Claas

A brate al komplikuješ.
Kao ono dete u školi koje neda da se od njega prepisuje na kontrolnom.
Ovo je forum te stvari su normalne a i bolje da ide na raspravu
 
Poslednja izmena:
Poredim specifikacije kombajna (razmisljam da udruzeno nas nekoliko uzme svoj kombajn da imamo).
Gledamo npr Lexion 440 vs 450. To je sve isto sem motora. Da li onda ima potrebe uzimati veci motor? Radio bi soju i kukuruz 90%.
Drugo pitanje Tucano 320 vs 340 vs 440. Da li 6ti slamotres na 340 u odnosu na 320 znaci 20% veci protok? Koliko Aps ubrzava rad u psenici, soji i kukuruzu?
 
Poredim specifikacije kombajna (razmisljam da udruzeno nas nekoliko uzme svoj kombajn da imamo).
Gledamo npr Lexion 440 vs 450. To je sve isto sem motora. Da li onda ima potrebe uzimati veci motor? Radio bi soju i kukuruz 90%.
Drugo pitanje Tucano 320 vs 340 vs 440. Da li 6ti slamotres na 340 u odnosu na 320 znaci 20% veci protok? Koliko Aps ubrzava rad u psenici, soji i kukuruzu?
340 ima jaci motor od 320,sire grlo 158cm vs 132cm i naravno i jedan slamotres vise( to je razlika kao dominator 108 i 98)
Tucano 440 je isto kao 340 samo sto ima i Aps koji najvise znacu u soji i kukuruzu. Vozio se sa Mixerom i video si da je 430 prava azdaja
 
Onda ispada da je tukano 340 slabiji po kapacitetu od 440 iako je vršalica šira a samim tim i površina sita u odnosu na 440. Kako kombajn sa aps-om obradi toliku masu kad su mu sita iste površine kao na kombajni koji to nema?
 
Sta se dobija sa Aps? Hajde da poredimo 340 i 440 tucano. Identican motor, identicna sirina sve je isto sem sto 440 ima Aps.
Mixerov kombajn se voza po njivi i radi posao. Svejedno mu koji je prinos. Kad bude 8t/kj kukuruz onda ce mozda biti maksimalno uposlen ovako sa 3-5t ide bez opterecenja.
 
Sa aps se lakše i brze izvršava. Nema potrebe za agresivnim podešavanjima pa samim tim manje loma ima.
Prenos mase iz grla u bubanj bolje teče. Manje se slama kida.
Aps u prevodu znaci ubrzivanje jer se masa u grlu krece 3m/s a u bubnju oko 20m/s.
Aps je tu na sredini sa 12m/s da izjednači veliku razliku u brzini.
Claas tvrdi da je kombajn 20% brzi

Sve to i te kako dolazi do izražaja kada se prinos i masa povećava
 
Sta se dobija sa Aps? Hajde da poredimo 340 i 440 tucano. Identican motor, identicna sirina sve je isto sem sto 440 ima Aps.
Mixerov kombajn se voza po njivi i radi posao. Svejedno mu koji je prinos. Kad bude 8t/kj kukuruz onda ce mozda biti maksimalno uposlen ovako sa 3-5t ide bez opterecenja.
Sam si mi rekao da ona dva brata sa tucanom 320 i hederom od 5.60 idu 2 km/h u pšenici. Kod mene malo manji heder a brzina više nego tri puta veća...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Kako slamotresi stignu da izrade na seriji sa aps-om, posto im je ista dužina? I tu odigra dobru ulogu aps?
Jer kod mene koliko vidim ovi 320 solidno prosipaju kad se malo poteraju...
 
Aps isto ima korpu ispod i na njemu se već dosta ovrše. Ostalo odradi korpa ispod bubnja tako da za slamotrese ostane malo posla. Sita na serijama 400 su nešto veće površine...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
APS izvrsi 30% od mase koja ulazi tako da mnogo manje posla ostane za glavni bubanj.

Konkretno za moj kombajn mogu napisati u kojim kulturama koji deo kombajna predstavlja " kocnicu " zbog cega ne moze brze da se vozi. U pitanju je Lexion 630 sa 5 slamotresa. Motor je 320 ks i uglavnom je opterecen 40-60 %.

Psenica...... Ne mogu vise da povecavam brzinu jer se javlja rastur na sitima. Znaci u psenici su sita ogranicavajuci faktor.
Soja...... Vitlo mi je najveci problem i zbog njega ne mogu brze da vozim jer se mnogo brzo okrece i zrna lete na sve strane
Kukuruz....... e tu uglavnom zataji prevoz.
 
Brzina vitla treba da bude uskladjena sa brzinom kretanja kombajna. Ako ga stavim na automatiku onda se okrece istom brzinom kao sto ide kombajn. Ja ga usporim za 15-20% ali ako ga dalje usporavam onda zadrzava masu i ne ulazi u heder kako treba.

Ovo za vitlo sam napisao za soju. U lepoj zreloj i cistoj soji od 1500-1700 kg/KJ sto se kombajna tice mogu voziti svih 12.5 km/h koliko ide u drugoj brzini i nema problema sa izrvrsavanjem i rasturom na sitima ili slamotresu. Ali da bi masa lepo ulazila pri toj brzini vitla su prebrza pa pucketa staklo od zrna.
 
Poslednja izmena:
Aaa sad mi je jasnije ja imam na zmaju problem sto nemogu brze pa zbog vitla idem sporije dok ga neubrzam na prenosu.
 
APS izvrsi 30% od mase koja ulazi tako da mnogo manje posla ostane za glavni bubanj.

Konkretno za moj kombajn mogu napisati u kojim kulturama koji deo kombajna predstavlja " kocnicu " zbog cega ne moze brze da se vozi. U pitanju je Lexion 630 sa 5 slamotresa. Motor je 320 ks i uglavnom je opterecen 40-60 %.

Psenica...... Ne mogu vise da povecavam brzinu jer se javlja rastur na sitima. Znaci u psenici su sita ogranicavajuci faktor.
Soja...... Vitlo mi je najveci problem i zbog njega ne mogu brze da vozim jer se mnogo brzo okrece i zrna lete na sve strane
Kukuruz....... e tu uglavnom zataji prevoz.
Koji imas heder zitni a koji kukuruzni? Koliko km/h ga vozis u soji a koliko u kukuruzu?
 
U soji puno zavisi od sorte. Neke soje se lako kose, a neke teze. APS dolazi do punog izrazaja sto je soja bolja, ili ako ima korova, ili ako se mora kositi rosna. Kad su idealni uslovi aps ne stvara Bog zna kakvu nenormalnu prednos, ali idealni uslovi su jako retki.
Kod mene je vario heder i vitla su automatski regulisana pri cemu mogu da se podese u rasponu od - 1,5 do +3 km/ha u odnosu na kretanje kombajna. Ovo je jako jako dobra funkcija koja uz autokontur pruza maximalni komotitet u kosnji dal soje, ili psenice.
Kod nas je uglavno brzina rada u soji od 6 do 8 km/h u soji koja daje oko 2 t/kj. Sita nisu limitirajucu faktor jer je povrsina zaista velika. Kombaj pruza razne mogucnosti finog podesavanja i fakticki je potrebno samo malo volje da bi se dobio cist usev u prikolici uz maximalnu udobnost rada. Uglavnom svi lexioni su isti isim ovih najnovijih.
Nije mi jedino jasno zasto su kod Cicijevog sa 5 slamotresa stavili jaci motor nego kod mog sa 6.
Kakva je svrha da motor radi na 40% opterecenja. Nisam pametan a nije me ni briga. Bitno da to ide i da nema veze dal je bas zrelo, dal ima rose, daj ima trave...
 
Koliko shvatam na novije modele samo gruvaju sto jace motore a zadrzava se isti protok. Na primer 5300-5400-5400 Lex su isti kombajni uz +50ks za svaku jacu opciju. Mozda kad je zelena stabljika to ima uticaja ali kad je suvo najslabiji motor ce odraditi lagano.
 
Nazad
Vrh