Chat u voćarstvu

Ja ne do januara, a ti bećarino? Raci mi ovom prilikom koje je najbolje vrijeme za orezivanje višnje?
 
Mi krećemo ovaj tjedan u rezidbu višnje. Nebih ulazio u tu tematiku jer ima oprečnih mišljenja o tome. Mi već godinama jabuku režemo tjekom cijele zime, a mladi nasad višnje već treću zimu orežemo u 12. mj. i do sad nismo imali nikakvih problema. Dosta bitno je da je nasad u dobroj kondiciji da što bolje podnese zimu. Inače sugeriram svima koji nemaju puno voćaka da sa orezivanjem krenu na kraju zime, dakle bez žurbe.
 
Ja bi ove godine sa rezidbom trebao da počnjem oko 1. februara. Do sada sam uvijek čekao da prođe barem polovina drugog mjeseca, da bi prošli jaki mrazevi da ne bi došlo do izmrzavanja gornjih pupoljaka, ali ove godine me je strah da neću stići, pošto režem sam, tako da ću početi prije.
 
I ja sam planirao da ranije krenem ove godine. U prolece mi se napravi guzva da nemogu da organizujem nikako,prvi lepi dani od sredine januara i samo rezi ostavicu mlade sljive u drugoj godini za prolece to cu licno da radim.
@becarina pusta
Ja sam zadnjih godina rasipao vestacko djubrivo slicnim italijanskim rasipacem ali po celoj povrsini mozes li da okacis neki link gde ima da se kupi ovaj dodatak posto imam kolege iz HR koji idu dole za Praznike pa da ih organizujem da mi to uzmu ako imas vremena msm da se ne cimas preterano Hvala
 
Imam Amazon 402 rasipač sa dva diska koji koristim u ratarstvu i htjeo sam praviti nešto slično (oklop i usmjerivač).
Probao sam prihranjivati bez toga i zadovoljan sam.
Tehnika je sljedeća:
- zatvorim ljevu stranu (ili desnu)
- na srednjoj polugi popustim zadnji dio rasipača prema zemlji cca 30¤
- torpedo 3 brzina u ler gasu
- iskustveno sam već odredio koliko trebam otvoriti za koju količinu
Razbaca gnojivo ljepo u zoni korijena-krošnje, ni preširoko ni preusko.
 
a jel bi mogao da se koristi dm14 viligerov atomizaer za razbacivanje vestaka ? mislim da ima neki dodatak za to ?
 
Ima dodatak...iz ove teme: http://poljoinfo.com/showthread.php?1463-MOTORNA-PRSKALICA-ATOMIZER

Poydrav svima!


Da da...potpuno sam savladao tehniku, čak i sipanje tečnosti za vrat...:haha:
Ta ručica sa leve strane, služi za doziranje praškastih materijala...znači kad bi stavio ovaj dodatni uložak(vidi sliku) što si dobio u kompletu...
Pomeranjem te ručice, otvaraš klapnu koja naleže na taj uložak! Znači kad bi sipao veštačko đubrivo u posudu, sa tim dodatnim uloškom...možeš je razbacivati!




Inače ta ručica nesluži ničemu, ako koristiš samo za prskanje...meni samo zapinje za oprtače kad stavljam na leđa, tako da ću ih ja skinuti kad budem imao malo lufta u prskanju!
Već bi ih skinuo, ima 4 vijka spolja - ali i ima dva vijka, koja idu sa unutrašnje strane...tako da moram rastaviti celo kućište duvaljke, da bi ih odvrnuo!



A ako nemisliš razbacivati praškaste(zrnaste) materije...onda jednostavno možeš koristiti uložak, kao držač za olovke...:haha:



Pozdrav Joe!
 
Voleo bih da vidim tog ozbiljnog voćara koji ima kajsije visoke kao kuće. :sta: Šta bude sa plodom kada padne sa 10~12m visine, koliko kajsija sa kojima ona ostvari kontakt otpadne na tom stogodišnjem putovanju. Treba shvatiti za šta se koristi atomizer i napraviti razliku između hoby i profesionalnih uređaja. :ppozdrav:


 
Poslednja izmena od urednika:
Kajsija kad padne sa 10 metara ide pravo u rakiju :osmeh:

A što se trešnje tiče, kolika god da je, plodovi su iste veličine i kvaliteta, tako da ne vidim razlog zašto bih je orezivao na 5 metara i smanjivao broj plodova po drvetu, ionako ih neću ja brati daj bože zdravlja :ppozdrav:

Što se zaštite tiče, zaboravili ste još jednu, izduvni gasovi od motora...jako dugo sam mislio da mi maska nije dobra i da propušta, ali sam primetio da je miris isti bez obzira na preparate i tako dođoh do zaključka da se to oseća auspuh :)
 
Jedino ako se sakupi metlicom i lopaticom. :haha: Mala šala naravno. :osmeh:

Kako uspevate da oberete trešnje koje su visoke 10 metarObratio sam pažnju na oštru rezidbru, ali mi uvek na vrhu ostane 1"m koja ne mogu da oberem, nije problem zaštita atomizerom već nemogućnost branja. :sta:
 
Pa ostane po koja, to je činjenica...ja te koje ne mogu da dohvatim skinem trešenjem grane pa posle eventualno pokupim za slatko..ja imam samo 3 komada starih i one su oko 6 metara, dobar deo dohvatim sa merdevina, središnji deo se penjem na drvo...a neke grane dohvatam armaturnom žicom koja sa obe strane ima kuke, dovijem granu ka sebi pa polako.. :osmeh:

Evo slika te 3 trešnje, nalaze se ispred kuće, prelaze visinu terase na prvom spratu...druga slika je pogled sa terase

 
I ja sam planirao da ranije krenem ove godine. U prolece mi se napravi guzva da nemogu da organizujem nikako,prvi lepi dani od sredine januara i samo rezi ostavicu mlade sljive u drugoj godini za prolece to cu licno da radim.
@becarina pusta
Ja sam zadnjih godina rasipao vestacko djubrivo slicnim italijanskim rasipacem ali po celoj povrsini mozes li da okacis neki link gde ima da se kupi ovaj dodatak posto imam kolege iz HR koji idu dole za Praznike pa da ih organizujem da mi to uzmu ako imas vremena msm da se ne cimas preterano Hvala

Firma je iz Zagreba, vrlo korektni su što se tiče poslovanja. http://www.messis.hr/poljoprivredni_strojevi.asp?id=CF&prikaz=opis

Kad mi višnje uđu u 6.-7. godinu onda ću najvjerojatnije preć na gnojidbu cijele površine voćnjaka ili ću odvojit par hektara za probu. Imam neke podatke gdje je rađena usporedba gnojidbe u trake i širom i gnojidba širom se bolja pokazala. Ovo se odnosi samo na višnju.
 
Upozorenje svima na vest o ulasku rusije u STO (svetsku trgovinsku organizaciju) i uticaj na cene naseg svezeg voca i povrca u tu zemlju - konkurencija nasim proizvodima

Ja se kao srpski seljak nebih mnogo radovao ovoj vesti, da prevedem sta ona prakticno znaci a niko ovde nece da je prevede, vec se samo razlicite novine prepisuju sistemom ctrl +c kompjuterom: Prakticno sta ova vest znaci za nas srpske seljake: Preferencijel koji smo imali izvozeci na rusko trziste, svezu jabuku , krusku, tresnju breskvu sljivu ....paradajz itd (srpska roba nije imala carinske dazbine dok je ista roba uvozena iz EU podlegala taksi od najmnje 13% , slabljenjem ovog preferencijala za rusko trziste smanjice se i ruska kupovina ovih proizvoda iz Srbije, jer da se ne lazemo austriska jabuka je boljeg kvaliteta od nase (odlicnog asortimana , jos bolje upakovana selektirna i cuvana) i bez ove takse lakse ce se prodavati u Rusiji, nasim proizvodima ce u bliskoj buducnosti pasti cena u otkupu i eto problema, dragi seljaci a odnosi se i na ministarstvo....pocnite da se bavite predvidjanjima dogadjaja i ne slavite otvaranje rusije prema EU jer ce cenu platiti srpski seljaci (ja ovo pisem a imam osam razreda osnovne+ nesto druge skole) a ministri u ministarstvu poljuprivrede su uglavnom Dr, sa nesto malo Mr.(sa malo iskustva)
Sta treba hitno uraditi da se amortizuje buduci sok koji ce na desiti vec iduce sezone na trzitu svezeg voca:
-pod hitno se organizovati u udruzivati u Coop (savremene zadruge)
-zajedno sa strucnim sluzbama krenuti na obnavljanju i promeni zastarelih i malo-aktuelnih sorti (naprimer stare i jeftine sorte jabuke Ajdaret ) i sadjenjem novih AKTUELNIH I TRAZENIH sorti .
-zajedno sa ministarstvom poljprivrede, opstinama organizovati studiska putovanja i upoznavanje sa novim sortama i trzistem
-hitno organizovati ULO gradnje hladjaca (Coop srestvima iz udruzivanja + pomoc drzave koja vec postoji)
-traziti prave ruske kupce (i prestati prodavati nasu robu preprodavcima moldavcimai i ostalima) koji prodaju nasu robu na kvantaskim pijacama direktno iz kamiona u moskvi i ostalim gradovima
-hino i na nacionalnom nivou uvesti red u koriscenju zastitnih srestava (pesticida i drugo) JEDINSTVENIM PROGRAMOM ZASTITE VOCA I POVRCA na drzvnom nivou sto ce dati dodatnu sigurnost ruskim kupcima i urediti ovu za sada potpuno neuredjenu i stihiski radjenu zastitu koja moze biti veliki problem u buducnosti i dodatno otezati nas izvoz (u odnosu na EU proizvodjace koji su zajedno sa svojim drzavama ovu temu apsolutno uredile)
-podici ovu cinjenicu (ulazak u STO rusije) na najveci moguci nivo rasprave i dogovora drzave i proizvodjaca i pripreme zajednicke strategije i nasu pravilnu reakciju na buducu konkurenciju
- ima tu jos mera ali za sada toliko
Ukoliko ovu vest ne budemo odmah i sada i bez ikakvog odlaganja ozbiljno shvatili cene nasih svezih proizvoda u iducoj sezoni ce drasticno pasti sa mogucnostima da izgubimo jedan deo trzista sto ce se svakako odraziti na otkupnu cenu proizvodjacima...... procitati vest na http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/Економија/1010310/Русија+примљена+у+СТО.html#comments
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh