Da li spaljujete žetvene ostatke

I ja sve odreda pa neka dokazu,ko je otkud znam Student...
 
Uff ove godine me islo ljudi sa po jednim palidrvcetom sam svaku tablu zazario,a pomogli mi i neki salasari ja im dao da pabirce ali je uslov bio da popale pre pabircenja,a tog jednog salasara ko da je Neron pravio ili mu je neki pradalji rodjak i za kombajnom bez tarupa je izgorelo sve do zemlje:osmeh:

- - - - - - - - - -

Inace kod nas u naselje dovukli neke garave jbo ih predsednik mesne kancelarije on im glavni vodja oni idu kradu kukuruze po ataru i njemu prodaju,a mi svi u glas kad naidju poljocuvari ko je palio ONIIII ovi se okrenu i odu ko popisani jer znaju ko ih stiti!
 
Prošle godine sam zaorao potanjiranu kukurzovinu bez uree, i ove godine sam na tim njivama imao slabiju soju (spram godine). Sad ću probati sa ureom da vidim razliku.
 
UREA je JAKO hlapljiva. Bolje ju zaorati u jesen nego ju na proljece bacati u prihrani. Vece je iskoristenje kad se unese u zemlju. Po kukuruzovini obavezno bacim 60kg/kj UREEE i zaorem. Ove godine kupio 2 vrece HAIFA CoteN ureu koja se pri temperaturi zemlje od 21° aktivira i pri toj ili vecoj temperaturi se topi dva mjeseca. Postoje i verzije s 4 ili 6 mjeseci. Pokusao saku otopiti u vodi, nema sanse.

Vidjet cemo sta ce od toga biti.

Inace je kod mene siromasna zemlja hranjivima i bez UREE ako zaores kukuruzovinu nepaljenu, nagodinu izoravas nesatrulih stapova koliko hoces i jako puo korjenja. Kad drljaju pred sjetvu u proljece OBAVEZNO na uvratinama hrpe lanjske kukuruzovine...
 
Ta tanjirača ima za svaki disk poseban nosač, a diskovi su raspoređeni slično kao S opruge kod setvospremača. Nebo i zemlja je razlika u odnosu na tanjiraču gde su diskovi na zajedničkoj osovini. Ovaj drugar je imao jednu takvu (sa zajedničkom osovinom) tanjiraču (mislim da je iz Utrina bila) i posle nekoliko godina korišćenja ju je prodao i onda je kupio ovu. Meni je tanjirao kukurzovinu i sa tom starom i sa ovom. Razlika je jako velika u korist ove sa zasebnim nosačima diskova. Sad ne znam konkretno ko je proizvođač, mislim da je iz Ade, raspitaću se sutra pa napisati.
 
I ja već 6-7 godina sve zaoravam. Mnogo lakša je obrada zemlje (oranje) a prema analizama sam duplirao humus. Malo se mučim sa zaoravanjem ostataka (mali traktor i plug) ali nikad više neću paliti. Moje mišljenje je da je paljenje jako štetno za zemlju. Mada ima malo logičnog razmišljanja da se paljenjem unište raznorazni paraziti koji prežive zimu u takvom okruženju sa ostacima. Ali se sigurno dešava i da se paljenjem uništavaju i one pozitivne bakterije koje dovode do boljeg kvaliteta samog zemljišta.
 
Nema ništa od toga da se humus uduplao, to ni teoretski nije moguće. Ja tačno znam da zaoravam sve živo 8 godina zaredom i struktura zemlje se popravila, kada orem vidim dosta biomase, vidim gliste, zemlja jednostavno djeluje živa. Što se humusa tiče, to je malo veća nauka i njegovo povećanje je jako dugotrajan i naporan proces. Mislim da za ovih 8 godina uz stajnjak nisam dobio ni jedan jedini cijeli procenat.
 
Nazad
Vrh