Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Za cardak 6120 i eventualno 6089. Nisam cuo da je iko brao 5276 jer se jako lako kruni. Sada ona tipicna prica, pratis vlagu i cim padne ispod 30 beres. Medjutim stric je to uradio sa pinonir n01 i opet se dosta krunio. Ti americki hibridi su za kombajniranje selekcionisani (pravljeni).
 
Izracunao sam da po ha DKC izadje skuplji od NSa oko 4000 dinara, tako da ne mora da rodi tonu vise vec nekih 200 kg kukuruza. E sada kada bi posejao na toj istoj njivi neki drugi hibrid iz slicne grupe zrenja (500) na isto odstojanje u redu ne bi bilo lose za porediti.
 
Jel nabavio jos neko seme Dkc-a?na par mesta sam pitao,zapisuju i kazu bice,ali niko nista da javi...
A u vezi Ns-ovog semena,ako je Dkc-ovo samo 4000 skuplje,pa i nije onda skupo uopste.
 
Poredjenje sam pravio na bazi 68.800 zrna. Vreca sa dozom poncha od 1.25 u distributivnom centru NSa od 25.000 zrna kosta 5.500 dinara. Matematika kaze da je to oko 4.000 dinara. Veca je razlika ako kupite deset vreca, jer imate popust deset posto. Onda se penje na 6.400 dinara po ha.

- - - - - - - - - -

U svakom slučaju seme repe po ha je jeftinije od kukuruza. Spremite se repari za jedno poskupljenje one tamo godine ili nekih godina u buduce.

- - - - - - - - - -

Jos nesto oko matematike, ako idete na veci sklop, razlika u ceni je veca. 68.800 zrna je oko 21 cm razmak u redu. Svi znamo da DKCovi hibridi idu i mnogo gusce. Bar do prosle godine. Ove godine cemo videti.
 
Ja necu da ulazim u raspravu,ali cu da napisem svoje iskustvo.
Prosle godine kod mene su bili Dkc 4590 i Ns 444 Ultra.Ns samo iz razloga sto su te parcele bile jako zakorovljene,ali su se granicile sa parcelama gde je bio Dkc,tako da j na tim potezima zemlja ista,bolje reci dosta losa.Na tim delovima Dkc oko 3-4 % jalovih biljaka,444 sigurno 50 %,plus je deo gde je bio Ns sigurno bogatiji humusom,jer nije obradjivano skoro 10 godina,a gde je Dkc je radjeno,ali nije nikako djubreno.
Dkc nisam video nijednu poleglu biljku,a 444 je bilo dosta,stabljika jako visoka i tanka,a ta tura gde je bio 444 vlaga veca za oko 4 %,iako je sejan par dana ranije.Cela agrotehnika je ista za oba.
Iz tog razloga sam rekao da Dkc - ovo seme uopste nije skupo u odnosu na Ns,prosle godine je bio samo zbog Ultra herbicida,dalje ga moje njive nece videti.Tako da je po meni za tu razliku sto sam naveo,matematika oko semena vrlo mala stavka u odnosu na konacan rezultat.Tolko od mene.
 
Ja necu da ulazim u raspravu,ali cu da napisem svoje iskustvo.
Prosle godine kod mene su bili Dkc 4590 i Ns 444 Ultra.Ns samo iz razloga sto su te parcele bile jako zakorovljene,ali su se granicile sa parcelama gde je bio Dkc,tako da j na tim potezima zemlja ista,bolje reci dosta losa.Na tim delovima Dkc oko 3-4 % jalovih biljaka,444 sigurno 50 %,plus je deo gde je bio Ns sigurno bogatiji humusom,jer nije obradjivano skoro 10 godina,a gde je Dkc je radjeno,ali nije nikako djubreno.
Dkc nisam video nijednu poleglu biljku,a 444 je bilo dosta,stabljika jako visoka i tanka,a ta tura gde je bio 444 vlaga veca za oko 4 %,iako je sejan par dana ranije.Cela agrotehnika je ista za oba.
Iz tog razloga sam rekao da Dkc - ovo seme uopste nije skupo u odnosu na Ns,prosle godine je bio samo zbog Ultra herbicida,dalje ga moje njive nece videti.Tako da je po meni za tu razliku sto sam naveo,matematika oko semena vrlo mala stavka u odnosu na konacan rezultat.Tolko od mene.

Po meni su ti nasi "ULTRA" hibridi po principu videla zaba da se konj potkiva pa i ona podigla nogu
 
Danas je bila prezentacija Dekalb hibrida u Janosiku opstina Alibuar koji je organizovao Granexport. Nakon prezentacije fin rucak i fino caskanje sa ljudima iz Granexporta. Ovom prilikom se zahvaljujem i clanu Rale na pozivu.
Novina su par hibrida a par su otisli u penziju. Velik nedostatak hibrida 5276 (danas mi je potvrdjeno da cu ga dobiti jer sam bio u samom vrhu liste za upis) i kao zadnje, cena je 153 evra za 80.000 zrna ako se placa cini mi se do 1 Marta.
 
Peet jel taj za 153e tretiran ponchom,mislim da je to ok cena ako jeste jer koliko cujem ni nema ne tretiranog,a u onoj tablici pise da je 19900 din taj sa 05.5 poncho
 
Ako želite na odloženo do kraja oktobra biće ta cena + 8%.
Ima tri grupe cena razlika između najeftinije i najskuplje je oko3,5 eura.
Ko hoće sa Pončom doplata kao i kod Pionbira 8 eura za 25000 zrna računajte koliko je 80000 zrna.
 
Molim clanove da obrate paznju prilikom setve DKC semena- 'oce lanac cesto da preskoci! JOOOj! kakvih gluposti u novom katalogu!!!!! Prvo 15 strana pisu o tome sta je susa, pa onda iskustva korisnika, i maltene svakom drugom je lanac preskocio, i posejao cesce nego sto treba, a DKC to junacki izdrzao!
 
Zanimljivo bas,pise za 4590 da je odlican za laka zemljista i na njima ne treba otstupati od preporucene gustine,imao sam ga i na bregovima,sejan na 21 cm,a preporuka 19,sprzen je bio i ovako...

Nego posto vidim da je od 5276 polako,ali sigurno mrka kapa,jel sejao neko 5170?
Nista o njemu nisam nasao u pretrazi,sem jednog clana,ili jos bolje pitanje-koji Dkc posejati iz Fao 400,na srednje-kvalitetnim zemljistima?
 
Nazad
Vrh