Chat u voćarstvu

pole slab ti je fitilj pomirenje i udruzivanje ne znaci obavezno da smo se prethodno svadjali ovde u sumadiji "pomirenje" neznaci isto sto i "mirenje" pomirenje znaci "sklad i mir"a ako se pod hino ne udruzimo mi malinari i ostali vocari i ne budemo imali nas"kartel" uvek cemo pojedinacno biti slabi u ostlom citacete ove moje zapise u rublici "chat o vocarstvu"jednoga dana i videti da ovo sto pisem sada ima svoju istinu "21 vek bice vek vode nafte i hrane" samo ce to nedostajati a sveg industriski drugog proizvedenog vec ima i vise nego sto treba (zamislite samo koliko vrsta kola ima na svetu), zato je to sansa srbije jednine najlepse i nase zato sam ja pozitivac i kad mi je tesko "srbija nesme da bude nasa zajednicka pljuvacnica" izrael je od pustinje pretvorio pogodnu zemlji i prodaje povrce i voce svuda po svetu (ali su oni jedinstveni vole svoju zemlju udruzen su narod u istoj i zajednickoj ideji napretka) nama srbima Bog je dao sve i rodnu zemlju i reke i stasit narod ali smo mi individualisti u zelji da "komsiji crkne krava" a ne da zajednicki sa komsijom napravimo i jos vece stado i mlekaru, pogledaj pole koliko je tvoj komsija provac upotrbio u prethodnim tekstovima teskih reci i osuda umesto da saslusa moje provereno misljenje (o dozvoljenoj berbi i izvozu divlje borovnice), mi se srbi ucimo stalno iz pocetka i niko ne postuje miljenje prethodnih generacija a kamoli savremenika, a kao sto vidim niko nece ni da me podrzi u istini koju pisem (vec me sele na sporedne koloseke) ali ja cu biti uporan sve dok srpski seljak ne shvati da je udruzen jaci,a da mu je jedina drzava koja ima srbija majka a ne macaha
 
vladaane za tvoju info mi smo udruzeni u jednu veoma uspesnuy zadrugu a tebi savetujem da sam ne kreces u te avanture,,a svima koji pokusavaju da nesto poremete ovu temu tipa ,,pa nije ovo tema o borovnici,, mogu sdam da kazem da procitaju naslov ,,bobicasto voce,, prema tome nismop pisali o sljivi ili o orahu prema tome nema mesta primedbama ,,sutra se vidimo u beogradu pozzzz
 
u redu je provac jako mi je drago da ste udruzeni u vasoj proizvodnji i to jos u uspesnoj zadruzi to je pravo i jedino resenje , cestitam, to je pravi put, videti se u beogradu necemo ja podrzavam malinare u protestu ali ne smatram da je to pravi put "jer pare niko nece da nam da" mozemo samo kvalitetnom racionalnom proizvodnjom, udruzeni,sa vecim prinosimai pravilnim odabirom sorti da dbudemo bolji od drugih konkurenata (poljska cile, sad i bugari i bosanci itd) treba da se ujedinjujemo u proizvodnji i prodaji a ne da se ujedinjujemo da bi protestovali jer smo pojedinacno prethodno svi bilo "osisani do glave" pa sad svi ujedinjeni u protestu i "celavi" da setamo i protestujemo i da trazimo pare od "nekog", ko to treba da nama da para "drzava" taj sistem koji se zvao komunizam i u kom je drzava odlucivala sve zamenili smo "liberalnim kapitalizmom" koji nasi politicari zovu "demokratija" hladjacari oni su ostali bez para u protekle tri godine kada su nase cene bile velike a oni na kraju lose prodali (to je njihov problem) ali je to i sad nas problem jer oni para nemaju.....a banke im pare ne daju "smatrajuci posao sa malinom rizican" pare treba svima nama da daju strani kupci (izvoz) oni su prepuni neprodate robe od prosle godine, a poljaci nude jeftinu "smrznutu polanu" pa za nasu robu ima mesta samo kad poljaci prodaju svoju jeftinu (cekacemo do januara februara 2012 ) a onda ce na trziste doci i cileanci pa cemo videti njihove cene , provac moj zakljucak je na trzistu svetskom ima vise maline u ponudi nego sto je potreba (svetska kriza oslabila je kupovnu moc obicnih gradjana po svetu) zbog cene koja je skakala proteklih 3 godine malina je sadjena na sve strane (provi smo kum i ja posadili jos 1 hektar i uzeli u zakup jos zemlje za dalju sadnju) nece biti lako ...ali ni sledeca godina mi se ne cini da ce biti dobra sa cenama, daj Boze da se varam, ali sve ide u tom pravcu u jos jednu tesku godinu.....
 
Pozdravljam sve malinare koji su na ovom forumu. Ja sam novi clan koji se upravo sprema za podizanja novog malinarnika. Ovaj forum sam kompletno pročitao i na kome sam mnogo naučio (pored literature). Drago mi je što ima toliko malinara na ovom forumu koji se toliko trude da svojim savetima pomognu novim članovima koji imaju želju da gaje maline. Pozdrav svima.
 
Iščupao desetak stabala neke američke sorte šljive u 8 godini. Šljive su bile zdrave ali nisu bile pogodne za zaštitu jer su odstupale u razvoju i sazrijevanju (neka vrlo kasna sorta) pa ih monilija uvijek dokrajči, a nisam mogao paliti traktor i aktivirati atomizer zbog njih nekoliko. U kasnu jesen ide sadnja na njihovo mjesto Ljepotice ili Stenleja.
 
Malinar, hvala ti na upućenoj dobrodošlici. Pozdrav.


Pošto se približava sadnja malina zamolio bih ko ima slike pravilnog postavljanja sadnica u pripremljenom rovu dubine 10 cm. Zanima me kako se postavljaju žile sadnice, dali po dužini rova ili nepravilno razbacane po rovu t.j pod kosinu sadnica a žile kako dođu. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Postavis ih najprostije u rov,zagrnes,malo nagazis oko nje i to je to...nema nikakve mudrosti...:ppozdrav:
 
Pozdravljam sve malinare koji su na ovom forumu. Ja sam novi clan koji se upravo sprema za podizanja novog malinarnika. Ovaj forum sam kompletno pročitao i na kome sam mnogo naučio (pored literature). Drago mi je što ima toliko malinara na ovom forumu koji se toliko trude da svojim savetima pomognu novim članovima koji imaju želju da gaje maline. Pozdrav svima.

nemoj posle da kukas kako je mala cena :ppozdrav:
 
Pozdrav svima,nije me bilo jedno vreme,ali kako se sadnja priblizila rekoh da se aktiviram.Mozda mi neko da neki koristan savet.Interesuje me da li postoji neki efikasniji nacin za kopanje rupa za sadnice od onog,asov u sake pa udri.Ima mnogo rupa a svi smo tanki sa vremenom.Ako neko zna nek da predlog.
 
druze evo ja sto se tice toga da pomognem :) ja cu masinskim putem. Ima dve opcije na traktor busilica a ima i rucnih tipa 200e pa na gore . Sve je bolje nego asov :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Prije par dana iskopao sam par rupa ručno, a za par dana ću nastaviti mašinski. Velika suša ove godine jednostavno je od zemlje napravila beton. :)
 
Da ne otvaram novu temu, pitacu ovde. Treba mi ideja sa cime da obelezim posadjene sadnice. Ovo mi treba jer mi kradu sadnice pa sam mislio ako ih obelezim da bar ne mogu da ih prodaju. Pada mi na pamet neka boja u spreju ali ne znam da li ce stetiti sadnici. Rekli su mi da premazem sa lepkom za miseve ali to mi se cini kao losa ideja? :)
 
Ja sam u subotu napravio mobu, skupilo nas se 11, i posadili smo 200 komada vilijamovke i pojeli prase :ppozdrav:
I sve to ručno. Mogu vam reći da je bilo prilično veselo
 
Ja sam u subotu napravio mobu, skupilo nas se 11, i posadili smo 200 komada vilijamovke i pojeli prase :ppozdrav:
I sve to ručno. Mogu vam reći da je bilo prilično veselo[/QUO

Koja dubina rupe,gde si uzimao sadnice i po kojoj ceni,koji razmak...Pitam jer sam i ja u subotu sa par ljudi kopao rupe za viljamovku,razmak 3x4metra,dubina rupe 60cm. precnik oko 60cm...zemlja je kao beton,prvi asov lako a dublje je katasrofa..:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
cunami CARE !

Valja se našaliti sa zabrinutim novim malinjarima:osmeh:. Ma ne brinite za malinu već odmarajte do proleća i maline odmaraju :ppozdrav:.
 
Nazad
Vrh