Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Danas je skinut DKC ogled. Nije bilo neke bitnije razlike u prinosu izmedju hibrida.

vkEnyrY.jpg


Lepo rasporedjeni zetveni ostaci su mi veoma bitni jer ne orem ni kukuruzista.

6Tekpwr.jpg
To je jedan deo njive odsečen, recimo 50 metara, pa samo to skidano i mereno ili na celoj njivi hibrid po hibrid skidan pa mereno?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Na kraju do puta skinuta uvratina gde je bilo 18 redi, na drugom kraju skinuta uvratina 24 reda i izmerena duzina za kosenje koja je iznosila 340m (pise i na kartonu sa rezultatima). Rezultati su regularni i realni jer ne bi dozvolio da mi ime stoji gore na tom kartonu da nije tako. Parcela je bila 8.75 KJ i van ogleda sam ima 5075 kao i na svim ostalim parcelama pod kukuruzom. Prosecan prinos ovogodisnjeg kukuruza mi je 3930 kg/KJ. Ne mogu da izdvojim nijednu parcelu da je bio prinos vidljivo losiji ili bolji od ovog proseka. Naravno da nije svaka parcela posebno merena ali verujem da su prinosi svugde bili isti +- 200-300 kg.

Slika je od 29. jula iz ogleda ali nisam zapamtio koji hibrid. U tom trenutku je izgledalo da ce dati veci prinos nego sto jeste ali su se klipovi i zrna prilicno sasusila zbog nedostatka padavina.

7klFxjA.jpg


Mereno je posle svakog kruga sa kombajnom.

I6lceOV.jpg
 
Poslednja izmena:
To je ok, merodavno merenje.
Kod mene pre par godina radili mas ogled. Kao što sam napisao odsekli 100 metara pa samo to skidali. Po njihovim proračunima prinosi su bili 13-15t/ha (bila je dobra godina), a u stvarnosti kad smo posle skinuli celu parcelu, mutavi je vagnuo 9 tona ukupno po ha.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
U Rumuniji je poskupeo i Pionir i Dkc za 50%. Isti dan su izasli sa cenom pa su navukli inspekciju pod sumnjom da je dogovoreno. U Madjarskoj je navodno poskupeo 40%. Kod nas je vec bio malo skuplji, ttako da vrv nece ici svih 50% al 30% vrlo moguce.
 
U Rumuniji je poskupeo i Pionir i Dkc za 50%. Isti dan su izasli sa cenom pa su navukli inspekciju pod sumnjom da je dogovoreno. U Madjarskoj je navodno poskupeo 40%. Kod nas je vec bio malo skuplji, ttako da vrv nece ici svih 50% al 30% vrlo moguce.
30-40% rekoše danas.prijatno su me iznenadili.bas.
 
Ja nisam nikad sijao Dekalb ali znam u komšiluku nekoliko ljudi koji jesu i niko nije bio nešto zadovoljan. Agrotehnike su bile od prosječnih do dobrih ali nije to to, rod je uvijek bio prosječan pa do solidno ispod prosjeka.
 
I ja sam ga batalio, probao uglavnom sve od dkc, ništa specijalno a cena paprena. Jedino sam sejao do kraja. Dkc 3623 fao 250 dok ga nisu prestali prodavati pre 2-3 godine. Jedino što je valjalo od dkc-a što se mene tiče.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ume lako da pukne skroz na nekim losim parcelama u losoj peskovitoj i lakoj zemlji pored suse, strahovitih vrucina i vruce Kosave, ali sigurno da ni jedan drugi hibrid u takvim uslovima ne bi opstao! Ne pricam nikako na pamet vec iz iskustva i vidjenog u zadnjih 12 godina kako je Dekalb zastupljen na mojim parcelama
U normalnim i prosecnim godinama ili pogodnim za rod kukuruza jos uvek je otac i majka po svim tackama u odnosu na ostale hibride!
 
Nazad
Vrh