Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Ima li veze sa kog dela klipa je seme tj. da li su ona sitna zrna sa vrha klipa jednako kvalitetna kao i zrna sa sredine,pod pretpostavkom da su jednako doradjena?
Uglavnom su to losija zrna i imaju najmanju klijavost,ali ih zato mesaju sa VP ili SP frakcijom,da bi dobili sto vise semena sa odgovarajucom klijavoscu...Najbolje seme je ako na etiketi pise SP i VP odnosno Srednje pljosnato i Veliko pljosnato!Posle toga ide Srednja frakcija pa Velika,a uglanvom svugde pise SELEKTOVANO,sto znaci da je seme svakojako_Od Velike okrugle i Srednje okrugle do SP,VP itd...
 
Cujem da su drastcno smanjili rabate za Dekalb hibride,prosle godine isli i do 25% a sada je max. 4% Jel istina ?! Ljudi se opredeljuju pre za Syngentu kazu dosta jeftinije se nabavlja seme,verovatno i dobar rabat dobijaju...
 
Nema od Dekalba posebne vajde ove godine , bar ovde , jer nema skoro ništa u ponudi. Samo će biti 6089 i 6040 , znači grupe 600 , ostalo nema . Vjerovatno je slabije rod bio a velika potražnja pa su preusmjerili na druge zemlje gdje se postiže viša cijena .
Ja ću uzeti vjerovatno samo ovog 6089 , njega sam uz 5276, i 6120 i planirao , a za ostalo kod P, S, i K.
 
cenovnik dekalba kod nas.malo je losija slika....

06022013189.jpg
 
Jel se to kod vas narucuje,ili je vec stigao i krenula je prodaja?
I ako moze neki kontakt,verujem da bi zanimalo vise clanova.
 
Sto je najgore meni tretirani neophodan zbog zicara,bar 0.5::jako_besan:: ne gine mi 20.000 din po vreci
 
Znam...furadan je oko 3600 dinara...ali je poncho mnogo bolji i ravnomernije je kompresorski prskan...tek 18-tog mi je javljeno da ce ga biti u prodaji...nadam se 5276 sa poncho 0.5 pa sta mi bog da...
 
Prosle god. imao sam 5276 i 5783 koji su bili na istoj ceni od 14.500 sad vidim da je 5783 jevtiniji od 5276.
Dakle prosle god. 25000 zrna su kostali oko 4500 din a sad 5343 din (netretiran) Gledajuci cene Pioneera i nije neko veliko poskupljenje.
 
Nema od Dekalba posebne vajde ove godine , bar ovde , jer nema skoro ništa u ponudi. Samo će biti 6089 i 6040 , znači grupe 600 , ostalo nema . Vjerovatno je slabije rod bio a velika potražnja pa su preusmjerili na druge zemlje gdje se postiže viša cijena .
Ja ću uzeti vjerovatno samo ovog 6089 , njega sam uz 5276, i 6120 i planirao , a za ostalo kod P, S, i K.

Momo kod nas u brckom ce biti 6120 i 6089
 
Uzet 5276 po ceni od 22.000din sa PDV sa 1.25 poncom. Zanimljivo je da nigde nisam mogao naci bez ponca, a i ovaj sa poncom jedva.
 
Kakav je plan, goja gustina? Cena je bas paprena. Mora da da bar jedno tonu vise od drugih da bi je opravdao.
 
Logika je sledeca. Setva na 20.9cm. Ide u najbolju zemlju koju imam. Njiva je djubrena stajnjakom u kolicini od 30t/kj, bacicu jos oko 180kg ureje pre setve. Zasto bas to seme? Dobro otpusta vlagu u jesen, sasvim solidno podnosi vazdusnu susu koja nam je prosle godine napravila belaj. A toliko je zku zbog ponca, da nema ponca cena bi bila 17.000din. Sa jednom kesom mogu da posejem 2kj sto ce reci da me kosta 11.000din/kj. Da sam kupio neki drugi hibrid od 25.000 zrna po ceni od 4.000din trebalo bi mi nekih 1.6 kesa po kj tj. oko 6400din. Razlika je 4600din, po ceni kukuruza od 20din/kg kosta me 230kg po kj vise. Videcemo na jesen, ali gledajuci oglede, pricajuci sa ljudima koji su sejali taj hibrid kao i posmatrajuci prosle godine 3 komsijske parcele, tih 230kg mislim da nece biti problem za 5276.
 
Nazad
Vrh