Chat u svinjarstvu

To kazem macvanin,nije kupac toliko blesav da uzme neku robu da plati tu cenu a da ne valja samo ovi koji sve stavljaju na papir kukaju kako nema racunice :D
Isti slucaj i kod mene u zadnjih 2 godine nijedna tura nije bila ispod 124kg prosek realno,kad su bili prvi put ljudi iz Trlica kod mene pitali me kad sam ubacio turu ja im rekao tu u oktobar mesec a oni kad su bili kod mene bio je 10januar tako nesto nisu mogli da poveruju pitali me cime ih hranim ja im pokazao bili odusevljeni i platili mi tad 10-15din po kg visak na liniji klanja.
 
Moze dobro da prodje cak i ako je cena 140-150din, bitno je da su zdrava prasad i da je dobra genetika i da su uzeta sva prasad sa jedne farme,to kad krene ide ko podmazano,ako izbaci turu za 3meseca sa proseko vecim od 110-115din on se izvukao :ppozdrav:Bitno je da ubaci samo da mu ne stoji objekat prazan
Ako je konstatacija da je prase kostalo oko 9500 dinara ne vidim racunidu bez 180 dinara po kilogramu. Grubo racinajuci tu svaki treba da pojede oko 300 kg hrane da bi naterao 120kg tezine plus voda, struja, sitne veterinarske intervencije, a na tolliki broj ima tu i uginuca. Tu kad jedan ugine deset hranis dzabe do kraja tova. Ti kazes da se rad ne racuna jer je sve na dugme. Pa i to dugme kosta.
 
E jebes ga ti bi hteo sve da ti se isplati sve u jednoj godini,ako sve stavis na papir onda ces se brzo razocarati, sto se mog ugla tice vise ulaganje je u ratarstvo (skoro duplo)nego u stocarstvo.Ako je platio 3xxdin po kg ta prasad su vacinisana i protiv bolesti jos od kad su bili na sisi i repovi iseceni i strojeni,veterinar nema sta da trazi tu,on tera lekove kroz vodu i antibiotike,tu slabo ima uginuca mozda i ne bude a i ako bude sigurno ce biti manje od 1%uginuca.
Znam coveka iz Matijevica istu cenu je platio i on iz nemacke je uzeo robu na 12.000kom imao je 0 uginuca,naravno sve zavisi u drugoj turi je imao uginuca ali ne nesto preterano preko 6% uginuca nije imao ali kad racunas i transport koliko su presli stres ovo ono dobro je prosao.
 
Jasno je meni da ne moze da ulaganje u objekte i u tu dugmad sa sve pojilicama i hranilicama ne moze da se isplati ni za 5-6 godina, ali sa tom cenom prasica i cenom tovljenika od 150 dinara nece se isplatiti nikad.
 
Od gotovog praviti veresiju. Ti sto "prosperiraju" od tova su gradili objekte kad su tovljenici bili 230din a euro 80. Sad najpametniji. Sit gladnom ne veruje
 
@coci064: U prve 2-3godine se isplati sva ta oprema,da nema tu opremu on automatski produzava tov za 1-2meseca to ti kazem iz iskustva,a sad sa ovom ide jako dobro ako hranis dobro naravno.
Mozda se ne isplati tov na 20-50-100kom,ali na vise se svakako isplati.Samo da imas 2000kom godinje po 1000din po kom eto ti neka zarada samo na subvencije,a cena u letnje periodu je svakako dobra.
 
Ne bi se slozio da oprema skracuje tov do dva meseca kako ti kazes. Slozio bi se da se smanjuje rastur hrane da je konverzija nesto bolja, da kroz vodu uz pomoc dozatora mogu da se ubacuju lekovi i medikamenti, ali tu se samo bolje kontrolise tov i smanjuje rad. Kod mene uslovi nisu idealni, ali ipak konverzija mi je ispod 3kg i dnevni prirast u proseku izmesju 600 i 700g. Tov na 2000 komada sa skupim ulazom se svodi na pozitivnu nulu ili debeli minus ako padnu na 120dinara. Onda ne pomazu ni ministarskih 1000din.
 
Sa oovom gorem navedenom cenom sto se tice ulaza i izlaz da mu bude 160-170din on je na nuli ili mozda malo u neki manji dobit ali tesko,ako ima srece i potrefice neku lepu cenu od 190-200din bice blago njemu,bez brige imao je on neku dojavu cim je ubacio u tov sa ovolikim velikim ulazom nije on blesav budi siguran.Kod ovog je dnevni prirast od 900gr-1kg.Sto se tice opreme da budemo iskreni mesec dana moze sigurno da skrati tov jos ako ima i one hhranilice sa vodom pa jede tecnu ishranu moce lako da skrati i 1.5mes.
 
To sigurno nije prosecan dnevmi prirast. Toliko moze da ima posle 70kg telesne mase, a da skrai tov 45 dana moze jedino ako ih kljuka nekim steroidima.
 
Ajd da ne vodimo mi tudju brigu ,ove svinje stizu nesto posle Djurdjevdana tad je retko cena u nekoj uzlaznoj putanji ili vrhuncu ,ali ja molim Boga da bude jer imam neke koji su sad u tom uzrastu.
 
Po cemu je tebi 150 dinara povoljna cena? Mozda zato sto treba da smo srecni sto nije 120? Zadovoljavamo se mrvicama i zato tako i prolazimo.
 
Naspram proslogodisnjih 120 rsd u ovo periodu ovo je donekle ok. Ali daleko je od dobrog.
 
Nazad
Vrh