Chat u voćarstvu

Nisam siguran da pišem u odgovarajućoj temi-premestite ako treba...
Najnovije vesti su da su Rusi uveli Turcima sankcije na izvoz voća i povrća u Rusiju:

http://fakti.org/rossiya/rusija-zat...-povrce-zivinsko-meso-zabranila-carter-letove

РУСКИ премијер Дмитриј Медведев потписао је одлуку своје владе о активирању специјалних економских мера против Турске.

Руска влада је овим потезом утврдила цео списак турских пољопривредних, сировинских и прехрамбених производа који се од Нове године више не смеју увозити у Русију. Забрана неће важити једино за оно што појединац - који се враћа из Турске - може унети „ради личног коришћења“.
На списку су, поред осталог, парадајз и друго разно поврће, лимун, мандарине, поморанџе, живинско месо, грожђе, јабуке, крушке, кајсије, брескве, шљиве, јагоде, каранфили,со...


Русија је прошле године из Турске увезла хране за 1,7 милијарди долара.
Sad,pošto je na snazi i zabrana uvoza voća iz EU u Rusiju, mislim da će (uz malo sreće) sledeća godina biti
jako dobra za proizvođače voća iz Srbije.




Šta vi mislite?
 
Bojim se da ce samo jeftini proizvodi iz turske pleplaviti druga trzista, pa i nase...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Caos forumasi..

Ne znam gde postaviti ovo pitanje, pa rekoj ajde u slobodnom cetu za vocarstvo...Mozda je negde i pisano ali ja to ne mogu naci.. Gledao sam malo po youtube ovaj zagrtac za voce, cemu on sluzi?? Vidim da kopa zemlju i baca je na stabl, ovamo pravi kanal..
 
Mislim da je danas bilo predavanje na NS sajmu, imao sam zelju da odem ali... naravno ako neko sazna za "mesto i vreme" ovakvih desavanja neka podeli sa nama.
 
Ako znas katastarski broj parcele imas javni uvid u zemljisne knjige preko web-a. Cak I ako ne znas parcelu preko sajta geosrbija.rs mozes da nadjes koji je broj parcele, a onda odes na sajt republickog geodetskog zavoda I nadjes na koga se vodi.... Problem su njive prodate vise puta I nijednom uknjizene...

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

A da li postoji mogućnost da preko interneta se pronađu međe, mislim da se vidi satelitski snimak ili slično određene parcele?
 
Staviću ove analize i ovde ali moje je mišljenje da generalno kako god da okreneš po nas neće biti dobro još kad se doda da će nas preplaviti turska roba....

[h=3]uticaj el nino-a i predviđanja Saxo bank-e za 2016

''ANALIZA FAKTORA[/h]EL NINO
Obzirom da sam u prethodnim analizama zime pisao o tome šta predstavlja ovaj sistem voda-atmosfera neću sada ponavljati te informacije.
Ono što je bitno je da smo trenutno (blizu 15.12.) ušli u najjaču fazu super snažnog El Nina. Ovaj El Nino bi trebao biti centralno pozicioniran, modoki, El Nino. Naziv „modoki“ potiče od japanske kovanice nekoliko reči koje u slobodnom prevodu znače „sličan ali ipak različit“.
Kod ovakvih El Nino ciklusa u prošlosti vremenske prilike nad Evropom su imale dve vrlo odvojene, različite, faze. Prvu fazu je činio period koji je obuhvatao kraj novembra, decembar i povremeno sam početak januara. U tom periodu zbog naglog jačanja mlazne struje vetrova snažna ciklonska aktivnost bi zahvatala zapadnu, severozapadnu i po nekad centralnu Evropu, dok bi oblast istočne Evrope, jugoistok i jug kontinenta (izuzetak bi bio kranji istok Rusije) bili obuhvaćeni poljem anticiklona uz stabilno i toplo vreme. Ovo je situacija koja već duže vreme traje i trebala bi se nastaviti veći deo ovog meseca.
U svom drugom delu deo zime su najčešće imale potpuno drugačiji scenario. U tim zimama je od sredine januara dolazilo do razvijanja jakih, anticiklonalnih, blokada na severu, uz izmeštanja ciklonske aktivnosti ka srednjoj i južnoj Evropi.
Kao posledica toga ove zime su imale relativno hladne cikluse koji su trajali tokom januara, februara i neretko se produživali u martu.''


''El Niño sparks inflation surge

Peter Garnry / Head of Equity strategy / Outrageous Predictions 2016

According to many climate forecasters, 2015 and 2016 will likely be the hottest two years on record, adding to the growing number of droughts around the world. The volatile weather we’ve experienced in recent years has also increased the number of floods and other devastating weather extremes. On top of this, next year’s El Niño will be the strongest on record and will cause moisture deficits in many areas of southeast Asia and droughts in Australia. Global agricultural production will be affected negatively. Lower yields across agricultural commodities will curb supply at a time when demand is still increasing on the back of global economic expansion. The outcome will be a 40% surge in the Bloomberg Agriculture Spot Index, adding some much-needed inflationary pressure. The central bankers in the developed world which have been battling with mega deflationary trends caused by negative demographics, lower private consumption and excess labour capacity will welcome this development. The upshot of all of this is that the tide will start to turn for stagnating wages and the low level of new net investments that have blighted developed economies for far too long.''

google translate prevod

Ел Нино спаркс инфлације талас


Петар Гарнри / шеф стратегије КАПИТАЛ / Оутрагеоус Предвиђања 2016


Према многим климатским прогнозери, 2015 и 2016 ће ​​вероватно бити најтоплијег двије године на записник, додајући да све већег броја суша широм света. Нестабилна време смо доживели у последњих неколико година је повећан број поплава и других временских разорним крајности. Поврх тога, за наредну годину Ел Нино ће бити најјачи на записник и да ће изазвати влаге дефицита у многим областима југоисточне Азије и суша у Аустралији. Глобална пољопривредна производња ће бити негативно утицати. Нижи приноси широм пољопривредних производа ће обуздати снабдевање у време када је потражња и даље расте на позадини глобалне економске експанзије. Исход ће бити удар 40% у Блоомберг пољопривреде Спот индек, додајући неке преко потребне инфлаторни притисак. Централни банкари у развијеном свету које су се боре са дефлације мега трендовима изазваних негативним демографским карактеристикама, нижем приватне потрошње и вишак капацитета рада ће дочекати овакав развој. Последица свега овога је да ће плима почети да се окрену за стагнира плате и низак ниво нових нето инвестиција које су опустошеним развијеним економијама предуго.
 

SVIM MALINARIMA ZELIM

Srecnu ,uspesnu,rodnu i biricetnu nastupajucu 2016 godinu,sa sto vecim prinosom.naravno i jos vecom zaradom,sto manje problema,sto vise zdravlja,veselja.....i jos...joss...

TASOO
LJUBOVIJA
 
Poslednja izmena:
Zanimljiv clanak u Biltenu PSSS Cacak za decembar.

Неродност воћака условљена дужином дана и недостатком ниских температура

Свим воћним врстама, а у оквиру врста и неким сортама неопходно је одређено трајање у току дана и вегетације количина светлости да би се остварило нормално развиће, формирање цветних пупољака и, у резултату свега, оптимална родност.

Све врсте воћака сврстане су у две групе: воћне врсте дугог и кратког дана.

Воћне врсте кратког дана раније формирају цветне пупољке и задовољавају се релативно малим бројем дана часова активне светлости , који су довољни за почетак формирања цветних пупољака и нормалну родност.
Важније врсте које спадају у ову групу јесу: јабука, крушка, леска, неке врсте и сорте шљива и друге.
Отуда наведене врсте могу у нашим условима да успевају на већим надморским висинама и релативно хладнијим ареалима.
У таквим условима облачност је у већој мери изражена. Зато није нимало случајно што се јабука гаји на северу Европе, где је дан краћи.

Са друге стране, група воћака дугог дана представљена је, углавном, коштичавим воћним врстама , којима је за успевање, развој круне и плодоношење неопходна већа количина дневне светлости, па самим тим и касније долази до формирања цветних пупољака.
Дакле, уколико наведене врсте немају адекватну, одговарајућу количину дневне светлости нема ни формирања цветних пупољака, па ни нормалне родности.

За успешније гајење континенталних воћних врста неопходно је да током зиме постоји одређени период са температуром од 0°C до 7,2° C. Уколико наведене температуре не трају одређени број часова у току зимског мировања настаје неродност воћака.

Већи број сорти јабукa и крушака у топлијим ареалима не формирају цветне пупољке.
Одређене коштичаве воћне врсте , пример бресква, за своје успевање, у зависности од сорте, захтевају између 200 и 1100 часова трајања температуре у опсегу 0,0°C до 7,2°C. Уколико то није остварено тада, и поред тога што су формирани цветни пупољци, не долази до формирања нормалног полена и до оплођења. Такви цветни пупољци, по правилу, отпадају пре цветања.

Кајсија, на пример, осипа цветне пупољке у зависности од сорте.
Сорте хладнијих ареала ( као што су крупна рана, мађарска најбоља, кечкеметска ружа и друге) захтевају већи број часова ниских температура. Уколико изостану ниске температуре за време мировања врло често не долази до цветања. Међутим, уколико се поједини цветови и отворе нема оплођења, па самим тим ни родности.

За неке ране сорте шљиве и трешње у току зиме неопходна је температура између 0.0° – 10° C, у укупној суми 467 до 530 часова.

Црна рибизла је воћна култура северних ареала. У зависности од сорте неопходна јој је температура од -3 °C do 0.0° C. Уколико је у току зимског мировања виша температура, онда трајање ниских температура требало би да буде и 1200 часова.
 
Poslednja izmena:
Lepo ovo prvo jutro u novoj godini. Nadam se da će nam cela 2016-a biti ovako bistra, jasna i sunčana. Ako pomalo bubnji u glavi - proći će....
 
more, nocas -15, vedrina, tu i tamo su krenuli neki pupoljci pre vremena, daj boze da ne bude neki show sa izmrzavanjem
 
Kolege, sve najlepse u novoj godini. Puno srece, zdravlja i uspeha u poslu

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh