Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Jel još neko primijetio da ove godine vlaga se mnooogo poveća kad prodje kroz kombajn ?? Znam da je to normalno , al ove godine kod mene što sam skidao vlaga ode za 4-5% ?? , i sa Pionirom i sa dkc.

Inače juče radili 6089 , nije vagano , a i nebi više da pominjem prinose , tolko je rodilo da me sramota .
Momo kanda tebi vrse kombajn koji uvećava i vlagu i prinose.
 
Prvo mi se ugrubo učinilo da je neki nenormalan prinos , al nije , dobar jest čak odličan al ništa nenormalno . Zeznulo me to što smo punili džambo vreće odma na njivi pa sam mislio da staje više u vreće .
Inače se na jednom stranom forumu jednom dosta raspravljalo o tome zašto se poveća vlaga zrna kad se naspe u prikolicu u odnosu na mjerenje kad se ručno okruni klip .
Teorija da zrno upije vlagu kad se mulja sa komadima stabla i trave ne pije vodu jer zrno kukuruza jako sporo upija kao što i ispušta vlagu . Soja je druga priča . Moje mišljenje je da je to u vezi mjerenja ,i da kad se naspe zrno na gomilu malo isparava a pošto vlaga nema gdje vata se na površinu zrna i očitava se više . Naprimer kad sirov kukuruz ostavite u prikolici jedan dan vlaga se poveća ali masa ostaje ista . Znači da se vlaga stvarno povećala morala bi i masa da se poveća.
 
Što da žurim ako može biti još niža ,eto već koju godinu spremam kod kuće 3 vagona bez sušenja
 
Danas merena vlaga na DKC 4590 15,1%. DKC 5222 20,4% i DKC 5276 22,6%. Kukuruz je zreo,ali velika vlaga je od silne kiše, dosta je žilav za krunjenje. Uzorak 5276 je sa mesta gde trenutno leži voda u njivi, a 4590 gde je suvo. Bice problema sa skidanjem.
 
Poslepode ,počeli vršidbu kukuruza.Hibrid DKC 4795 ,vlaga 16,7-16,8.Prinos :osmeh:


 
Danas i ja zavrsio sa kukuruzom za ovu godinu prinos od 6.5 do 8.1/kj 14%.. prezadovoljan.. ukupan prosek je oko 7600/ kj 14%:bravo::ppozdrav::ppozdrav:
najbolji je bio 6101 ali mu je i vlaga bila nesto jaca
4795 i 5276 su bili sa prinosom priblizni u kvalitetnijim zemljama dok je u losijoj 4795 bio bolji a u oba slucaja i nizu vlagu
da napomenem da je sve sejano na 21..
 
Idealna godina da DKC pokaže svoje performanse . U suši može da bude najbolji ili najgori ,na vagi je ili ili , od čega zavisi to nisam prokužio .
 
Nazad
Vrh