CIGAJA (PANONSKA OVCA)

Ma jednostavno neće da je uzimaju jer ima više kostiju nego mesa u odnosu na tovne rase i meleze. To je i stvar ukusa ali je činjenica da cigaja iste težine kao i neki melez IDF, W ... ima mnogo manje mesa kad se očisti i ispeče
 
Naši stari su vekovima držali cigaju i nije im imala drugačiji okus mesa, a nama danas smrdi!? Bolje nam je meso od romanovske, il de fransa ili ko zna koje pasmine samo zato što je neko tako rekao. A što se tiče ukusa mesa cigaje nije istina da ima bilo kakav miris i ukus, osim na jagnjetinu. Ja sam imao priliku jesti meso virtemberg jagnjeta i mogu reći da meso moje ovce nema toliko jak, intenzivan pa čak i neugodan miris, na što najviše utiče hranidba, možda je neko tako imao lošu sreću s cigajom.
Pa ko ne voli smek jegnjetine nek je ne jede, ljudi sve vise vole neku sterilnost koja nas i jeste dovela do raznih bolesti....
 
5fohabgax
 
cigaja je prava ovca, a ne ove nove rase sto nam se namecu a nasu rasu ovaca sa ovih podnevlja polako ali sigurno ce izmureti!Cak i od ovih novih rasa sto nam se namecu goinam ja ih zovem tovni pilici jer su ko i oni bez ukusa i mirisa cak i vuna od njih nije za nista ali jbg kad smo drzva banana,dozvaljavomo sve
 
cigaja je prava ovca, a ne ove nove rase sto nam se namecu a nasu rasu ovaca sa ovih podnevlja polako ali sigurno ce izmureti!Cak i od ovih novih rasa sto nam se namecu goinam ja ih zovem tovni pilici jer su ko i oni bez ukusa i mirisa cak i vuna od njih nije za nista ali jbg kad smo drzva banana,dozvaljavomo sve
O kvalitetu mesa mišljenja su različita (randman mesa je činjenica), jer su i ukusi različiti, al ovako na tovnu ovcu gledaju svi oni koji tovnu ovcu nisu držali u svom stadu ili nisu probali meso pomenutih ovaca.
Daleko od toga da je Cigaja prava ovca, ali sigurno da je dobra, kao što je sigurno da ima boljih.
Cigaja je nažalost rasa u izumiranju i kako stvari stoje, biće samo uspomena, jer se skoro niko ne trudi da bude drugačije.
Evo jedne uspomene...
ie4gph.jpg
 
Velika je steta sto nase pojedine autohtone rase izumiru svaka od njih ima neku vrednost tj odredjenu banku gena nazalost vreme i zelja za novcem u svetu pa i kod nas nametnule su neke druge uslove pa se desava gore navedeno. Meni je zao (iako ja prvi gajim rasu koja nije nasa domaca) sto se ne poradi malo na ocuvanju ovakvih rasa pre svega nasih domacih cigaje , krivovirske , kosovske bardoke, karakacanke, svrljiske pramenke......Ne bih da kukam odmah na drzavu ali mislim da svi u saradnji sa drzavom (koja trenutno nema sluha) moramo nesto uciniti da nam ono nase sto nekad bejase hranilo decu ne izumre i postane samo bleda uspomena. Ja skidam kapu pojedinim ljudima neki su cak clanovi ovog foruma kao SARK (Alkeksandar Vasov) ili kolega Sergej Ivanov , Nemanja st89 koji su smogli snage i hrabrosti da se upuste u avanturu da cuvaju ono malo sto je ostalo nasih starih autohtonih rasa i za to im skidam kapu. Zao mi je sto nemam novaca na pretek da oformim par stada svrljiske ovce , lipske ovce , vitoroge , cigaje i sl za svoju dusu da svojoj deci u nasledstvo ostavim nesto sto je moje pradedove hranilo ovako ko zna da li ce jednog dana neko od nasih potomaka (ko bude bio zaludjen ovcama kao mi a mora ih biti sigurno) uopste znati sta znaci rec ovca koja moze da prezivi u sumi ili samo na pasnjaku sa kojom po izdrzljivosti savremene rase nemogu da se porede.
Ja se izvinjavam na:off_topic: pa bih molio urednika da ovaj post prebaci u neku adekvatnu ili novu temu recimo Umiranje domacih autohtonih rasa , ponele me emocije i ljubav prema ovoj zivotinji pa odlutah bas.:ppozdrav:
 
Hmmmmm.... E ovo je nezahvalna rasa za komentarisanje. Rodjak je cuva, nudio nam je ovna, ali nismo hteli da ga uzmemo ni slucajno, jer svake godine kod njega za slavu jedemo cigaju i ... ne znam kako da se izrazim, nije to to. Inace, ja obozavam ukus jagnjetine, ali kad se uporedi ukus cigaje i svrljiske pramenke (koju smo mi cuvali)- nebo i zemlja!

Al zato rodja lepo prodaje ovciji sir, koji proizvodi u velikim kolicinama, za razliku od nas koji smo sa svrljiskim ovcama jedva proizvodili za sopstvene potrebe...

P.S. Cigaje su mu u tipu, ali imaju malo krvi pramenke, i i dalje mi se ne dopada meso :sta:
 
- - - - - - - - - -

Velika je steta sto nase pojedine autohtone rase izumiru svaka od njih ima neku vrednost tj odredjenu banku gena nazalost vreme i zelja za novcem u svetu pa i kod nas nametnule su neke druge uslove pa se desava gore navedeno. Meni je zao (iako ja prvi gajim rasu koja nije nasa domaca) sto se ne poradi malo na ocuvanju ovakvih rasa pre svega nasih domacih cigaje , krivovirske , kosovske bardoke, karakacanke, svrljiske pramenke......Ne bih da kukam odmah na drzavu ali mislim da svi u saradnji sa drzavom (koja trenutno nema sluha) moramo nesto uciniti da nam ono nase sto nekad bejase hranilo decu ne izumre i postane samo bleda uspomena. Ja skidam kapu pojedinim ljudima neki su cak clanovi ovog foruma kao SARK (Alkeksandar Vasov) ili kolega Sergej Ivanov , Nemanja st89 koji su smogli snage i hrabrosti da se upuste u avanturu da cuvaju ono malo sto je ostalo nasih starih autohtonih rasa i za to im skidam kapu. Zao mi je sto nemam novaca na pretek da oformim par stada svrljiske ovce , lipske ovce , vitoroge , cigaje i sl za svoju dusu da svojoj deci u nasledstvo ostavim nesto sto je moje pradedove hranilo ovako ko zna da li ce jednog dana neko od nasih potomaka (ko bude bio zaludjen ovcama kao mi a mora ih biti sigurno) uopste znati sta znaci rec ovca koja moze da prezivi u sumi ili samo na pasnjaku sa kojom po izdrzljivosti savremene rase nemogu da se porede.
Ja se izvinjavam na:off_topic: pa bih molio urednika da ovaj post prebaci u neku adekvatnu ili novu temu recimo Umiranje domacih autohtonih rasa , ponele me emocije i ljubav prema ovoj zivotinji pa odlutah bas.:ppozdrav:
Svaka cast na govoru Rajko,sve si reko dobro i iskreno podrzvam sve ziva istina!
 
Stavi je ti druze u kiseli kupus pa ces videti.

kolega ali necemo svi da jedemo kiseli kupus,vec hocemo da ispecemo jagnje od tri meseca i 35-40kg i da uzivamo.
nema nikakve zavere u svetu protiv nas i nasih autohtonih rasa ovaca.to su gluposti.mislite da bi francuzi ulagali novac u idf da to nema ekonomsku opravdanost.svi smo mi deo velikog ekonomskog trzista i samo ono sto zadovoljava cenom i kvalitetom ce opstati sve drugo je rad bez smisla.
konkretno u ovom slucaju cigaje sto se tice ukusa mesa,jagnjeceg u poredjenju sa mesom idf,sarolea wirt i meleza sa pramenkama,mogu reci da je po mom ukusu i ukusu mojih prijatelja obicno smece.to je iskustvo moje i nekoliko ljudi koji su imali priliku da jedu na jednoj slavi(jagnje je inace bilo na poklon).ja sam iskreno pojeo 2zalogaja,a inace jedem 1kg jagnjetine.
sto se tice mleka i proizvodnje sira to zaista ne znam i necu komentarisati,mozda je to superiorna rasa u tom pogledu.
malo je ruzno i neuko reci ove ''nove rase'',kako rece kolega japanac.po cemu su nove,procitajte malo pa vidite koliko su te rase stare koliko selekcije standarda i godina rada je proslo da bi se dobio danasnji sarole ili idf?koliko je trebalo ulaganja i postavljanja ciljeva koje treba dostici i prestici.hocu reci da su te rase u stari stare isto kao i neke domace,samo sto mi nismo ni u sta ulagali niti bilo kakav trud ulozili,a onda hocemo rezultate.nadjes drvo u sumi i odmah hoces direk za kucu.to ne moze vise.
 
Ljudi moji vi doli u srbij ste tako navikli na vase pramenke, ja i moje drustvo od 5 - 6 drugara, svi jedemo tu cigaju, bez problema, sam sam jeo jagnje od oko 25 kilograma (pecenje) koje sam ja proizveo, jeli smo nas 10tak i nikom nije smetalo.
 
Ne radi se o smetanju. Za iste pare jel bi pre jeo sunku ili posebnu salamu? Ako neko kupuje jagnje, da li ce pre da ih da za jagnje za koje zna da ce biti ukusno, ili za nesto za sta ce se polovina gostiju namrstiti? Ja jedem i cigaju, obozavam jagnjetinu uopste, ali znam da razlikujem JESTIVO jagnje i UKUSNO jagnje. Cigaja je u mom slucaju jestiva, ali da mogu da biram definitivno bi bila medju poslednjima na listi zelja.

P.S. Nismo mi navikli na pramenku, vec su pramenke (narocito svrljiske) definitivno medju najukusnijim rasama ovaca. Nisam probao previse rasa, jeo sam meleze vitemberga, ciste pramenke, meleze pramenke, meleze pramenke i awassija i naravno cigaju (i meleze cigaje). Meni je svrljisko jagnje definitivno najukusnije, pa onda sve ostalo... i cigaja na poslednjem mestu.
 
Drzao sam je dugo cistu, pa je ukrstao sa lokalnim pramenkama, kasnije je oplemenjivao sa awassijem...


Pramenka ima svojih prednosti i mana, dosta je divlja i plasljiva, kasno sazreva, nit je (previse) za mleko, nit je tovna, a vuna danas nema cenu (a tu je medju najboljima). Jagnji po jedno do dva jagnjeta, vrlo retko vise. Ali je ukus svrljiske ovce po meni najbolji ... i ne zahtevaju gotovo nikakvo dohranjivanje preko leta (mi smo im dodavali po malo kukuruza, deteline i nista vise). Plus, genetika im je tako jaka da su mi se i nakon silnih ukrstanja u svakoj generaciji pojavljivali primerci sa potpuno obraslom glavom i fantasticnom vunom. Inace, posle par generacija nakon ukrstanja sa awassijem (i vracanja parenjem na pramenku), primerci sa 1/8 krvi awassija su bili fantasticni. I dalje su kasno sazrevale, po izgledu donekle u tipu pramenke (dobra vuna), ali je mlecnost bila bolja, a jagnjad bila izuzetno krupna i visoka. Jedan ovan je za godinu ipo dana prebacio 90 kila. To mi je bilo malo cudno jer awassi nije tovna ovca, a i pramenke retko dostizu toliku tezinu (i visinu). Ocigledno da su se tu genetski fino poklopile kockice. Zaniljivo da prethodna generacija (sa 1/4 krvi awassija) nije licila ninasta, ovnovi kilavi, ruzni...

P.S. Ne zamerite na amaterskoj terminologiji, ja sam samo (bivsi) stocar amater, 90% posla su obavljali matorci, ja se sam bavio genetikom i osvezavanjem krvi (posto se ranije u mom kraju nije mnogo pazilo na ukrstanje u srodstvu i sl). Na ovu temu sam upao cisto zbog tematike oko ukusa cigaje, posto po tom pitanju imam formirano misljenje. Sto se pramenki i awassija tice, razgovor mozemo nastaviti na odgovarajucim temama...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh