Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Pa oni preporučuju 70 do 72 hiljade biljaka po hektaru,a setvom na 16,7 ću imati 85 hiljada, taman kad 10% otpadne biće kako treba...


edit: a to mi je savetovao i gore pomenuti Đole koji je prošle godine sebi sejao 50 jutara ovog hibrida i kaže da je imao odličan prinos...
 
Neznam sta da ti kazem,kod vas je malo vislja zemlja,ja sejem kataloski kako kazu.
I meni on kaze sej gusce,mada nebi da userem motku,probacu 1kj pa cu videti,a posteno da ti kazem nisam zaorao vestak,dobice samo pred sejanje i mozda kan kasnije,moze to tako al trazi agrotehniku ful fulova i normalno kise.
 
Setva na 16cm?? Ako nemate sistem za navodnjavanje, cemu toliki rizik. Setvom na 19cm imate oko 75000 biljaka/ha, sasvim dovoljno.
 
I ja se slazem sa gornjim postom. 19 cm je odlican sklop, samo ako i toliko isejes, ali kako treba. 16-17 se seje za silazu, a za zrno se bojim da bi ga susa ubila.
 
A mi samo bacili (zaorali) 100 kg NPK 15:15:15 i predsetveno će dobiti 150 kg uree... Elem ozbiljno se razmišljam da na jednu nivu posejem na 16,7 (zemlja I klase), e sad na ovu drugu neznam, suncukret mi je tu bio jako dobar prošle godine, al neznam ni koji je kvalitet zemljišta a i arenda je, a gazda nešto preterano nije ni radio tu zemlju, možda na 18,2 ... Inače obe njive su po 4 kj...

Đole mi je pričao da je prošle godine imao oko 7 tona na jutro, sejano na 16,7 sa 150+150 (NPK + urea)...
 
Pa treba verovati čoveku, on je ipak prvi kod nas počeo da ih seje čim su se pojavili, pa je i otvorio zadrugu, pa je generalni zastupnik za srem kao što kaže @nikola ilic, a i kod sebe poseje 200-tinak džakova godišnje... Ja sam gledao često prošle godine te klipove, nisu oni ništa veliki, ali to curi, pa curi iz kombajna...

Elem videću još, ima vremena do setve pa ću razmisliti... U svakom slučaju hvala svima na odgovorima...
 
Sejao sam DKC, a znam i pricao sa covekom koji je to sejao ozbiljno. Covek je bacio pod broj 1. oko 5 vagona stajnjaka. pod 2. nadjubrio ga vestakom sa nekih 500 kg/ha (map i azotno) pod 3. navodnjavao ga je par puta. I tek u takvim uslovima je posejao gust sklop i bilo je normalno, nekih 14-15 t/ha. Nemojte se igrati i sejati u nekakvim gustim sklopovima bez ovako jake agrotehnike i vode. Necete napraviti nista, jer sam napravio eksperiment, i na sopstvenoj kozi to zakljucio. Sve ispod 19 je po meni teska kocka. Realno gledajuci vecinu agrotehnike, ne ispod 21, i to normalno za ove nize fao. Opet, znam da svakog kopka, ko sto je i mene, pa lepo nek poseje, pa da pricamo posle.
 
Američko pravilo za novije hibride je : ako su klipovi kod berbe potpuno završeni do vrha zrnom ili ako je u toku godine bilo drugih klipova na stablu da je trebalo ići gušće.
E sad kako procijeniti unaprijed , naji baš jednostavno.
 
Ako je po tome sto je napisao Momo, ja sam bas pogodio gustinu prosle godine. Imao sam nezavrsene klipove ali je falilo jako malo zrna na vrhu. Sekundarne klipove nisam primetio.
Jako je korisno. Vredi zapamtiti.
 
Američko pravilo za novije hibride je : ako su klipovi kod berbe potpuno završeni do vrha zrnom ili ako je u toku godine bilo drugih klipova na stablu da je trebalo ići gušće.
E sad kako procijeniti unaprijed , naji baš jednostavno.
Meni se učinilo da je to sortna osobina ,klipovi nisu bili završeni do kraja u ranijim fazama



U berbi su klipovi bili završeni. (levo od mere)
 
Recimo za Singentin Helico je sortna osobina da ne završava klip do kraja.To je odrađeno kako bi što više vlage ispustio kroz vrh kočanke,a samim tim što više vlage povukao iz zrna u kočanku.
 
Kiraj normalno je da u zadnjim fazama kukuruz ili popuni vrh ako je oplodjen, dobije malo vlage i ne fali azota , isto tako može da se povuče ako su loši uslovi , tj da se već popunjena zrna isprazne pri vrhu.

Marko , od njih sam najviše naučio iz raznih oblasti , i od vas ovde naravno. Imam i nekih privatnih razloga . Pa neću valjda biti fasciniran Ukrajinom koja ima najkvalitetniju zemlju na svijetu i prinos medju najmanjim. ::sramota::
( Avatar , sam sklonio malo je naporan )
 
Zahvaljujem ti se zbog sklonjenog avatara. Covece, da samo znas koliko me je iritirao.

Pa nisam zbog slobode govora, misljenja i izrazavanja. Pa zbog gradjanskog drustva. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Da li Dekalb hibridi kukuruza budu u slobodnoj prodaji ili mora da se naručuje? Zamolio bih članove iz Srema, jer mi je Srem najbliži, da mi pomognu da nabavim dve vreće semena Dekalba(4964 i 5276).
 
Nazad
Vrh