Claas

Dao sam da se prešteluju ventili i provjere injektori, trebalo je trajati dan-dva, sad već skoro mjesec dana traktor stoji raskupusan. Ispostavilo se da su injektori loši, treba ih mijenjati, ali nigdje ih nema na lageru. Jedva sam nabavio zamjenske uloške, sad ćemo vidjeti kako će to ispasti...

Koji ti ovo claas?
 
Kolega ima Arion 460 i neki dan sam išao gledat kako ore sa Lemken Europal 7 3x38 cm. Fali mu cca 500 kg utega (uz prednji uteg od 600 kg da doda 200 i u zadnje točkove 300 kg) da bi malo manje proklizavao, ali i bez toga traktor ide odlično i odlično nosi taj plug. Strašan “mali” traktor, jako sposoban.
 
Kolega ima Arion 460 i neki dan sam išao gledat kako ore sa Lemken Europal 7 3x38 cm. Fali mu cca 500 kg utega (uz prednji uteg od 600 kg da doda 200 i u zadnje točkove 300 kg) da bi malo manje proklizavao, ali i bez toga traktor ide odlično i odlično nosi taj plug. Strašan “mali” traktor, jako sposoban.
Ispravak, krivo sam napisao. Plug nije 3 brazde već 4x38 cm.
 
Općenito ti 4 cilindraši pucaju od snage. Ove godine sam ih malo vozao, ima bome života u njima, sad samo ovisi koji kadar koji stroj teži nosit. Nisam bio siguran u njihovu izdržljivost, ali i tu me razuvjerio, Fendt jedan kojeg znam 412 Vario 26000 sati još bez diranja...
 
John Deere motor ?.
Posto je Arion 460 to znaci da je novi model jer u staroj seriji gde je bio JD motor najveci je bio 430 kao moj. Motor je FPT.
Gledao sam pre desetak dana Ariona 540 stari tip JD motor 135 ks orao sa 4 brazde. To je neverovatno kako vuce plug. Brzina mu je bila 7.5-9 kmh u zavisnosti kakva je bila zemlja.
 
Na koju dubinu ore i kojom se brzinom kreće dok ore?

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Orao je čestitih 30 cm. Realno po navigaciji od 5 do skoro 7 km/h, ovisno u kojoj je brzini i na kolko gasa ore (oko 1900-2000 o/min). Fali mu kila, proklizava dosta pa je odma sporiji. Ma traktor je stvarno sposoban. Jedino što mi se ne sviđa je mjenač 16x16. Bolje bi bilo da je Hexashift 24x24, jer veći je izbor brzina i manji su razmaci između njih.
 
Općenito ti 4 cilindraši pucaju od snage. Ove godine sam ih malo vozao, ima bome života u njima, sad samo ovisi koji kadar koji stroj teži nosit. Nisam bio siguran u njihovu izdržljivost, ali i tu me razuvjerio, Fendt jedan kojeg znam 412 Vario 26000 sati još bez diranja..

Kad pričamo o traktorima 4 cilindra, jel ima kod vas itko Deutz-a serije 6, 6120-6140? Isto izgleda sposoban traktor. Odgovor može i u temu Deutz.
 
@cicimoric Znam da sa nekim Ares modelima je bilo problema sa john deer motorima,tj dihtung glave preciznije.Reko jel ih jos ugradjuju ili su nesto pobosljali.
 
@aca74

Ne bi znao da ti odgovorim za potrosnju u transportu jer sam ja kombajner tako da bukvalno nikad ne radim transport. Kod nas nema nekog dalekog transporta da bi mogao da vidim potrosnju. On pokazuje trenutnu potrosnju i u teskim operacijama najveca potrosnja na koju sam mogao da ga nateram je bila 24.5 lit po satu. Ono sto sam zapamtio da u setvi kukuruza sa 6 rednom sejalicom trosi oko 2.5 lit po KJ +- 2-3 decija u zavisnosti od velicine parcela. Traktor je mnogo mocan za svoju konjazu i ima umerenu potrosnju. On kod mene vuce setvospremac od 6m, kratku tanjiracu od 3.5 m i gruber od 3m.
 
Uh znam da si vec ranije pisao da mnogo velike priključke vuče. Znači da bi taj od 110 ks sigurno orao sa tri glave. Ima menjač koji ide 40 km/h?
 
115 ks mu je nominalna snaga a maksimalna ide i nesto preko toga. Maksimalna brzina mu je 43 km stim da je u najvecoj brzini broj obrtaja elektronski ogranicen na 2050 obrtaja. Moj Arion sa prednjom hidraulikom, tegom od 600 kg i sirokim tockovima od 600 je tezak 6300 i nesto kg. Tezi je i od mnogih traktora vece konjaze. Nisam sa njim orao nikad ( osim namestanja jedne medje ) ali SIGURNO moze da ore sa 3 brazde i to lepo.
 
Taj tvoj je bilder sa 6 tona. Očigledno bi u običnoj opremi takav mogao kod mene da odradi oranje, kao najtežu operaciju. Samo je pitanje koliko ih uopšte ima na trzistu u polovnoj opciji.
Nisam o class traktoru ni razmišljao dok nisam u Almeksu video i seo u ariona. Ima u selu 410 za lakše poslove i znam da je vlasnik rekao da voli da srkne a koristi ga za lakse poslove.
 
Nazad
Vrh