Claas

popustis malo obrtaje motora i eto 500 obrtaja doba ....
 
Pa i neide baš sa popuštanjem obrtaja motora jer se onda sve sporije vrti a to stvara druge probleme prvrnstveno na protoku mase i roto sječki.
 
upravo tako. nema smanjivanja broja obrtaja motora,to je cisto filozofiranje. dominatori se vrte brze od ostalih modela, a propisan broj obrtaja motora pod punim gasom je 2500.
a sto se tice obrtaja bubnja,1000 posto sam siguran da sa fabrickim kajsem ne moze ispod 650 obrtaja. udjite u bazu podataka ili zovite almex pa pitajte. ali ne pricajte napamet
 
upravo tako. nema smanjivanja broja obrtaja motora,to je cisto filozofiranje. dominatori se vrte brze od ostalih modela, a propisan broj obrtaja motora pod punim gasom je 2500.
a sto se tice obrtaja bubnja,1000 posto sam siguran da sa fabrickim kajsem ne moze ispod 650 obrtaja. udjite u bazu podataka ili zovite almex pa pitajte. ali ne pricajte napamet

Kod kombajna uopste nije bitan broj obrtaja motora jer nije predvidjen za trke nego za vrsenje,a za rad vrsalice su bitni neki drugi obrtaji da budu podeseni kako treba,tako da dal ce motor imati 2400 2500 ili 2600 nema veze koliko je bitno da neki drugi elementi imaju dovoljni broj obrtaja za rad kako je to fabrika propisala a kod klasa je obrtaj slamotresa.....

sto se tice bubnja postoje dve vrste remenica na dominatorima u rasponu od 500-1400 i 650-1500 obrtaja i sad ko kakve ima tako moze i da podesi,takodje postoji i dodatni menjac sa kojim se spusti mnogo nize al on kosta papreno,ja radim na 450
 
ja sam stavio lancani prenos bubnja zmajev sad moš raditi i na 200 obrtaja ako treba ali ja radim na 450 isto
 
Kod kombajna uopste nije bitan broj obrtaja motora jer nije predvidjen za trke nego za vrsenje,a za rad vrsalice su bitni neki drugi obrtaji da budu podeseni kako treba,tako da dal ce motor imati 2400 2500 ili 2600 nema veze koliko je bitno da neki drugi elementi imaju dovoljni broj obrtaja za rad kako je to fabrika propisala a kod klasa je obrtaj slamotresa.....

sto se tice bubnja postoje dve vrste remenica na dominatorima u rasponu od 500-1400 i 650-1500 obrtaja i sad ko kakve ima tako moze i da podesi,takodje postoji i dodatni menjac sa kojim se spusti mnogo nize al on kosta papreno,ja radim na 450
mora da ti kazem da nemas blage veze sta pricas,motor pokrece sve ostalo i jako je bitno da je broj obrtaja onaj koji je fabrika propisala,ako je razlika 200 obrtaja,to kad se prenese na sve remenice bude jos veca razlika. a broj obrtaja kod dominatora na slamotresima treba da je 220 u minuti,ako je broj obrtaja motora manji,logicno je da ce i broj obrtaja slamotrsa biti manji.. a taj tvoj dodatni menjac se zove reduktor.
 
Bitno je da ti imas veze,sve ti curi na usi od pameti,da si lepo procitao sta sam napisao nebi ovako glupo i cinicno odgovorio,klas radi na priblizno 2500 obrtaja motora,al sam gore lepo napisao da nije bitan obrtaj motora vec broj obrtaja slamotresa sto i pise na kombajnu sa leve strane koliko treba da bude,a kad na slamotresima ima koliko treba imace i sve ostalo,a dal je to 2470 ili 2520 ili nesto trece to uopste nije bitno,a ko nema blage veze procitaj svoj post na predhodnoj strani pod brojem 5455 gde si stavio akcenat na 2500 obrtaja motora,da ti imas veze odmah bi napisao obrtaje slamotresa jer je to bitno,kao i na zmaju gde je bitno da biter ima koliko je propisano.....a ne motor......
 
Bitno je da ti imas veze,sve ti curi na usi od pameti,da si lepo procitao sta sam napisao nebi ovako glupo i cinicno odgovorio,klas radi na priblizno 2500 obrtaja motora,al sam gore lepo napisao da nije bitan obrtaj motora vec broj obrtaja slamotresa sto i pise na kombajnu sa leve strane koliko treba da bude,a kad na slamotresima ima koliko treba imace i sve ostalo,a dal je to 2470 ili 2520 ili nesto trece to uopste nije bitno,a ko nema blage veze procitaj svoj post na predhodnoj strani pod brojem 5455 gde si stavio akcenat na 2500 obrtaja motora,da ti imas veze odmah bi napisao obrtaje slamotresa jer je to bitno,kao i na zmaju gde je bitno da biter ima koliko je propisano.....a ne motor......
prvo sto si poceo je neces na trke da ides,pa sve ostalo. vidim da si kompleksas neki,ali budi to za sebe a ne da savetujes ljude pogresno. pozdrav
 
Svako ima pravo da radi kako hoce,ja cu pogresno kako vi kazete i stelovacu na slamotresima a vi radite ispravno i stelujte fiksno na obrtaje motora,pa kako kome bude,bitno je da na forumu ima neko ko sve ispravno zna pa da ukaze na gresku svima nama koji gresimo i da se ispravimo,naravno ako prihvatimo strucan savet,pozdrav......:cao:
 
Takav jedan slucaj je bio kod mene u selu.Pre dve godine kupi covek Claas dominator 78 i kada je stigla vrsidba kukuruza on dosao do mene da vidi koliko loma imam ja sa zmajem i kaze mi da njegov klas strasno lomi i ne zna sta mu je.Odem ja da vidim, kad tamo neki njegov majstor bosista inace ,upali on klasa da gas do panja sipa kukuruz u heder ,radi tako kombajn ali spirala od neovrsene mase izbaciva prekrupu ,a u bunker isto jako puna loma ima skoro na pola ,ja mu kazem da proba da smanji malo turazu na palice sto daju gas .Tu se ukljuci njegov majstor i kaze da to tako ne moze i nesme jer motor mora da radi uvek pod najjacom turazom...nisam hteo nesto da se raspravljam da ne ispadnem glup i kazem da ce tako morati i odem kuci.Posle par dana sretnem tog drugara i pitam ga kako ide i on mi kaze da ide super i da su ipak smanjili malo turazu motora da ne bi lomio.
 
I kod mene je obrtaj 600o/min,na lom zrna se niko ne žali...

Večina vas smanjuje obrtaje na dominatoru,pa zar nije onda i protok mase smanjen kroz bubanj,ili se to kompenzira korpom ??
 
I kod mene je obrtaj 600o/min,na lom zrna se niko ne žali...

Večina vas smanjuje obrtaje na dominatoru,pa zar nije onda i protok mase smanjen kroz bubanj,ili se to kompenzira korpom ??

Ove godine prvi put radim na lanac i mnogo lepse izgleda u prikolici sa 450 obrtaja nego sa 600,istom brzinom teram jedino sto zbog smanjenosti obrtaja bubnja korpu dignem za jedan zub vise nego sto sam radio,sve zavisi od hibrida koji se kombajnira,korpu otpustas do te mere dok nevidis da pocinje da ostaje neovrsenog zrna,ako se i desi da na svakom 30-om cokovu ostane dva tri zrna to je zanemarljivo,svaki hibrid ima svoj polozaj rucke u kabini za stelovanje korpe,nije isto raditi LG,kws kermes ns 640 i pionir,svaki se drugacije izvrsava i zato uvek iz kabine pogledaj ako pustis uvratine pa dok se okreces pogledaj iza sebe stanje cokova dal ostaje zrna ili su previse izlomljeni cokovi pa odmah reagujes.....

pozdrav za clana Markana........naidji malo cesce na forum:cao:
 
kod mene ne moze ispod 650 obrtaja,dosao sam do majstora koji je radio u eibl wondrak,covek je od 1985 krenuo na specijalizacije za claasa,rekao mi je da promenim kajs na bubnju, da moj nije original i da je previse krut. kupio sam original kajis (25000 din) i dobijem samo 25 obrtaja manje.odem kod 2 drugara koji imaju dominatora 86 i 96, i kod njih je isto tako i kad je kukuruz losijeg kvaliteta, onda pogotovo ima loma..

- - - - - - - - - -

Svako ima pravo da radi kako hoce,ja cu pogresno kako vi kazete i stelovacu na slamotresima a vi radite ispravno i stelujte fiksno na obrtaje motora,pa kako kome bude,bitno je da na forumu ima neko ko sve ispravno zna pa da ukaze na gresku svima nama koji gresimo i da se ispravimo,naravno ako prihvatimo strucan savet,pozdrav......:cao:
nisam hteo nikog da uvredim,hteo sam samo da pomognem kolegi pipalovu,samo sam malo bio isprovociran. ovde smo svi prvenstveno da pomazemo jedni drugima i da razmenjujemo iskustva, ane da kritikujemo i ismevamo jedni druge. ja ti se izvinjavam kao i ostalim clanovima.
 
@danger:eek:d kojeg Zmaja ste uzeli lančanike za priijenos,i dali treba šta preradit kod ugradnje na kombajn ??
Naravno,i slika toga sistema bi jako pomogla..:bravo:
 
Poslednja izmena:
Mi radimo sa Medionom 320 i takodje ima cepanih zrna zato sto obrtaji bubnja nemogu da se smanje ispod 650 bez reduktora, a gas moze biti samo dva polozaja kornjaca i zec tojest mali gas i pun gas, jedino da se na pumpi nasteluje da pun gas bude manji ali neverujem da je to dobro za sve ostalo :D
 
Ima i kod nas u selu jedan medion i taj gazda ima problema sa lomom. A na mom averu mogu da smanjim na 480 obrtaja slobodnog hoda a kad krene u opterećenje radi na nekih 450 obrtaja...
 
Nazad
Vrh