Da li spaljujete žetvene ostatke

Za viken sam obilazio njive bas zbog toga, da ne bacim djubrivo, pa da mi neko zapali. Skoro sve parcele su mi spalili i sakupili kukuruz. Tako da, hteli - ne hteli spaljeno je.
 
Ovde kod mene je još i gore....
Spaljuju ljudima čak i kukuruzišta gde su ljudi grabuljama sakupili na redove ono malo mase što ostade iza berača da presuju za stoku ili loženje centralnog grejanja....
Ostadoše ljudi prvo sa desetkovanim prinosom, pa kao šlag na tortu, još i bez kukuruzovine....
I kad ga safataš da pabirči, kaže, nisam ja, video sam spaljeno, a niko ne skuplja, pa da skupim ja....::sramota::
To je tek za prst na čelo, jb-te, pored svoga, moraš da moliš i tražiš od drugih neko parče da izbaliraš i zakrpiš se....
Zvali ljudi lokalne policajce, izlazili na teren u patrolu, grešio bih dušu da kažem da nisu, al' nikakve koristi od njih, nikog ne nahvataše ni u paljevini, niti u pabirčenju tuđih njiva bez dozvole....
Inače ni ja nisam pristalica spaljivanja žetvenih ostataka, jedino ako se seje kukuruz na kukuruz, onda mi ima neke logike, ali to nikada nisam radio, niti duplirao godinu za godinu, niti spaljivao ostatke, bilo koga useva na mojoj njivi....
Ispade da su najpametniji bili oni što su brali ručno, jutro-dva, pa sekli kukuruzovinu ručno, te parcele niti su pabirčene, a ni spaljene, još i čiste ko astal, za oranje...
 
Ja sam protivnik spaljivanja zetvenih ostataka. Na kukuruzista posle zetve rasturim vestacko djubrivo i odmah istanjiram i tako se donekle zastitim i od paljevine i da neko bez pitanja sakupi za presovanje. Tako istanjirano se bolje zaorava tako da je i to plus za tanjiranje.
 
Danas bacali djubrivo i kod mene spalili sve ne samo kukuruzista nego i strnjiku preslo od komsijinog kukuruza....
Dal je ostalo barem nesto P i K u tom pepelu ili je sve otislo...

Послато са SM-J510F уз помоћ Тапатока
 
фосфор гори јер шибица је од њега значи отпутовао као и код оног сто је скоро бацо мап све је у облацима у банату
 
Sad da se javi hemicar pa da kaze da li ovo znaci unistavanje fosfora ili samo ubrzano otapanje.
vghp2o.jpg

2uzp2sy.jpg
 
P2O5, nece ispariti ponavljam. Sibica je sumpor. Otici ce samo azot, da je drugacije prilikom analize bi se vodilo racuna o temperaturi za P i K, a ne vodi se.
 
Kad već divanite o gubitku veštaka da pitam i ja nešto. :osmeh: Bacio sam 80 kg/kj uree na kukurzovinu zbog njene lakše razgradnje, i onda posle dva dana krenuo sa oranjem. Na džombištima je bilo dosta gole zemlje (em je bila slaba masa, em je neka luda vetrina pola lišća oduvala sa njive), i pošto je urea bila izuzetno krupna (u životu nisam video krupniju ureu, skoro pa kao npk) lepo se videla na zemlji. Tih dana je bilo izuzetno toplo (i do 25 stepeni) pa kad sam krenuo sa oranjem urea se već više nije videla na zemlji. Da li je (ako jeste u kom procentu) ona isparila, ili se samo rastopila na jutarnjoj rosi i ostala na zemlji?
 
P2O5, nece ispariti ponavljam. Sibica je sumpor. Otici ce samo azot, da je drugacije prilikom analize bi se vodilo racuna o temperaturi za P i K, a ne vodi se.

A zasto onda kod mene treba vise azota u prolece na nepaljenoj nego na paljenoj kukuruzovini? Tamo gde paljeno psanica ima modru boju, a gde nije paljeno bledu I trebam dodati jos azota. To mi se vise puta desilo.
 
Nazad
Vrh