Da li spaljujete žetvene ostatke

@manjevic
Za razgradnju zetvenih ostataka je potreban azot koji koriste mikroorganizmi. Sto znaci da je tvoj zakljucak ispravan, ti ako spalis zetvene ostatke nema sta da se razgradjuje i samim tim na prolece psenica ti zahteva manje azota u odnosu na onu gde si zaorao kukuruzovinu.

Zbunio sam se sad i ja oko sibice, ali se secam sa jednog predavanja je upravo bila situacija da je covek bacio npk i romi popalili sve redom, predavac (mislim da je DKC predavanje bilo) mu rece da samo azot je propao.
 
Meni je ove godine izgorelo pola strnjike. I nimalo nisam bio srecan.
Dok mi je prosle godine na izgorenom (nekih 5-6ha) bio najbolji kukuruz I suncokret.
Aj sad budi pametan.
 
Ma jasno je meni da se otopila, ali mi nije poznato koliko je te otopljene isparilo zbog visoke temperature, tj šta kaže nauka o tome ako su rađeni kakvi eksperimenti. Čisto informativno... Žito se prihranjuje kad su niske temperature, bude i padavina pa ima šta da povuče tu ureu u zemljište. A sad je bilo sve kontra, suvo, vetrovito i toplo. Najidealnije bi bilo baciti ureu na jednu parcelu pa je uzorati, onda na sledeću itd. Al' ko još tako radi...
 
Ma jasno je meni da se otopila, ali mi nije poznato koliko je te otopljene isparilo zbog visoke temperature, tj šta kaže nauka o tome ako su rađeni kakvi eksperimenti. Čisto informativno... Žito se prihranjuje kad su niske temperature, bude i padavina pa ima šta da povuče tu ureu u zemljište. A sad je bilo sve kontra, suvo, vetrovito i toplo. Najidealnije bi bilo baciti ureu na jednu parcelu pa je uzorati, onda na sledeću itd. Al' ko još tako radi...

:osmeh: Svaki vestak tako radim.
 
Ja sam bio rad da zaorem kukuruzovinu jer na toj parceli rotiram soju i kukuruz ali sam zakasnio dan-dva i zapališe ovi što pabirče.Lepo istarupano,kiša zalepila masu za zemlju ali ne mož.
 
Sve kukuruzovine zapalio ove godine, ne sto sam tako hteo nego sam morao, to malo bede sto je rodilo mnogo je palo dole od oluje pa smo morali da pabircimo...Mada mi u neku ruku i drago jer je napad ove godine od kukuruzne zlatice bio neverovatan, na svakom struku je defilovalo po par komada!
 
Ove godine su mi zapalili kukuruzovinu,ali zato sam oranjem izbacio na povrsinu ne samo proslogodisnju,nego i dvogodisnju,sve sa sapurinom...nista nije istrulilo.
 
Kako nije istrulilo?Ja sam sada orao sojište gde je predusev bio kukuruz i gde su zaorani biljni ostaci.Izore se malo kukuruzovina samo na mestima iza repa kombajna gde su čokanji i ljuštika jer je masa bila debela dok na ostalim delovima ne.
 
Да ли стварно тешко орање у незапаљеној кукурузовини или је људима лакше да запале и ору после игореле кукурузовине? Да ли стварно не може да се добро заоре кукурузовина ?
 
Nemam slike,ali imam jos dosta za oranje pa cu uslikati...Gore zbog paljevine nema zetvenih ostataka,ali kako plug udje u zemlju,tako pocne da izbacuje suvu kukuruzovinu sve sa cokanjima.Moglo bi se skupljati za potpalu,baceno je 200kg npk i zaorano,medjutim...Ne bi se cudio da su samo proslogodisnji,ali orao sam tanjiranu strnjiku,pre toga je bio suncokret,a 2015 kukuruz..eno kukuruzovine na povrsini koliko hoces.
 
I mi u jednom delu atara imamo zemlju koja je blago bazna i sporije se razgradjuje nego gde je kiselo zemljiste,to se i ove godine pokazalo i sa Metmarkom u Uljanoj repici.
 
Да ли стварно тешко орање у незапаљеној кукурузовини или је људима лакше да запале и ору после игореле кукурузовине? Да ли стварно не може да се добро заоре кукурузовина ?

Mnogima je problem i samo zaoravanje jer nemaju adekvatnu mehanizaciju.Meni je paljenje bolje jer smatram da se paljenjem unište mnogi prenosnici bolesti i štetni insekti i njihove larve,jaja....
 
Šapirukama i đžombi treba mnogo duže da istrunu zato se izoravaju ali ljuštike već dogodine nema.Ne palim ništa već 8-9god. jedino ako se braća namerače,i kod mene je takva situacija.

- - - - - - - - - -

Да ли стварно тешко орање у незапаљеној кукурузовини или је људима лакше да запале и ору после игореле кукурузовине? Да ли стварно не може да се добро заоре кукурузовина ?

Nije teže oranje nego hoće često da guši ako nemaš adekvatno radilo za taj posao ,sem toga masa ostaje odgore i viri iz brazde pa ne izgleda lepo.Kad se upali može bilo kojim plugom da se uzore.U tom smislu se kaže da je teže oranje jer je veliko cimanje stani kreni ,guraj čime stigneš, rukama nogama...
 
Nazad
Vrh