Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

...ili na pogresnom mestu

Slicno ili jos gore stanje je i kod mene sa tim hibridom ali sreca sto je parcela samo 1.25 KJ. Inace sam pazio u kakvu zemlju sejem 5783 pa je na drugim mestima jako dobar ali na ovoj parceli se us.ao.
Može i tako ,pogrešno mesto.Parcela je od 2,5 kj prvoklasne zemlje .100-tinak metara napred komšija ima 5276 koji obećava solidan rod.Isti predusev,isti dan setve ,slično đubrenje ..
 
5276 je opasan hibrid,i kod mene je jako dobar,al sto me je 5007 odusevio,ima zrna dosta,lepo nalio i lepo se oprasio,i najvaznije odoleo susi,5143 prdno u cabar,4590 dobar,manje zrna od ostalih,al zdraviji klip,takodje odoleo susi...
 
Evo moj ogled DKC (6120,6089,5276) , svana i ne izgleda nešto ali dobar je , posebno zato što je jednom navodnjavan al u pravom momentu. Svi su sijani na 15cm. :

dekalbogled2012.jpg


[video=youtube_share;jPRdYk-cn5c]http://youtu.be/jPRdYk-cn5c[/video]

Tu je ubran ovaj klip , jesam ćapio malo veći ali iz sklopa je iznutra tu su i ostali , 22 reda puta 42 zrna znači odlično :

dkc6120.jpg


Ovo je slika tamo gdje je preskočeno navodnjavane , imo sam i video al ima neku grešku , uglavnom razlika izmedju zalivenog i nezalivenog u prinosu će ove godine biti bar tri puta:

DSC02897.jpg
 
Od prošle godine sam odusto od svih drugih metoda zalivanja , za kukuruz u ovakvim vrelim uslovima čini mi se da je sve što može tifon ili top da uradi nedovoljno . Koristio sam , kako ja to zovem , "vodenu bombu" pred klasanje .Potapao sam redove tolko da ponegdje leži voda i drugi dan. Pretpostavljam najmanje 50l a možda i 100l po kvadratu .
Više ne razmišljam ni o kakvim drugim sistemima za navodnjavanje , samo ravna njiva , prigrnut kukuruz i najjeftinije, najjednostavnije , ne treba visok pritisak , malo rada , a velika količina vode . Nešto slično ovom :

[video=youtube_share;LBlWYN_TfIc]http://youtu.be/LBlWYN_TfIc[/video]
 
Ako voda lezi i drugi dan onda je sigurno 100l. Na ovu godinu isplatilo se poprilicno. Jako me zanima koji ces prinos (sveden na 14 vlage) imati.
 
Na ovu godinu se sigurno isplatilo jer će prinos sigurno biti bar dva do tri puta veći nego gdje nisam navodnjavao ( tu će vjerovatno biti plafon 4t/ha) . Jes da nebi niko sijao na 15cm bez navodnjavanja ali opet ..
 
15cm je ok kad pravis vodene bombe, a 16cm za fao 600 takodje mislim da nema bojazni uz potope. Nek je tona samo 200e i razlika zalivano-nezalivano 5t/ha, imas 1000e vise, a zalivanje nema sanse da kosta preko 500e/ha. Investicija u kojoj pravis od evra - 2 evra :osmeh:
 
Ma kakvi 500e . Sve su pumpe što imam bile negdje u pogonu . Traktorska Morava je vukla uglavnom iz rijeke (Vrbas) na njive koje su pored. Tamo gdje ima struje tu sam radio sa električnim , to je tek džaba , tu nema šta ni proračunavati , samo rad kolko je . Npr na jednoj njivi gdje je 2.5ha soje i 1.2ha kukuruza cijeli jul se skoro svaki dan nešto zalivalo bar nekolko sati , što topom što onako , a nekad i skoro cije dan . Evo došo račun za struju za jul 20e :riba:.

Na ovoj njivi konkretno (malo je dalja , u zakupu , a bila već neka manja cijev na njoj) sam radio sa tomos pumpom običnom . Jedan dječak koji je tu blizu obidje povremeno . Dao mu za tih sedam dana 50e. Ja dodjem kad pomjerimo crijeva , odn poprijeko jedno izbušeno samo produžimo , ima rupe za 20ak redi . Majstor mi zbudžio na pumpu rezervoar od 10l , ostavimo tako , neznam 7-10 sati voda dodje do kraja oko 200m . Ako neki red i skrene , šta ćeš on bude nezaliven , mada povuče kroz pukotine . E da ako je zemlja mnogo ispucala , traje duže proces ali zato pukotine razvedu vodu samo tako. Za 2 hektara otišlo oko 70l goriva .
Upališ i odeš , kad nestane goriva ugasi se i to je to. Da nije zalivano teško da bi bilo i 4t/ha ove godine , a ovako pretpostavljam da će sigurno biti 8t.

Mi ovde bar imamo sreće da je zemlja pogodna za zalivanje . Vode gdje god ubodeš na 4-5m onako , a na 10-14 m kolko oćeš , a i struja se lako dovede ponegdje.
 
Današnje igrarije.Ovi klipovi su teški 1360 grama,zrno je 1080 g. Ubrani su redom sa dela parcele gde mi je mini ogled dekalba.(bolji kraj parcele)
P7220023.JPG


Momentalno je u "sušari" sa još jednim hibridom slične grupe zrenja.

P7220024.JPG
 
Miroslave , kod mene je baš ravnica , a takvo zalivanje i može samo u ravnici . Koristi se ili crijevo baš velikog prečnika , a tankog materijala , pa kada se napuni a rupe su izbušene sa jedne strane onda ono neda vodi da ide van njive i razlije se samo polako . Umjesto takvog crijeva može se naorati nečim jedanput , dvaput brazda poprijeko da voda ne ide van. Ako je njiva nagnuta bar par procenata , voda se silva prebrzo i ne upija . Što ravnije to bolje. Kod povrtara je to češća metoda , recimo za paprike ili sl.
 
Niste na istoj frekvenciji MOMO I miroslav.Slažem se sa @ miroslav da na pjeskuljama i kao što ima u susednom selu na 60 cm .šljunak to nebi radilo jer bi se voda vraćala kroz šljunak u vrelo inebi natopio ni 10 m okolo sebe .Ovo bi bilo idealno kod mene gde je glineni sloj nekoliko metara i jako teško voda prolazi u dublje slojeve.Puno bolji način nego top .Nema oštečenja biljaka i nema šoka a efekat dobar .Pravo u metu @MOMOSARIĆ@:ppozdrav:Ja to nebih kombajnirao bez 30KM. Moj tarup na adapteru bi samo zviždao ,15 cm stvarno gusto.
 
Nazad
Vrh