Chat u svinjarstvu

pa šta je čovjek (Vučić) rekao pogrešno ? Jedino to na kraju ukratko , a presječeno je dalje , to neznam , al šta je pogrešno kad se čovjek čudi kad neko kaže "čekam posao " ? KO još čeka posao a vrijedan je da radi ?
 
Sta je rekao pogresno, otidji u banku i trazi 20.000e kredita da pokrenes neki biznis , ako ti nekim cudom i odobre kamate su takve i uslovi da to niko razuman ne bi uzeo. Da ti kredit u evrima, isplati u dinarima i trazi da im platis u dinarima ali kad ga placas oni ti konvertuju u evre a evro svaki dan skace . Kamata 12-18% pa ko sme da se usudi da uzme kredit ???? Ko ima u dzepu pare da pokrene biznis neki bilo koji ! Sta je rekao pogreso ??? Urnisali su sva preduzeca, urnisali su banke, urnisu poljoprivredu! Strancima plate radnu snagu, plate komunalne usluge, plate struju, daju subvencije na sve to a oni izvlace pare iz srbije. Jedino sto ostaje jesu plate radnika, ali cekaj pa srbija daje pare za ta radna mesta , znaci ne ostaje NISTA !!! A da li bi ti dobio 10.000e po radniku, da li bi tebi platili komunalne usluge, struju itd... I ti me pitas sta je rekao pogresno, ovo je tuga...
 
pa šta je čovjek (Vučić) rekao pogrešno ? Jedino to na kraju ukratko , a presječeno je dalje , to neznam , al šta je pogrešno kad se čovjek čudi kad neko kaže "čekam posao " ? KO još čeka posao a vrijedan je da radi ?

Ti se zezas il si ozbiljan,sta je pogresno rekao,ne znam sta je ispravno rekao,on se toliko zaneo putujuci drugim zemljama pa i sam umislio da je takva idila i kod nas. Nemalo ga....
 
Ma covek je skroz neobavesten sta se desava po srbiji,njemu izgleda bitno da uhapsi dva dilercica nedeljno i da italijani ovde kod mene u opstini otvore neku firmu s drzavnim parama,i cisto malo da obidje svet na racun grajdena,a sto taj narod nema leba da jede to nije bitno,a o nekoj cifri za pokretanje posla ne smem ni da govorim,cena tovljenika od 110din je bas rentabilna za proizvodjace i varovatno ce svi povecavati kapacitete je smo mi zemlja u usponu,imamo toliko promet da nam je nase stoke malo,nego aajde da pomognemo ovima iz EU pa da otkupimo nesto i od njih sto je van roka,da jede narod malo i smrdljivo meso i preradjevine,svako krupno parce zemlje dobili tajkuni i politicari(mislim na drzavno,bar je kod nas tako),i onda se pitate sta je pogresio,ili mozda on nije govorio o Srbiji?A kako nista nije reko o korumpiranim inspektorima i onim privatmnicima koji saradjeuju s njima,pa na crno pazare po desetine miljona mesecno i ne placaju porez na to,nego privatni biznis,strancima daju pare po radniku,a meni naplacuju kamatu na kredit 20%,gradonacelnik dodje i uzme sta mu treba,ako ne das eto je inspekcija odmah ujutru i pisu redom,odma mesec dana zatvoren biznis....
 
Poslednja izmena od urednika:
Razmisljam da li je moguce i kako?, odupreti se svemu ovome. Mozda ce zvucati utopijski, ali jedino je resenje: UDRUZIVANJE. Zamislite kada bi svaki pojedinac ulozio u jednu ogromnu zadrugu kao sto je bilo u vreme komunizma pa i jos veca i da ih je na primer po jedna u regionu, a da sve one sacinjavaju uniju zadrugara na republickom nivou i zajedno donose vazne odluke. Zadruga da ima svoje otkupne centre, spediciju, klanice, na krv ako treba izdejstvovati izvozne dozvole. Naravno da bi tu bilo dosta prepreka, sto na lokalnom nivou, pa sve sire, sukoba sa predstavnicima pojedinih interesnih grupa u okviru Srbije i na kraju odupreti se kolonijalistima iz EU. Moram da ponovim "na krv ako treba", ali ostvariti osnovno ljudsko pravo na: slobodu (ne dozvoliti da budes ni po kom osnovu podcinjen, pa i ekonomski), zatim pravo na rad i naravno dohodak. Ako se vratimo unazad u istoriju, Srbija je prolazila kroz slicne nedace i jedino kada se oslonila na samu sebe, bilo joj bolje. A ovi nasi politicari su obicni poltroni, koji zarad licne i politicke stabilnosati ce prodati i svoj narod.
 
Lepa je to ideja, ali koliko je ona realna ? Treba tu dosta rada i truda i najvaznije SLOGA, a to ce se tesko postici kakav nam je mentalitet. A i pored ovakvih politicara to je osudjeno na propast. Mogu zamisliti koje bi uslove postavili i na koje bi nacine to klanicari i mesari sabotirali.
 
Ma mi smo bre izdrkan narod,da deset ljudi cini udruzenje jedan nece biti zadovoljan,a jedan ce namerno hraniti lose i onih osmorica ce ispusiti zbog nnjih,mi smo em zavidni em ljubomorni jedni na druge,i to sto se spominju zadruge,udruzenja sve je to lepo,ali problem su ljudi i nepostenje medju njia,prodali bi obraz za flazu piva i samo gledaju kako koga da zajebu,svaka cas pojedincima ali nisu svi postenii i dobri....:ppozdrav:
 
E pa upravo je u tome caka sto smo izgubili veru, a i 10-15 god. unazad su nam usadjivali u glavu da smo mali, slabi, glupi,nemocni, da moramo da se povinujemo velikima i samim tim su nas demolarisali da mozemo da pokrenemo-menjemo stvari. Sta nas uce: da radimo, ne pitamo koliko i za koje pare.
 
Ma koji veliki, Zasto mi da uvozimo svinje ili bilo sta od njih kada oni od nas nece da kupe nista ko da je sugavo. A sve je zdravije i bolje nego njihovo. Ma nase napolitanke su sladje od njihovih probao sam i nemacke i nisu nista. Pametan je bio Broz, nisam komunista ali imalo je pametni stvari, Uvozilo se samo nesto sto je preko potrebno a izvozilo se sve, secam cale je prodavao bikove za Grcku i Italiju. Nisu bile jake cene ali se prodavalo pa kupavalo i radilo gradilo. Ovo sto se sada desava je nocna mora ceo januar sam se nervirao zbog cene svinja. Ja bih zeleo da stvorimo nesto veliko zadrugu privatnu firmu za trgovinu i promet stoke bilo sta ali s nasim ljudima je to tesko. Izdaju te kada se najmanje nadas...
 
[h=3]IZVOZEĆI KUKURUZ, A UVOZEĆI MESO, Srbija gubi TROSTRUKU vrednost![/h]

Beograd -- B92-Tržište preplavljeno domaćim svinjskim mesom, koje nije moglo da ode u Rusiju zbog visokih transportnih troškova preko Bara i Soluna


Kod nas se iz godine u godinu ponavlja situacija da izvozimo kukuruz i da nam to, neretko, postaje najbolji izvozni proizvod, a da smo s druge strane stalni uvoznici mesa, pogotovo svinjskog. Šta je po sredi?


Sistemska greška naše ekonomije i poljoprivrede ili jednostavno nebriga države za ovu proizvodnju. Šta to imaju Hrvatska i Mađarska sa čijih farmi "dolaze” meso i živi tovljenici. Možda Evropsku uniju i njene subvencije?



Prošle godine, zbog političkih razmirica Rusije i Evrope oko Ukrajine, nama se učinilo da se izvozom hrane u Rusiju za nas otvara posao veka. Međutim, to na kraju nije ispalo tako, a upućeni kažu da su naša očekivanja o izvozu, koji nismo realizovali, glavni razlog za aktuelni pad cena tovljenika na oko 115 dinara po kilogramu s ranijih preko 200 dinara. Nezadovoljni proizvođači ovih dana traže pomoć države i intervenciju Robnih rezervi.


Rajko Latinović, direktor PKB "Imesa”, kaže da je izvoz svinjetine u Rusiju u poslednja dva meseca prošle godine podigao cene. Proizvođači su počeli namenski tov za to tržište, ali su se izvoznici suočili s teškoćama.


"Počeo je bio izvoz i zamrznutih svinjskih polutki i nešto malo i prerađevina. Međutim, upravo zbog odnosa Rusije i Evrope, kamionski izvoz nije dolazio u obzir (zbog bolesti svinja u našim oborima), a alternativa je bila da roba u Rusiju stigne morem, preko barske i solunske luke. Međutim, transport robe od oko 40 dana poskupeo je cenu krajnjeg proizvoda za uvoznika pa su Rusi našli druge kanale nabavke. Iz Kine prevashodno", objašnjava Latinović.


Po njemu, ovaj "talas namenske” proizvodnje za Rusiju, koji je završio na domaćem tržištu, nekako će proći, ali mi ostajemo s našim starim problemom – da naša proizvodnja ne zadovoljava domaće potrebe i da smo otvoreno tržište koje je suočeno sa stalnim uvozom. Ko god nađe interes može da uveze robu iz celog sveta. Prošle godine smo uvezli 300.000 živih svinja i još 14.000 tona svinjskog mesa.


"Zemlje u našem okruženju, Hrvatska i Mađarska kupe od nas kukuruz, a nama prodaju meso. Zašto? Pa zato što njihovi proizvođači imaju bolje uslove. Njihove države imaju drugačiji tretman poljoprivrede", izričit je Latinović.


Zbog otvaranja ruskog tržišta u javnosti javljaju se sumnje da bi veliki uvoz mogao biti špekulativan zarad preprodaje u Rusiji, ali Latinović takve navode odbacuje. Rusi su se kaže, dobro "zaštitili” u tom smislu i kupuju samo ono što je stvarno othranjeno u Srbiji.


Dragovan Milićević, ekonomski analitičar kaže da se Srbija, nažalost, u nedostatku bilo kakve valjane poljoprivredne, a pogotovo strategije razvoja stočarstva, sve više orijentiše na slobodan uvoz. Iako to ima pogubne posledice po celokupnu poljoprivredu, jer je poznato da se ratarstvo uvećava kroz stočarstvo za više od tri puta.


"Ako se ništa ne učini blizu smo toga da se domaći tovljenici zamene uvoznim u potpunosti. Postavlja se pitanje kako je uvozna cena tovljenika niža od domaćih, što predstavlja glavni motiv velikih klanica da uvoze meso i tovljenike. Zašto je cena tovljenika niža u Hrvatskoj i Mađarskoj nego u Srbiji, kada je osnovna hrana, a to je kukuruz, znatno jeftiniji nego u tim zemljama. I dalje će Srbija izvoziti kukuruz, a uvoziti tovljenike i meso, i na taj način gubiti tri puta veću dodatu vrednost i znatne efekte za delatnosti vezane za svinjogojstvo", kaže Milićević.


Tu priču je znao i nepismeni knjaz Miloš koji je Austrijancima izvozio žive svinje, a ne kukuruz, jer se na mesu više zarađivalo nego na prodaji žitarica.


Milićević dodaje da brojni faktori određuju domaće i uvozne cene. Pre svega tu su cene inputa, troškova, državne subvencije ovoj grani poljoprivrede... "Da li je ova grana poljoprivrede prepuštena sama sebi i tržištu jačih igrača ostaje da se vidi. Poznato je da utakmicu jačeg i slabijeg rivala uvek gubi onaj slabiji. Nije teško zaključiti ko je u ovoj utakmici slabiji”.


Uvoz živih tovljenika počinje da raste od 2012. godine, kaže on, a najviše se uvozi iz Hrvatske. U 2013. godini uvoz je bio 2,5 puta veći nego prethodne godine, a više od osam puta veći nego 2011. godine. Nastavlja se intenzivno i uvoz svinjskog mesa u 2014. godini. Od januara do novembra uvezeno je ukupno smrznutih svinjskih polutki u vrednosti 43,7 miliona dolara, prenosi Politika.
B92
 
http://agrovizija.rs/index.php?id=186


Zlatan Đurić danas nije bio voljan da za „AgroServis” iznosi detalje iz ovog razgovora pre nego što o tome ministarka Snežana Bogosavljević Bošković ne objavi zvanično saopštenje, već nas je oko podne obavestio da je dobio uveravanje od Ministarstava poljoprivrede da će uskoro biti organizovan interventni otkup tovljenika prve klase, a da takvu ponudu (imena farmera i broj tovljenika za utovar) treba da dostavi sutra do kraja radnog vremena.

Prema njegovoj informaciji u Sremu se danas vrši popis gazdinstava koja nude tovljenike i do podne je evidentirano više hiljada tovljenika. Farmeri očekuju da će ostvariti istu cenu koju su plaćali klaničari - uvoznici tokom prošle godine – 1,38 evra za kilogram, uvećanu za PDV.
 
Nazad
Vrh