Djubrenje u malinjaku

Yaru mozes ovih dana, zajedno sa guanitom, mozes i 12 5 15 sad al ako oces i kao prihranu idi sad pola a pola kasnije kad bude proredjivanje, jer druga godina verovatno je i tebi krenula vec,..... Jel daje hladnjaca yara nitrobor.?
 
Yaru mozes ovih dana, zajedno sa guanitom, mozes i 12 5 15 sad al ako oces i kao prihranu idi sad pola a pola kasnije kad bude proredjivanje, jer druga godina verovatno je i tebi krenula vec,..... Jel daje hladnjaca yara nitrobor.?

Davali su. Ne znam dali još uvek imaju. Znači već sada može yara, u kojoj količini? Dal prvo da bacim guanito, pa preko nje yaru ,ili moram da ukopam guanito? Evo analiza

http://s1.upslike.net/2017/03/23/203dcf22c90ab3af6f50b8b8ef915729.th.jpg
 
Ti ovde trebas najvise da se pozabavis da podignes ph, a makroelemenata imas dosta kalijuma previse.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
U pravu je sasa... Fali samo malo fosfora al i 7,5 je solidna vrednost, xato su ti i dali guanito i to je to sto se popravke tice jos samo da dodas sto ce malina da ti iznese prinosom al zato su ti dali yaru verovatno, ne znam napamet kolko iznosi bese malina hraniva ako hoces kad dodjen kuci pa da pogledam, pobijam kolje u noboj parceli danas :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

I kako ti opet nizak ph zar nisi dodavao kreca prosle godine?
 
I kako ti opet nizak ph zar nisi dodavao kreca prosle godine?

Јесам додавао али кажу да се креч полако разлаже, рекли ми у пољопривредној горе код надвожњака, да не бацам сада него да сачекам опет да урадим анализу пред крај године, па да видимо колики ће тада бити. Само ми реци шта сада да бацим у комбанацији?
 
Pozdrav, posadio sam polku u novebru 2016, i tek negde negde je izbila na povrsinu, ni 5%, otkopavao sam nekoliko i dole su krenule i zile i pupoljci, da li je ona vec trebala svaka da izbije, da li je sad vec kasno, i jel moze neko djubre da se baci da se malo pokrene. A staljnjak je bacen u jesen pre sadnje. Hvala.
 
Evo ovako,da stavim ovde kako se tumaci analiza zemljista i kako se na osnovu nje djubri.
Dakle stigla na primer analiza i sve treba da se dovede u optimum koji za malinu izgleda otprilike ovako:
pH treba da bude od 5,5-6,5....ovde treba da se napomene da je bolje 5,5 nego 6,5 ali ajde da 6 uzmemo kao najbolje,postoji tablica na forumu o usvajanju elemenata pri odredjenom pH p[a pogledajte nehgde oko 5,8 je idealno..
P2o5-fosfor za malinu se krece u rasponu od 8-10-12mg
K20-kalijum se krece od 20-25
Dvorodne sorte traze za nijansu vise hrane nego vilamet ili miker,pa zbog toga do 25mgK20.
Kad stigne analiza prvo se djubri tj preracunava kolicina djubriva i trazi odgovarajuca formulacija tj oni brojevi 7:12:25 da se sve dovede do ovih vrednosti.
Prvo pH...ako je pH nizak tj ako je kiselo zemljiste npr 4,5 potrebno je oko 3 tone kreca,njivala ili slicno po 1 hektaru da se pH podigne za 1 ,dakle sa 4,5 do 5,5...da bi se ovo desilo MORA da se zaore ili isfrezira po mogucstvu sa stajnjakom,ako se baci po povrsini nista se nece desiti jer poznato je kolko se Kalcijum krece kroz zemlju.Ako je pH visok preko 6,5 koristi se sumpor ili ako je mala razlika koriste se kisela djubriva kao na primer AN.
Kod fosfora Treba uneti 60kg cistog p2o5 po hektaru da bi se sa npr sa 5mg podigao za 1 ,dakle na 6mg.Uzmimo Zorku kao primer 6:12"24...U 100 kg ovog djubriva ima 12 kg p2o5,dakle da bi se p205 podigao za 1mg sa ovim djubrivom treba da se unese 500 kg djubriva NA CEO HEKTAR,ali malina se djubri u trake pa se sve kolicine dele sa 3 ali polse cemo o tome.
Sto se tice Kalijuma i za njega vazi da treba 60kg cistog K2O po hektaru da bi se podigao sa npr 19mg na 20 mg.Opet primer zorkinog 6:12:24...Ovde imamo u 100kg djubriva 24 kg K2O,dakle sa ovim djubrivom da se podigne k2o za 1mg treba 250 kg,ista situacija i ovde,ovo je za ceo hektar ako se djubri cela povrsina,ako se djubri u trake onda se deli sa 3.
Ovo je sto se tice popravke zemljista i to je prvo racunanje ,drugo racunanje je za prinos,dakle djubri se da se dovede do ovih vrednosti za malinu + ocekivani prinos.
Ovde svako za sebe uzima koliko ocekuje prinosa i toliko djubri,normalno da zavisi kako se radi malina dal je sa KPK ili bez navodnjavanja uopste,da li se koristi aminokiseline,mikroelementi,folijarno i slicno....ono sto je sigurne jeste da malina pri prinosu od 8 t iznosi 50kg N-cistog azota,15 kG p2o5-sitog fosfora i 65kg k20 cistog kalijuma-----ovo je za 8 tona lako se preracuna za 1 tonu...ovo sam samo napisao da se zna koliko iznosi jer ne mogu da uzmem koliki je prinos jer je kod nekog 5t/ha a kod nekog 15t/ha.Ovde se kolicine ne dele sa 3 jer je prinos u pitanju.
Humus i Azot nisam pominjao,za humus se znaju vrednosti i on je najvazniji jer u sebi sadrzi sve ovo o cemu sam pisao,njega nikad nije previse ali ispod 2 kad je onda ne valja.Azot se ne preracunava na ovaj nacin zato sto se manje ili vise ispira i djubrenje sa njim ide propisanim kolicinama za hektar a ne na osnovu analize,gde je pesak koristi se malo vecim kolicinama gde je smonica u manjim,a do pH zavisi dal ce biti KAN,AN ili lupam yaranitrobor.


To bi bilo to,dakle djubrenje da se popravi + prinos i toliko se djubri,kada se sve ovo ispostuje vec u narednim godina bi trebalo da se djubri samo prinosom sta je izneseno tj sta ce izneti i tu je cela prica da se obezbedi tacno koliko joj treba i da se ustede pare na djubrivu i naravno da se postigne vrhunski prinos.Oko djubrenja samo jos par reci zasto se sve kolicine dele sa 3..Ne dele se ukoliko se ciklonom djubrivo baca po celoj parceli ali to niko ne radi vec djubri u trake sa strane reda ...Meni je razmak 2,8 djubrim 40-50 cm sa jedne + 40-50 cm sa druge strane dakle ajde otprilike 90-100cm djubrim a ostalih 1,8m ne djubrim pa se zato deli na 3.
Znam da dosta njih nece bas najbolje razumeti sta sam napisao i cini se zajebano a uopste nije,ono zbog cega sam napisao jeste da se ne date da vas zajebavaju prodavci i da vam nude djubriva koja vama nit finansijski nit po analizi ne odgovaraju,znam da ima dosta starijih ljudi koji dugo godina djubre na osnovu iskustva i ne mesam se u to dovoljno je prinose pogledati.Veliki su problemi kada se pretera a jos veci problemi su kada nema malina dovoljno hrane za sebe-manji prinos,manji plod ,teza i skuplja berba,bolesti,vise prskanja vise para itd...Znam da su mnogi u neverici sto se tice struka i pricaju ma sta znaju oni u nijivu nisu zagazili 2puta on ce meni da prica kako treba da se djubri,ok ne teram nikog samo sam postavio princip kako se sve to proracunava,uostalom NISTA NE KOSTA DA SE PROBA.
 
Potreban mi je savet u vezi djubrenja. Naime prosle godine sam posadio 6x50m maline. Zbog preduboke sadnje lastari su dostigli u proseku samo 70 cm. Novembra sam stavio 25 kg NPK 6:12:24, a pre nekoliko dana ufrezovao dve traktorske prikolice stajnjaka. Rezultati analize su sledece: pH 5,64 humus 3,52 N 0,18 P2O5 9,28 K2O >40. Sad sam spremio jos 25 kg Yara Complex. Moje pitanje glasi da li je potrebno i ovih dodatnih 25 kg da stavim s obzirom na visinu rodnih lastara?
 
Nenade ne treba da bacas tih 25 kila imas dovoljno,kalijuma i previse,samo mio nje jasno kako su samo toliko porasle,mozda su bile u travi???Kada bude vreme prihranu joj das....to ti je moj savet ,konsultuje se jos sa nekim pa vidi...hrane ima dovoljno
 
Nenade ne treba da bacas tih 25 kila imas dovoljno,kalijuma i previse,samo mio nje jasno kako su samo toliko porasle,mozda su bile u travi???Kada bude vreme prihranu joj das....to ti je moj savet ,konsultuje se jos sa nekim pa vidi...hrane ima dovoljno
Preduboka sadnja je bila glavni i osnovni problem. Zbog preduboke sadnje i malo jačeg gaženja zemlje dugo su se mučile. prihrana je odrađena, navodnjavanje kap po kap, okopano i frezirano 5 puta od aprila do avgusta. Zato sam ove godine posadio još 10x50m koje sam bolje odradio (odnosno pliće i nisam gazio zemlju već samo rukama pritiskao). U proslogodišnjem zasadu gubim celu godinu, ali šta da se radi na greškama se uči.
 
Pozdrav svima, da i ja razmenim iskustva. Posadila sam willamet u novembru 2016. godine, pre dve nedelje na savet agronoma a i prethodnoj analizi podjubrila sam malinu Italpolina 4:4:4 i Guanita 6:15:3. Rečeno mi je za prihranu da bacim kasnije kad izrastu na 15-20cm Italpolina 12:5:15.
E sad ljudi jel to ok? i kada, šta kako za prskanje. Pozdrav "poljoprivrednik početnik"
 
Pozdrav... stigla mi je analiza pre par dana i ovako izgleda...ph 6.71 CaCO3 0.63 Humus 3.79 Azot 0.190 P2O5 21.3 K2O 24... imam zasad vilameta pa me interesuje vase misljenje,sta bih trebao da bacim od djubriva...pozdrav
 
Ja bi tu samo dodao stajnjaka da se malo humus popravi posto je u nekoj srednjoj vrijednosti..... i lagana prihrana sa KAN-om....
 
Pozdrav svima !
Posadio sam krajem novembra polanu i vilamet na 32 ara (12 redova (polana) + 2 reda (vilamet) po 95m).
Pre sadnje sam uradio analizu zemljista na Institutu u Zemunu i rezultati su bili:

[TABLE="width: 649, align: center"]
[TR]
[TD]Број узорка
[/TD]
[TD]Дубина узорка,
цм
[/TD]
[TD="colspan: 2"]pH у
[/TD]
[TD]CaCO[SUB]3[/SUB]
[/TD]
[TD]Хумус
[/TD]
[TD]Азот
[/TD]
[TD]C/N
[/TD]
[TD]P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB]
[/TD]
[TD]K[SUB]2[/SUB]O
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]води
[/TD]
[TD]nKCl
[/TD]
[TD]%
[/TD]
[TD]%
[/TD]
[TD]%
[/TD]
[TD="colspan: 2"]мг/100 г земљишта
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]1
[/TD]
[TD]–
[/TD]
[TD]5,90
[/TD]
[TD]4,96
[/TD]
[TD]0,00
[/TD]
[TD]1,68
[/TD]
[TD]0,173
[/TD]
[TD]5,6 : 1
[/TD]
[TD]4.3
[/TD]
[TD]19,0
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Preporuka djubrenja je bila 3-4t/ha kreca zaorati na 30-40cm. Sa njim zaorati 55-60t/ha stajnjaka.
Nakon 2-3 nedelje podjubriti sa 300-350kg/ha MAP-a (12:52:0).
To sam sve uradio krajem oktobra u proporcijama za 32ara.
U nastavku preporuke analize mi pise da u narednim godima koristim odgovarajuce doze NPK djubriva, a svake trece da ubacujem 20t/ha stajnjaka.

Zanima me da li sad treba da djubrim i cime ?

Pocetnik sam u ovome, pa mi svaka pomoc znaci.
 
nisam stigao do sad da bacim pregoreli ovcji stajnjak,jer sam vezivao, rezao i tek sad stigoh do stajnjaka,pa me interesuje,
da li je kasno da sad bacim stajnjak u redove i zafreziram?
negde sam procitao da se to radi pocetkom februara,ali ja ne stigoh pa reko da vas pitam,jer znam da ovde ima vrlo iskusnih malinara.
pozz
 
Nikad nije kasno ako ga bacas moras da ga zafreziras, ako ga samo bacis onda si ga bas bacio.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Na ovom linku možete preuzeti kalkulataor koji sam napravio u exelu za obračun koliko ste čega bacili, odnosno uneli u zemljište prilikom đubrenja a na osnovu formulacije đubriva koji koristite. Kao i koliko ste kojih elemenata izneli sa određenim prinosom. Ukoliko neko ima neke zamerke ili dopune neka kaže pa da ispravljamo.
https://drive.google.com/file/d/0B10dgnbLZg-QaXpxSV9ia182aEU/view?usp=sharing
 
Nazad
Vrh