Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Navodno se pokazao izuzetno dobro na severu naše države, pod napomenom da je tamo peskovitija ilovača sa podzemnim vodama koje su duboko. Inače ja ga nisam sejao, hibrid koji je medju prvima priznat u Srbiji.
 
Ne razumem zasto se samo pljuje po Monsantu kada istu tehnologiju poseduju i PIONIR I SYNGENTA! DA li su i njihovi hibridi GMO? Mislim da imamo vrlo kvalitetne stručnjake iz te oblasti koji razumeju materiju mnogo bolje nego "obična raja"...a mediji su uvek bili jak instrument manipulacije... recimo nacistička propaganda. NE treba uvek verovati svemu što se piše.

Ma ja ga sejem sigurno i ove godine..clanak je izbacen cisto sto je u vezi sa pricom,jos ce samo faliti da se neki genije seti u Junu,julu ej pa to je gmo i ne otkupljujemo,ova zemlja je za SF filmove...mada mi se i sam naziv Monsanto gadi,novine zadnjih dana pune tema ne samo o kukuruzu...5276 ako bog da da resim i mozda 4964...8 Februara je je okupljanje Dekalb-ovaca Zlatibor ako se ne varam i tek u prvoj polovini Februara ce biti semena...MK samo pise porudzbine a ne znaju cenu
 
To se neće desiti sigurno, jer vizuelnim pregledom ne može da se utvrdi koji je hibrid, a Genetska modifikacija može da se utvrdi samo "razlaganjem" genoma u specijalnim laboratorijama.
 
Kao sto rekoh i kao sto se uverih X puta u Srbiji je sve moguce...od laznih rezultata aflatoksina pa i do toga da nasi razloze genom potapajuci ga u kiselu vodu knjaz milos...na izlaganju Dekalbovih strucnjaka vidim da je i 5143 dobro prosao..ja nesto i nisam zadovoljan s tim hibridom navodno odlican u susnim godinama
 
...od laznih rezultata aflatoksina
Резултати нису лажни, већ је једна кућа покушала да направи пометњу. Нисмо сазнали због чега и за кога. Афлатоксина је било, само не у тој мери у којој су они покушали да представе.
Кривац се тражи, и треба подсетити стално министра на ово. И тамо у септембру, и увек, све док неко не стане на врат том криминалу.
 
"Резултати нису лажни, већ је једна кућа покушала да направи пометњу." koji apsurd ne mogu da verujem,prvo kazes nisu lazni a odmah zatim kuca pokusala da napravi pometnju???
Nego kakvi su ako nisu lazni,zar nije recenica bila 70% kukuruza zatrovano aflatoksinom...znaci lazno,pusti ti to sto su posle okrenuli pricu i nemoj se hvatati za za svaku rec a zna se i zbog cega da se urusi dalji rast cene i opstrukcija izvoza...nije mi jasan samo Dragan18 koji ti se zahvalio a verovatno ni on ne zna za sta.
Necu vise polemisati jer koliko vidim gde god se ukljucis ode tema do djavola.
 
Imao ga je Kiraj,kaze ako bude semena obavezno seje,sejan na zapustenoj parceli na 19.6cm,nicanje odlicno,mali broj ne oplodjenih biljaka,ujednacen klip....sasvim ohrabrujuce na proslogodisnjoj susi a cuo sam od par prijatelja da i kod njih ima prodju.Ja cu svakako probati ako nadjem seme.
 
@ f.e.a.r,

па нису лажни са аспекта да је био повећан проценат зараженог кукуруза. а наравно да је све исфорсирано из неког разлога који треба тачно открити и кривце драстично казнити. треба видети коме је то био интерес да крене са том глупом причом, коју је покренула кућа која је јако пуно ризиковала тим имбецинилним потезом, а од ког не видим да могу да имају велику корист. ако мене питаш, ја бих њима истог момента укинуо лиценцу, све директоре жестоко покажњавао, напалтио абнормалне казне, па нек иза њих стане и обама. бавиш се послом који ти доноси огроман профит, и урадиш овакву ствар, па то може само идиот. немам дилему, протерао бих њих са тржишта, или да признају зашто су урадили то што су урадили.
 
Meni su pre neki dan poslali novi katalog Dkc 2013 iz Mk Novi Sad. Novina je da nema u katalogu 4964; 5699; 5717 i 6315 i ove hibride neće biti u prodaji ove godine a od novih sorti ima 4608(fao340) i 5401(fao500), drugih izmena nema. Po ogledima iz prošle godine ne može kozna šta da se zaključi jer prinosi su veoma neujednačeni a svaki hibrid je kod nekoga bio najbolji. Mada na dosta mesta je najveći prinos imao 5276 i 4590 u šta sam se i ja lično uverio. Moj omiljeni hibrid 5783 je na par mesta bio najboli (valjda gde je navodnjavano i gde je bilo više kiše)ali je na dosta mesta bio i ubedlivo najgori.
Za nas je trenutno najgore što cena semenskog Dkc ide gore 15 % sigurno a moguće i do 20%
 
Nije toliko dramaticno bilo kod nas,bilo je i jacih prinosa ali i manjih(zahvaljujuci crvenilu najvise).
 
Hm:haha: pa sa sto vecim.Znas kako sve zavisi od godine.Kako je kukuruz krenuo se rastom proslog proleca ocekivao sam minimum 7t/kj ali na kraju ni blizu toga.Prosle zime od psenice nisam ocekivao skoro nista,i mislio da cu pola da pretanjiram u prolece a na kraju prosek je bio 3400kg/kj pa sam bio zadovoljan.
 
Ja sam placao od 250 do 270e/kj.A uopste u selu od 220 do 280-290 sto sam cuo da je najvise placeno.Sve po jutru.
 
Sto se tice prinosa to je sve diskutabilno.2010 je prinos bio veci od pomenutog,2011 nas je grad tukao,ove 2012 susa,zato neki INSEKT iz mene govori da ce 2013 da bude godina kukuruza.Da neidemo vise u off ako te interesuje jos nesto pitaj u PP.
 
Nazad
Vrh