Claas

Kako 37?
Tablu 22 kj dva kombajna ukupnog zahvata 11,4 m, a realno oko 11 m, su uradila za 3 sata. Aj da kazemo da smo krenuli oko 11,a zavrsili oko 14 h. Lepa parcela, kamioni, prinos oko 5 t/Kj. Brzina se kretalao oko 5-6 km/h
 
Da li pratite i poštujete senzore sita i slamotresa u radu? Ja lično vodim računa o tome a nekoliko ljudi u selu znam koji tome ne pridaju značaja... Koliku osetljivost im zadajete po kulturama? Ja u žitu i suncokretu držim oko 7-8 dok u kukuruzima idem sa manjom osetljivošću, oko 5-6... Kombajn je Claas Dominator 108 Sl Maxi....
 
Kod mene ti senzori ne rade a fabrički nemam uopšte one dugmiće sa podeocima za podešavanje osetljivosti.Zvao sam razne majstore i uglavnom je odgovor da to skoro ni na jednom Dominatoru ne radi pa se situacija kontroliše manuelno a voleo bih da rade kada su već tu.Nekad tokom transporta prorade na kratko, neka glupost je u pitanju ali ne možeš doći do nekoga ko zna oko toga.
 
Kad počne da svijetli crveno sigurno prosipa preko sita i vidi se bez saginjanja i razgrtanja slame
 
Ja sam ove godine senzore drzao na fabrickom podesavanju za kulturu. Kad smo radili repicu fabricki je na 21 od 21,ustvari 7/7 fino. Ima grubo, srednje i fino i svaka je 7 od 7. Onda sam morao da smanjim na 3 fino jer je na repici odmah pokazivao max rastur na sitima mada sam 100 puta gledao, duvao duvaljkom i trazio rastur. U psenici nisam morao nista da diram jer je fabricki na srednje, mislim 3. Videcemo stvarni rastur posle mesec dana 😁
 
U zadruzi pre 25 i više kontrolori su išli za zmajevima sa drvenim ramom veličine 1m2 i ako je bilo više od 10 zrna u otkosu odmah su ih preštelavali ili slali u radionicu,verujem da danas imamo svi veće prosipanje.
 
Kada bi isli za nekim sto je kupio Claasa na kredit i zna da mu je rata za mesec dana nasli bi 1010 zrna.
 
@paorpaor kiše nikad vise, a vrši se 5t/kj suša je očigledno širok pojam.
No,sad kad je Matic spomenuo oko mege I lexiona, zanimaju me koje su to razlike izmedju vršilice što ima, Lexion, Mega, Medion? Koji je jednostavniji i najzahvalniji za održavanje?
 
Nisam rekao da je katastrofa, ali da je malo palo palo je. Sreca je samo sto nije bilo do sad preterano toplih dana.
Sto se tice vrsalice kod Lexiona spram Mege osnovna razlika je pogon i precnik bubnja to test broj sina. Lexion ima dve vise sine i sinhronizovanu brzinu doba, pred doba i bitera. Pogon ide sa motora na medju osovinu koja prenosi snagu sa leve na desnu stranu kombajna to jest na varajitor. Sa varijatorske remenice 3HB remenom ide na dob, sa doba sa iste strane (desne) ide na pred bubanj, a sa leve strane doba ide pogon na biter. Vetar pogoni ista ta prenosna osovina na kojoj je varijatorski pogon. Slamotresi, ladja, ovrsena i povratana masa se pogone preko jednog izuzetno dugackog remena.
Ja nisam imao do sad neka specijalna iskustva sa Claas kombajnom, ali prenos ide izuzetno lako jer bukvalno sajednim prstom vrti se ceo vrsidbeni deo kombajna, dob, biter i aps.
 
Nazad
Vrh