Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Aj i ja da škrabnem štagod. Vidim da divanite o potpanju kao načinu navodnjavanja. Ja ipak bih se za taj način odlučio kao poslednji od svih. Ova godina ovakva kakva je, dovela je do mnogo problema, najviše zbog nemogućnosti oprašivanja i oplodnje. Uzrok tome su previsoke temperature, koje su dovele do toga da polen postane fertilan (38 stepeni i više) i kao takav nema odgovarajuću funkciju. Navodnjavanje tifonom bi sigurno veći deo tog problema rešio. Povećala bi se vlažnost vazduha, samim tim temperatura bi se spustila za par stepeni, oprašivanje i oplodnja bi se normalno odvijali. Plus vlaga koja dođe do zemljišta, tj korena. Potpanje dovodi i do značajnog gubitka hraniva, tj njihovog ispiranja. Pored toga i struktura zemljišta bi se narušila. A to je već malo veća zajebancija! Ovako, nakvasiti koliko je potrebno, da hraniva ne idu zajedno sa vodom dublje od poslednjih ogranaka korena!
 
Opet ću da branim ovu metodu . Spasoje imam i ja pjeskovite zemlje i tu može da se primjeni . . Ne pije ni jedna zemlja tolko brzo vodu kolko dotiče a pomali se i zasićava. Koga zanima može probati , bar u bašti , krompir npr. Vašno je imati dobar dotok vode , po mogućnosti i jeftin.
A za fruitboy , radim ja to već par godina , malo , pa malo više. Pratim oplodnju i bude ful. Reklo bi se da je problem oplodnje kukuruza sličan kao nešto kod ljudi :osmeh: . Polen se pušta samo sat pa do par sati dnevno , priroda bira ujutro i prijepodne kao najbolji period . Ako je tada svila suha nema ništa od oplodnje a ona postaje vlažna ako ima vlage u zemljištu. I polen je bitan , ali ovom metodom unutar njive i drastično pada temp. i povećava se vlaga . Pa i ako radi tifon , na jednom mjestu radi recimo sat i kada prodje za 5 min je list suv a vlaga opet dolazi od zemlje a i temperaturu tifon spušta tih sat a poslije
? Što se tiče sabijanja zemlje ima toga , al ako treba recimo 50l po kvm možemo da biramo da polako dotekne sa strane ili da padne sa visine od 10m , ?

U Americi recimo od ukupnih površina pod navodnjavanjem kukuruza oko 50% se radi tako , 40% centarpivot (nisam čuo da ga ima ispod 100 000e) a ostalo topovi tifoni i sl. Centarpivote su ove godine postavljali na najveću brzinu kretanja i nisu uopte gasili od juna, i često nisu uspjevali da urade posao , prebrzo je bilo isušivanje i zagrijavanje. Ima i ovde kod mene blizu centarpivot na 50-100ha hvata išo sam da vidim i nije baš ekstra uradio , spasio jeste ali moglo bi bolje .
Za spiranje djubriva si u pravu ali mi ovde ionako najčešće ne zaoravamo djubrivo nego idemo sa startnim i dvije prihrane.
 
Juče sam pisao u temi, kukuruz 2012 ,o ovom hibridu a danas sam skoknuo do njive da ga malo analiziram.Reč je o Dekalb -u 5276 na parceli od 8,5 kj.
Možda će neko reći da smaram sa mnoštvom slika i komentara ali ipak ovo ostaje da se podsetimo kako se pojedini hidridi ponašaju u različitim godinama.Prošle godine sam ga pratio od setve do žetve ,trudim se da ga adekvatno ispratim i ove.

Sejan je 11 IV na 20,7 cm , imao je odlično nicanje.
Počeo je da pušta klip i da otvara ljuštiku kako bi što pre gubio vlagu.Ima još zelenih listova .

P7230002.JPG


P7230005.JPG


P7230006.JPG


Stotinak metara u dubini ,oko sredine parcele,na 14 koraka izbrojano 63 klipa.Jalavih ili sa malim klipom 2-3 komada.

Ovih sedam klipova je ubrano i mereno.

P7230001.JPG


P7240010.JPG


Ovih sedam klipova su teški 2117 grama, prosečna težina klipa je 302 grama.

Zrno sa svih sedam klipova je 1775 g ili 253 g po klipu.
Vlagu nisam merio ali je poprilična ,sigurno preko 35 %.Stavljen je na sušenje do sutra uveče.

- - - - - - - - - -

Ne znam da li dekalb ima oglede sa različitim gustinama setve ?
Moje zapažanje od danas:
Pošto mi je parcela u blagom špicu prilikom setve sam težio da ga ispravim kako bi izbegao ukrštanje brazdi.Zbog toga imam nekoliko sastava (na jednom kraju parcele) koji su široki oko 1 metar.Tu su klipovi izuzetni.

P7230008.JPG


P7230007.JPG


Desno su klipovi sa gornje slike a levo su izabrani manji klipovi .
P7240009.JPG


Dva velika klipa teže 800 g a zrno sa njih 675 g ili 337 g po klipu.

Tri mala klipa teže 660 grama a zrno sa njih je teško 550 g ili 183 g po klipu.

Zrna su takođe na sušenju.

Moje pitanje za stručnjake dekalba ,ako prate ovaj forum ,zašto forsiraju setvu na 17-19 cm kad se vidi da ređi sklop povećava klip ?
da li zbog prodaje semena ili zato što gust usev brže sazri pa u branju ima manju vlagu ?
 
Juče sam pisao u temi, kukuruz 2012 ,o ovom hibridu a danas sam skoknuo do njive da ga malo analiziram.Reč je o Dekalb -u 5276 na parceli od 8,5 kj.
Možda će neko reći da smaram sa mnoštvom slika i komentara ali ipak ovo ostaje da se podsetimo kako se pojedini hidridi ponašaju u različitim godinama.Prošle godine sam ga pratio od setve do žetve ,trudim se da ga adekvatno ispratim i ove.

Naprotiv, to je za pohvalu! Vaše postove ću uzeti kao jedan od prvih argumenata prilikom odlučivanja šta ću sejati iduće godine!
 
U pravu je Kiraj , al evo zašto ja volim gušću sjetvu . Možda ne radim sve kako treba i maksimalno dobro , ali praktično svake godine na kraju bude maks 80% biljaka sa klipovima a često i samo 70%. Nešto ne nikne , nešto nikne kasnije , nešto nestane dal od crva , dal od kultiviranje ,... Gusta sjetva u normalnoj godini čini mi se popravlja te greške pa nebude rupa. Za sušne god , zna se ,što rjedje.
 
Naprotiv, to je za pohvalu! Vaše postove ću uzeti kao jedan od prvih argumenata prilikom odlučivanja šta ću sejati iduće godine!


Ja sam to urado prošle godine i nisam se prevario.
Gledao sam onav video kada je vršen 5276,čini mi se da je bilo oko 7 tona po jutru.
Zahvaljujući kiraju imam i ja ove godine 5276 i na ovoj godini sam prezadovoljan njime.
 
Evo ovaj moj 6120 obećava baš dobar rod . Tu mi je najbolja zemlja , inače zanimljivo je da je visok možda 4 m , nisam mjerio al nisam odavno vidio tako visok kukuruz.
Sijan je na 15cm jer sam planiro zalivati , al nisam sve stigo , a i dobro se držo tako da tu nije navodnjavano. Potpuno je izgurao na tu gustinu. :

Dkc61201.jpg


Dkc61202.jpg


zemlja je ovako ispucala , al ipak čuva vlagu ko luda.

pukotina.jpg


Druga njiva sve isto ali dosta slabiji i na par mjesta lego , vjerovatno diabrotica :

Dkc61203.jpg
 
Sijačica je namještena na 15.6cm , po sjemenu koje sam potrošio tolko je. Konačan sklop nisam brojo , al negdje oko druge korekcije herbicida bilo je u prosjeku 83000 na ha.
Staviću sliku ako oćeš mini ogleda na 13,nešto cm al to je bio izmiješani restl od LG ogleda . nije uspio , uglavnom il nema klip il je sitan a jednom zaliven. Netreba pretjerivati čak i ako se navodnjava.
 
Kažem ja da smo preterali sa gustinom .:osmeh:

Posle 30 sati paklenog sunčanja i 10-ak sati hladovine:

7 klipova sirovo 1775 g ili 253 g po klipu
osušeno 1245 g ili 177 g po klipu


3 mala klipa sirovo 550 g ili 183 g po klipu

osušeno 383 g ili 127 g po klipu

2 velika klipa sirovo 675 g ili 337 g po klipu

osušeno 466 g ili 233 g po klipu
 
Ako se ne desi nešto ne predviđeno ,očekujem i malo više od vagona po ha.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Juče sam uradio sušenje od nekoliko klipova Dekalba 5783.
Osušenog zrna po klipu ima 130 g iako su klipovi dosta sitni.Sklop je dobar ali ne mogu da izbrojim procenat biljaka bez klipa ,možda 20-30 %.Ipak će i on dati nešto roda .
 
Merena vlaga na dva hibrida,dekalba
Dekalb 4964 , sejan 11.04
zakorovljena parcela ,vlaga 18% , prosečna težina zrna po klipu, 137g
parcela gde je mini ogled vlaga 18 % , prosečna težina zrna po klipu, 184 g

Dekalb 5276 sejan 11.04

parcela gde je mini ogled ,vlaga 21,6% prosečna težina zrna 206 g

Dekalb 5783 ,vlaga nije merena ali je dosta vlažan prosečna težina zrna 236g
 
Moj 6120 50% otpustio klip na pola neki i visi,ostalo stoji uz stabljiku,ocekujem rod oko 4-4,5 tone zrna JUS po k.j odnosno blizu 8 tona po hektaru! Ima klip 20-22 reda ali ostao tanak i sitno zrno...
 
Danas ovršen dkc 4795 prinos 3600 kg/kj. vlaga 11%
Agrotehnika
U jesen 200 kg/kj. 8-24-16 u proleće 200 kg/kj. uree
Setva 31.3.2012 na 18 cm.
Zaštita od korova. Laudis 1 l/kj posle dve nedelje korekcija sa Ekvip 1l/kj.
Jedno špartanje.
Količina padavina
April 81 l.
Maj 74 l.
Jun 26 l.
Jul 43 l.
Avgust 1 l.
Od 13.6-26.7 nije bilo padavina.
22.4.2012
1zlvdk3.jpg

8.5.2012
2uivdpf.jpg

30.5.2012
2061ron.jpg

27.6.2012
2dj5p2t.jpg

3.8.2012
23m3mz4.jpg

Danas nisam stig'o da slikam kako izgleda.:udri:

 
attachment.php


ovu parcela od 1,5kj danas brali 6089, 2 krcate loznice i po vrstana bi rekao da ima jos 1,5 loznica, malo je nazelen, nisam stigao da slikam...
sutra vrsemo, 4888, 5276, 5143 i flovitu...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh