analizi fosfora imam samo 1.7. Da li je kasno sad za djubrenje sa MAP-om?
 
Poslednja izmena:
Znam da nije tema o mom pitanju ali se nadam odg. Imam parcelu od 42 ara na kojoj sam zasadio polanu na oko 25 ari. Da li je dovoljan bunar od fi 50 i ako budem nekad prosirio zasad na celu parcelu od 42 ars ?

Послато са SM-N9002 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav, vidim da si u deficitu sa fosforom, kao i ja, pa me zanima koja je preporuka za MAP za malnu. Po analizi fosfora imam samo 1.7. Da li je kasno sad za djubrenje sa MAP-om?

Kao sto rece kolega, nije kasno ako nisi bacio... A i bolje ce se ukoreniti mladice ako su posadjene jesenas...
 
Pre registracije na ovaj forum pročitah jedno 200-300 strana i imam samo reči hvale za vas ljudi, stvarno naučih neke stvari koje nisam pre znao.
Imam 2 pitanja za vas: Da li smem zajedno da bacam yaru nitrobor i KAN, sad krajem meseca i da li je potrebno kada pođubrim da prelazim frezom, ili kopačicom preko toga? Pre par dana sam bacio italpolinu i guanito i prešao sam kopačicom preko obe trake sa strane, gde je đubreno.
 
Znam da nije tema o mom pitanju ali se nadam odg. Imam parcelu od 42 ara na kojoj sam zasadio polanu na oko 25 ari. Da li je dovoljan bunar od fi 50 i ako budem nekad prosirio zasad na celu parcelu od 42 ars ?

Послато са SM-N9002 уз помоћ Тапатока

Vule
, za to pitanje je najbolje videti u temama oko kopanja bunara... Tamo ce ti kolege bunardzije sve objasniti :) Vidim iz kog si kraja, a ja ovako polu-upucen u te stvari mogu ti reci samo neke smernice... (isto je i mene interesovalo, pa sam citao/pitao tamo)

Prvo i osnovno, najbolje je videti tu u kraju kod tebe ko ima bunar, odes pitas coveka na koliko je busio, sa kojim precnikom i koliko on zaliva... Ja iz okoline BG-a ili tamo neko iz Srbije ti tesko moze reci te neke stvari koje su ti pod nosom sto bi se reklo ;) Onda, bunardzije koje buse tu kod tebe u kraju znaju pored dubine, koji je pritisak dole pri tom promeru i koliko vode otprilike ima... A onda na kraju kada se skupe te neke informacije znaces ono sto te interesuje, a to je 'da li ce biti dovoljno busiti sa f50' kako bi mogao da snabdevas vodom tih 25ari... :) (npr, ja sam se nadao kod mene da cu proci sa f70, ali ne moze ispod f125, i to na 30+m)

- - - - - - - - - -

Pre registracije na ovaj forum pročitah jedno 200-300 strana i imam samo reči hvale za vas ljudi, stvarno naučih neke stvari koje nisam pre znao.
Imam 2 pitanja za vas: Da li smem zajedno da bacam yaru nitrobor i KAN, sad krajem meseca i da li je potrebno kada pođubrim da prelazim frezom, ili kopačicom preko toga? Pre par dana sam bacio italpolinu i guanito i prešao sam kopačicom preko obe trake sa strane, gde je đubreno.

@Djok92
, pa vidi, to bi trebalo da znaju u svim poljo-apotekama ako su bar polu-pismeni za taj neki posao :) I mene jos uvek buni sta sa cim moze da se kombijuje i meša... Mada mu KAN dodje k'o margarin u onoj reklami "u sve se meša" :) hehe

A koliko sam ja upucen i koliko su mi savetovali da bi valjalo preko svega preci kopacicom ili frezom (plitko) samo da udje pod zemlju... Jer kada je na povrsini nema svrhe sem ukoliko ne padne dovoljno kise... Ali u zemlji uvek ima vlage u nekom procentu koja aktivno rastapa djubrivo...

(toliko ako sam bio od pomoci :osmeh: )
 
Pre registracije na ovaj forum pročitah jedno 200-300 strana i imam samo reči hvale za vas ljudi, stvarno naučih neke stvari koje nisam pre znao.
Imam 2 pitanja za vas: Da li smem zajedno da bacam yaru nitrobor i KAN, sad krajem meseca i da li je potrebno kada pođubrim da prelazim frezom, ili kopačicom preko toga? Pre par dana sam bacio italpolinu i guanito i prešao sam kopačicom preko obe trake sa strane, gde je đubreno.
Slabo si Ti to citao druze, moraces bar jos koji put ali sa razumevanjem, veruj isplati se.
Kad sam vec tu... I kan i yaranitrabor su ti azotne prihrane, (morao si naci ako si citao da ides sa azotnom prihranom 3 puta ali ne kasnije od sedmog meseca) s tim sto Nitrabor ima azota u manjem procentu (oko16%) od kana(27%) ali ima mikroelemenat Bor. Nitrabor ces svakako ici jednom ali da li ces ici sa kanom (ostala dva puta) ili ureom ili anom ili sanom zavisi od analize odnosno od ph zemljista. S tim sto treba da vidis kada ces ici sta opet u zavisnosti od razvoja biljke.
Nemoj me pogresno shvatiti ali ovakve stvari moras nauciti jer ce malo ko od onih koji stvarno znaju odgovarati na ovakva pitanja.
A ovo sa margarinom...:haha:
Pozz i ne zameri
 
Slabo si Ti to citao druze, moraces bar jos koji put ali sa razumevanjem, veruj isplati se.
Kad sam vec tu... I kan i yaranitrabor su ti azotne prihrane, (morao si naci ako si citao da ides sa azotnom prihranom 3 puta ali ne kasnije od sedmog meseca) s tim sto Nitrabor ima azota u manjem procentu (oko16%) od kana(27%) ali ima mikroelemenat Bor. Nitrabor ces svakako ici jednom ali da li ces ici sa kanom (ostala dva puta) ili ureom ili anom ili sanom zavisi od analize odnosno od ph zemljista. S tim sto treba da vidis kada ces ici sta opet u zavisnosti od razvoja biljke.
Nemoj me pogresno shvatiti ali ovakve stvari moras nauciti jer ce malo ko od onih koji stvarno znaju odgovarati na ovakva pitanja.
A ovo sa margarinom...:haha:
Pozz i ne zameri

Ne mogu ići sa ureom pošto mi je zemljište malo kiselije.
Ovo pitanje sam pitao zato što sam ovde na forumu negde pročitao da KAN valja pred cvetanje, a yara mi je svakako padala da se baci krajem meseca.
Naravno da ne zameram i hvala na odgovoru, svaki dan se nauči ponešto ;)
 
@Hunter, jesam ga ubo, a? :D hehehe

Koga god sta da pitas, svi su u fazonu, samo trpaj KAN, sipaj i ne misli... :))) (a onda posle, sto su mi zuti listovi, izgoreli...)

@Djok92, ne pitah te jesi ti uradio analizu zemljista? Meni npr ne treba kan, nego AN... To sa djubrenjem mu dodje kao kad odes kod doktora, a on te pita sta ti je... A ti kazes, 'pa ne znam, daj kutiju antibiotika pa da idem...' :) A on ti kaze, idi ti sinak malo izvadi krv, urin, ovo-ono pa dodji da ja vidim sta ti je... :)
 
DJok. Ma nema na cemu, ali vidis kada bi na takva pitanja bili odgovori takvi da ti to lepo razumes ugusili bi temu a to je pisano i pisano.
Prosto azot ides (narodski receno) prvi list, prvi cvet i prvi plod. Kada kazem azot jasno je na sta se misli. Samo bih ja isao kan nitrabor kan, a ti uradi kako mislis. Nitrabor sadrzi i kalcijum pored bora.

Proxi, ma ko prstom u... hahaha. Kad pomenu margarin i doktora bolje ovako- (kan i nitrabor i mesanje), Dodjes kod doktora i on ti prepise- jedan dan cokoladu drugi dan cokoladu sa lesnikom i trci dan opet cokoladu a ti kazes ma ja cu i cokoladu i cokoladu sa lesnikom zajedno... jer sve se mesa:haha:. pa te zaboli stomak pa zuti listovi... Hahaha
Ma to ce sve doci na svoje ali ovo nocas nema odgovor. Celu noc, od 1 po ponoci do 11 danas otresao sneg i sad idem po kuci i cve bi da cuknem po necem, sama ruka, preko 30 cm snega
Pozz
 
Au brate, da... Sada vidim da si iz NV :/ Baci neku fotku da vidimo kako je kod tebe... Znas li kolika ce ti steta biti (ugrubo)?

Tragicno skroz, ne znam sta da kazem pametno na ovo, zaista :( Iskreno, da sam u mogucnosti, drage volje bih dosao da vam pomognem bar na smenu da tresemo :) Uz jedno :ppozdrav: sve ide lakse ;)
 
Pa nije jos tragicno, moze se reci sreca u nesreci (kad te zgazi sanitet haha), kod nas je oko 1000 MNV vegetacija malo kasni za ostatkom malinarskih krajeva, pa su rodne grane jos uvek relativno kratke i nije ih mnogo ostetio. Ima i prelomljenih ne mnogo ali sam sneg tresao noc i deo dana. Da su bile duze rodne grane ne znam da li bi i otresanjem uspeo sta. Ako se zavrsi na ovome steta ce biti relativno mala (nada zadnja umire) ali ako se ne zavrsi kao prosle godine kada je sneg pao 12. maja onda jbg.
Nemam fotku nijednu, nije mi palo na pamet ni da imam mob. sta da ti kazem kada je lomilo sljive koje su tek pocele da cvetaju. Ali mi kazu da je oko Prijepolja u malinjacima haos, oni su dosta nizi i pre je krenula vegetacija a onda iako su nizi rokne sneg, ne kao kod nas ali ovako tezak i mokar i 5 cm je dovoljno da unisti sve.
Posto i narednih dana najavljuju sneg videcu da slikam.
Hvala za volju da pomognes, zdravo bio.
 
Nazad
Vrh